Najnowsze wiadomości

24 kwietnia 2024 19:36

Uporczywy kaszel - jak sobie z nim radzić?



Okres jesienno-zimowy jest czasem częstych zachorowań na przeziębienie i grypę, a jedną z najpopularniejszych dolegliwości podczas infekcji jest uporczywy kaszel (zarówno suchy, jak i mokry) będący odruchem wspomagającym oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu albo zanieczyszczeń pyłowych. Kaszel jest więc zjawiskiem mającym pozbyć się niepożądanych substancji z organizmu, jednak jeśli trwa zbyt długo lub gdy jest zbyt silny, staje się uciążliwy i dodatkowo podrażnia drogi oddechowe. Wyróżniamy dwa jego rodzaje - suchy oraz mokry.

Profilaktyka

Od wieków wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Kaszel towarzyszy najczęściej innym dolegliwościom, np. przeziębieniu, grypie, zapaleniu płuc czy oskrzeli, dlatego nie wolno go lekceważyć. Zdarza się jednak, że jest efektem nadmiernego wysuszenia błon śluzowych w drogach oddechowych, dlatego koniecznie trzeba dbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Ponadto niezwykle ważna jest codzienna, zbilansowana oraz bogata we wszystkie składniki odżywcze dieta. Dzięki niej wzmocnimy organizm i ustrzeżemy się przed dolegliwościami. Warto też unikać kontaktu z osobami chorymi, szczególnie podczas wzmożonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. Kaszel sprzyja bowiem rozprzestrzenia drobnoustrojów.

Tradycyjne metody walki z kaszlem

Wśród popularnych metod walczenia z kaszlem znajdują się inhalacje. Są one polecane zarówno dla osób skarżących się na kaszel suchy, jak i tych, które męczy kaszel mokry. W pierwszym przypadku zaletą inhalacji jest nawilżenie dróg oddechowych i złagodzenie skutków częstego odkasływania, w drugim natomiast - rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w płucach i oskrzelach, co ułatwia jej wydalanie. Poza inhalacjami warto sięgnąć po znane od wieków napoje, np. wodę z miodem i cytryną, które doskonale nawilżą, a zawarte w nich naturalne antybiotyki i substancje przeciwzapalne zapobiegną rozwojowi infekcji. Ponadto przy kaszlu suchym poleca się syrop cebulowy. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się dłużej niż kilka dni, koniecznie trzeba poradzić się lekarza. Być może jest to początek poważniejszej infekcji.

Leczenie kaszlu - tabletki przeciwkaszlowe

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tą nieprzyjemną dolegliwości. Jedną z najbardziej popularnych są tabletki na uporczywy kaszel, które zawierają substancje czynne wpływające (w zależności od typu) na rozrzedzenie śluzu obecnego w drogach oddechowych lub działających wyciszająco. Tabletki przeciwkaszlowe mają dużo grono swoich zwolenników, ponieważ są łatwe w użyciu i można zabrać je ze sobą wszędzie. Część osób jest jednak przyzwyczajona do tradycyjnych syropów mających na celu walkę z dolegliwościami kaszlowymi, ale należy pamiętać, że np. tabletki Mucosolvan mają taki sam skład jak ich płynna wersja (przekonaj się o tym: http://www.mucosolvan.pl/asortiment_produktow_mucosolvan/tabletki_mucosolvan.html).

Leczenie kaszlu nie musi być trudne, jeśli prawidłowo określimy typ dolegliwości. Źródła kaszlu suchego oraz mokrego są bowiem inne, dlatego warto dokładnie przeanalizować to, co dzieje się z naszym organizmem i wybrać właściwe tabletki na uporczywy kaszel. Wiele leków, np. tabletki Mucosolvan są dostępne bez recepty, dlatego można je przyjmować bez wizyty u lekarza. Zawierają wszystkie niezbędne substancje, dlatego doskonale radzą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Warto też sięgnąć po sprawdzone i znane od lat naturalne metody walki z kaszlem. Będą doskonałym uzupełnieniem leczenia tabletkami przeciwkaszlowymi.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)