Najnowsze wiadomości

28 marca 2024 10:20

Jak radzić sobie z zakażeniami intymnymi



Zakażenia okolic intymnych są uciążliwe, dlatego warto zadbać nie tylko o wyleczenie choroby, ale także o prawidłową profilaktykę.

Wspomaganie podczas infekcji

Zakażenia dróg rodnych zdarzają się często przy okazji zupełnie innych infekcji. Na skutek stosowania antybiotykoterapii naruszona zostaje flora bakteryjna organizmu, co może być przyczyną zakażeń grzybiczych. Dlatego już w momencie pojawienia się pierwotnej infekcji i rozpoczęcia leczenia, warto włączyć jakiś środek profilaktyczny, który pozwoli nam zapobiec ewentualnej infekcji okolic intymnych. Zastosować można dopochwowe globulki, przeciwgrzybicze środki doustne, albo produkt taki jak prOVag® żel. Środek ten, zawiera szczepy bakterii kwasu mlekowego, wspomaga więc prawidłowe ukształtowanie flory bakteryjnej dróg rodnych, odpowiednie pH. Skuteczność żelu potwierdzona jest badaniami ginekologicznymi i dermatologicznymi. Warto dodać, że produkt przydaje się również w czasie po zakończeniu leczenia - przywraca równowagę i zapobiega nawrotom infekcji.

Odpowiedni dobór leczenia

W leczeniu zakażeń okolic intymnych istotna jest przede wszystkim prawidłowa diagnostyka. Przewlekłe stany zapalne dróg rodnych mogą mieć poważniejsze konsekwencje, dlatego infekcji nie należy lekceważyć. Choroby mają różne podłoże - wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. W każdym przypadku, lekarz dobierze inne leczenie. Przy zakażeniach wirusowych, takich jak na przykład opryszczka, zastosuje leki antywirusowe. Antybiotyki będą skuteczne z kolei tylko wobec bakterii. Jeżeli pacjentka jest osobą aktywną seksualnie, ginekolog zaleci też odpowiednie leczenie dla partnera, który może być zakażony, ale przechodzić infekcję bezobjawowo. Większość leków, jakie stosuje się przy stanach zapalnych okolic intymnych dostępnych jest na receptę, wobec czego wizyta u lekarza jest konieczna. Im wcześniej skorzysta się z porady, tym krótsza i mniej dająca się we znaki będzie infekcja.

Inne zalecenia

W czasie infekcji warto też zastosować się do innych zaleceń. Żeby nie podrażniać dodatkowo miejsc objętych infekcją, dobrze jest zrezygnować z długich kąpieli w wannie, nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę, zrezygnować ze słodyczy (przy infekcjach grzybiczych cukier jest prawdziwą "pożywką"). Jeśli często zdarzają się nawroty, warto porozmawiać z lekarzem o dłuższej, zapobiegawczej kuracji.

Materiał partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)