Najnowsze wiadomości

16 lipca 2024 5:25

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu domu i mieszkania?a

Ubezpieczenie mieszkania lub domu to jeden z rodzajów ubezpieczeń należących do grupy ubezpieczeń majątkowych. Każda nieruchomość to nie tylko miejsce do codziennego życia, ale także bardzo często jedna z większych inwestycji czy lokat kapitału. Z tego też powodu, że dom lub mieszkanie to miejsce do przechowywania życiowego dorobku oraz posiadanego majątku, coraz więcej osób decyduje się na jego ubezpieczenie.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu – czy warto się na nie zdecydować?

Posiadanie ubezpieczenia nieruchomości pozwala na zabezpieczenie się finansowo w przypadku różnych zdarzeń losowych np. kradzieży, powodzi, pożaru czy nawet zalania sąsiadów. Polisa ubezpieczeniowa daje możliwość uchronienia się przed negatywnymi skutkami finansowymi ww. zdarzeń. Jest ona obustronną umową, która jest zawierana pomiędzy ubezpieczonym (najczęściej właścicielem mieszkania lub domu) oraz ubezpieczycielem. Na jej podstawie ubezpieczony wnosi na poczet polisy określone w umowie składki, natomiast ubezpieczyciel gwarantuje zapewnienie pomocy ubezpieczonemu w przypadku zdarzenia będącego przedmiotem polisy.  Podejmując decyzję o zakupie polisy warto porównać oferty różnych towarzystw na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/0.html i wybrać te idealnie dopasowane do siebie.

Na czym polega ubezpieczenie OC mieszkania lub domu?

Polisa ubezpieczeniowa będzie swoim zakresem najczęściej obejmowała dwa elementy, do których zalicza się:

- mury (w skład których wchodzą także elementy stałe),

- ruchomości domowe.

Do pierwszej kategorii zalicza się te elementy w środku lub na zewnątrz budynku, które zostały stale do nieruchomości przytwierdzone. Zalicza się do nich m.in. kaloryfery, podłogi czy panele. Ubezpieczenie murów chroni właściciela mieszkania lub domu przed np. negatywnymi skutkami pożaru czy poważnego zalania. Daje ono możliwość uzyskania odszkodowania na wypadek konieczności wymiany instalacji eklektycznej, wentylacyjnej czy gazowej.

Drugi element ubezpieczenia do ruchomości domowe, czyli wszystkie elementy wyposażenia domu lub mieszkania, które można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Zalicza się do nich m.in.:

- rzeczy osobiste,

- sprzęt RTV oraz AGD,

- meble.

Korzystając z polisy ubezpieczenia domu lub mieszkania, warto jej zakresem objąć także pomieszczenia do niego przynależące. Rozszerzony zakres polisy najczęściej obejmuje piwnice, garaże, miejsca parkingowe, altany ogrodowe czy pomieszczenia gospodarcze. Więcej informacji o tym co może jeszcze obejmować ubezpieczenie mieszkaniowe znajdziesz na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/oc-mieszkaniowe-na-czym-polega-i-ile-kosztuje-polisa/497.html

Z uwagi na to, że zakup nieruchomości to często największy cel wielu osób, warto wybrać solidną ochronę, którą oferuje polisa ubezpieczeniowa. Co więcej, do samej polisy można dobrać także dodatkowe usługi, do których zalicza się m.in. assistance dla mieszkań, dzięki któremu zyskuje się możliwość skorzystania z pomocy elektryka czy hydraulika. Warto także rozważyć zakup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, która daje możliwość wypłaty świadczeń osobom trzecim.

Artykuł partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)