Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 11:06

Skurcze brzucha - jak sobie z nimi radzić?



Święta, Sylwester, Nowy Rok i karnawał to okres, w którym większość z nas spędza czas w gronie najbliższych. Chętnie spotykamy się nie tylko z rodziną, ale także z przyjaciółmi i znajomymi. Spotkaniom najczęściej towarzyszy suto zastawiony stół oraz obecny na nim alkohol. Potrawy, które przygotowujemy w tym czasie nie należą do lekkostrawnych, a dodatkowo popite różnymi trunkami mogą stać się przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego.

Przyczyny bólu brzucha

Jama brzuszna mieści w sobie wiele narządów, dlatego ból w tej części ciała może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednymi z najczęściej notowanych, obok skurczu brzucha podczas miesiączki, są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ból brzucha może być spowodowany nieprawidłową pracą układu trawiennego. Takie dolegliwości są dość często określane jako skurcze brzucha, ponieważ dyskomfort, jaki odczuwają pacjenci jest wywołany przez kurcze mięśni gładkich. Ponadto ból brzucha może mieć swoje źródło w wielu groźnych chorób, np. zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherza moczowego, zespół jelita wrażliwego, zapalenie żołądka i jelit, a także nowotwory czy niedrożność jelit. Lista chorób, której towarzyszą skurcze brzucha jest znacznie dłuższa, dlatego nie należy lekceważyć dolegliwości ze strony jamy brzusznej, ponieważ mogą być pierwszym sygnałem poważnych zmian chorobowych w organizmie.

Wzdęcia

Najprościej rzec ujmując, wzdęcia są gromadzeniem się gazów w jelitach. Ten problem dotyczy wielu osób i najczęściej znika tak szybko, jak się pojawił, jednak podobnie jak w przypadku bólu brzucha i skurczy brzucha nie należy go lekceważyć, ponieważ mogą być objawem poważnych chorób. Powszechne wzdęcia są wywołane nieprawidłową dietą oraz nieregularnym trybem życia. W niektórych przypadkach mogą być także spowodowane stresem. Za wzdęcia jest odpowiedzialny, m.in. nadmiar białka w diecie, ponieważ duża ilość tej substancji sprawia, że w jelitach wytwarza się duża ilość dwutlenku węgla. Ponadto przyczyną uczucia pełności w jamie brzusznej oraz gazów może być zbyt szybkim jedzeniem lub mówieniem, w czasie którego do układu pokarmowego dostaje się powietrze, skutkując wzdęciami. Kolejną przyczyną dolegliwości może być także zespół jelita nadwrażliwego albo niedobór niektórych enzymów wspomagających proces trawienia. Wzdęcia mogą być także spowodowane nietolerancją glutenu.

Sposoby na skurcze brzucha

Istnieje wiele sposobów na skurcze brzucha i wzdęcia. Jeśli wyraźne czujemy kurcze mięśni, powinniśmy przyjąć gorącą kąpiel lub położyć się pod ciepłym kocem. To pozwoli na rozluźnienie i tym samym zniweluje dokuczliwy ból brzucha. Jeśli jednak ból brzucha powodują wzdęcia, należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Spożywane produkty powinny być przyjazne dla układu trawiennego. Ponadto warto pamiętać, że w aptekach znajdziemy wiele preparatów (zobacz: http://www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha/przyczyny.html), które pozwolą sobie w łatwy i bezpieczny sposób poradzić z problemem.

Ból brzucha oraz wzdęcia to jedne z najczęstszych dolegliwości, na które skarżą się Polacy. Dyskomfort jest najczęściej wywołany nieprawidłową dietą oraz nieregularnym trybem życia, jednak nie należy zapominać, że skurcze brzucha mogą mieć swe przyczyny w poważnych chorobach, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć. Oczywiście jeśli dolegliwości pojawiają się czasowo, np. w czasie Świąt, gdy spożywamy wiele ciężkostrawnych dolegliwości, nie powinniśmy się martwić. Wszystko wróci do normy, gdy wrócimy do swoich nawyków żywieniowych.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)