Jak biegać, aby nie nabawić się kontuzji?
28 kwi 2016 - Sport
8 października 2024 10:42
Łańcuchy, choć nie należą do produktów kupowanych przez "typowego Kowalskiego" na co dzień, mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Jakie rodzaje łańcuchów wyróżniamy? Które branże mogą z nich korzystać?
Łańcuchy dzielą się na kilka typów o innym przeznaczeniu i specyfikacjach. Pierwszy rodzaj to łańcuchy przenośnikowe. Jak sama nazwa wskazuje - ich przeznaczeniem jest transport. Łańcuchy te to element, który wprawia w ruch taśmę przenośnikową. Taśma ta z kolei transportuje różnego rodzaju materiały do kolejnych etapów produkcji. Łańcuchy przenośnikowe mają więc zastosowanie w wielu branżach. Można wykorzystać je w przemyśle wydobywczym, chemicznym, spożywczym, budowlanym czy w rolnictwie. Spośród łańcuchów przenośnikowych wyróżniamy płytowe, siatkowe, taśmowe, specjalne, czy ze sworzniem rurkowym lub pełnym.
Kolejny typ łańcuchów to łańcuchy napędowe. Dzielą się one na wiele podtypów, m.in. jedno - czy dwurzędowe lub tulejkowe. Ich rolą jest przenoszenie napędu między elementami przekładni, przez co są bardzo istotną częścią linii produkcyjnych. Muszą być więc bardzo wytrzymałe i wykonane z największą starannością. Są one bowiem wykorzystywane w przekładniach, czy mechanizmach napędowych. Stanowią ich kluczowy element, więc ich praca musi być precyzyjna. Łańcuchy napędowe, które także dzielą się na wiele podtypów to łańcuchy rolkowe. Jednym z podziałów tego rodzajów łańcuchów jest ten według rozmiaru, który wyróżnia typ A i B. W typie A zastosowane są większe rolki oraz grubsze płytki. Dzięki temu łańcuchy typu A charakteryzują się większą wytrzymałością. Można je podzielić także według ilości rzędów na jedno -, dwu - i trójrzędowe. W skład łańcuchów rolkowych wchodzą wewnętrzne i zewnętrzne ogniwa, które są ułożone naprzemiennie. Przypominają one łańcuchy tulejkowe, jednak w stosunku do nich posiadają dodatkową rolkę obracająca się wokół tulejki.
Najczęściej wybieranym typem są łańcuchy rolkowe standardowe. Mają one szersze zastosowanie w przemyśle niż inne podtypy tych łańcuchów. Wyróżniamy także łańcuchy rolkowe typu S SOLID. Znajdują one zastosowanie w maszynach rolniczych oraz budowlanych. W przypadku łańcuchów tulejkowych obrotowa tulejka jest osadzona na sworzniu, przy czym płytki zewnętrzne znajdują się na wcisku na sworzeń, a wewnętrzne są umiejscowione na wcisku na tulejkę. Ich zadaniem jest praca w ekstremalnych warunkach, w których mają przenosić duże ciężary. Warto wspomnieć, że ten rodzaj łańcuchów osiąga prędkość do 15 m/s. Istnieją także łańcuchy typu redler, których kształt projektuje się wedle wymagań klienta.
Przenośniki łańcuchowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Ich rola w produkcji w wielu branżach i firmach jest nieoceniona. Każdy typ łańcucha ma swoje przeznaczenie, w którym sprawdza się najlepiej. Przenośniki łańcuchowe służą m.in. do transportu elementów, których kształt oraz gabaryty są nietypowe. Świetnie sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach - tam gdzie trzeba stawić czoła dużemu obciążeniu.
W skrócie - przenośniki łańcuchowe przenoszą elementy, których masa jest duża, ale powierzchnia podparcia mała. Przenośniki łańcuchowe muszą być więc stabilne i wytrzymałe. Ich konstrukcja jest więc wykonana z elementów nierdzewnych, ocynkowanych lub stalowych. Niezaprzeczalną zaletą podnośników łańcuchowych są niskie koszty obsługi oraz po prostu cicha praca, która na dużych halach produkcyjnych staje się wybawieniem. Przenośniki łańcuchowe dzięki swoim cechom mogą zostać wykorzystane w wielu branżach. Sprawdzają się zarówno w przemyśle energetycznym, recyklingu, cementowaniu, przemyśle spożywczym, rolniczym oraz wszelkiego rodzaju liniach produkcyjnych. Oczywiście przenośniki łańcuchowe mogą zostać skonstruowane tak, by były jak najbardziej dostosowane do wymagań systemu produkcyjnego. Dlatego też istnieją przenośniki łańcuchowe pionowe i poziome oraz hybrydowe. Trzeci z typów może być nawet połączeniem przenośnika łańcuchowego z przenośnikiem taśmowym.
Tak szeroki zakres typów przenośników sprawia, że znajdują tak szerokie zastosowanie w przemyśle. Konkretne rodzaje łańcuchów mają swoje zastosowania. Łańcuchy rolkowe są wykorzystywane w drukarstwie, przemyśle samochodowym, rolnictwie czy przemyśle spożywczym. Natomiast łańcuchy napędowe tulejkowe stosuje się w przemyśle drzewnym, hutniczym, czy tam gdzie panuje duże zanieczyszczenie środowiska pracy. Łańcuchy typu redler znajdują swoje zastosowanie w przemyśle wydobywczym, hutniczym, cementowym, a także rolnictwie. Szeroką gamę łańcuchów znajdziesz na https://www.janus.com.pl/
© Copyright nixpol.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)