Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 16:04

Czy zakupy w sieci na dobre wyprą klasyczny handel?



Z roku na rok zainteresowanie zakupami online rośnie. Zmiany trendów zakupowych są odnotowywane i analizowane zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej, gdyż mają ogromny wpływ na osiągane dochody wielu przedsiębiorców. Czy zakupy online i w aplikacjach mobilnych całkowicie zastąpią klasyczny handel?

Wygodne zakupy online

Chodzenie po sklepach może być przyjemne, jeśli ktoś preferuje spędzanie czasu w ten konkretny sposób. Wiele osób jest jednak znużonych wizytami w galeriach handlowych i indywidualnych sklepach. Dodatkową niedogodnością jest czas, który trzeba poświęcić na dojazd do sklepu, a także kwestie takie, jak trudniejsze porównywanie różnorodnych produktów i ich cen. Podczas zakupów w sklepie stacjonarnym trudno na spokojnie przeanalizować wszelkie atuty i mankamenty konkretnego produktu, zasięgnąć opinii innych lub porównać wybraną rzecz z ofertą konkurencji. Nawet mogąc połączyć się z siecią i zasięgnąć paru informacji na ten temat, trudno rzecz przeanalizować tak dokładnie, jak byłoby to możliwe, gdybyśmy mieli do dyspozycji komputer lub tablet i trochę wolnego czasu.

Wszystkie te mankamenty nie mają miejsca podczas zakupów online, które z roku na rok zyskują na popularności. Rosnące zainteresowanie zakupami w sieci wynika również z faktu, że są one coraz bezpieczniejsze i wygodniejsze. Jeszcze kilka lat temu wiele osób obawiało się kupować w sieci, a dziś czyni to niemal każdy (choćby od czasu do czasu). Sieciowe transakcje są tanie, a często kupującemu przysługuje darmowa przesyłka, a nawet darmowy zwrot w określonym terminie. To wszystko sprawia, że wyprawy do sklepów w dużej mierze zastąpiły komputery i telefony z zakupowymi aplikacjami. Zakupy w sieci oraz w aplikacjach zakupowych zyskują zwolenników nie tylko w najmłodszych pokoleniach, ale także wśród osób w średnim wieku, a nawet wśród niektórych seniorów. Najstarsi konsumenci nie zawsze dokonują transakcji samodzielnie, ale zdarza się, że proszą o kupno wybranego przedmiotu młodszych członków rodziny.

Aplikacje – wygoda i uproszczone zakupy

Zakupy sieciowe na komputerach stacjonarnych i laptopach bywają najczęściej finalizowane przez klasyczne witryny sklepowe online. To wygodne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się przy zakupach za pośrednictwem komputerów, ale nieco gorzej działa w odniesieniu do urządzeń mobilnych. Jeśli chodzi o transakcje dokonywane za pomocą smartfonów i tabletów, bardzo dużą popularnością cieszą się oficjalne aplikacje zakupowe poszczególnych sklepów i marek. To kwestia wygody oraz szybszych zakupów. Telefony mają zdecydowanie mniejszy ekran niż komputery lub laptopy, dlatego przeglądanie klasycznych witryn sklepowych jest na nich niewygodne. Do tego dochodzi także kwestia wygody – zakupy w aplikacjach są banalnie proste, szybkie i bezpieczne. Aplikacje mogą posiadać również szereg udogodnień, które nie występują na oficjalnej witrynie sklepu, a zdarza się również, że niektóre marki, które chcą zachęcić do zakupów w aplikacji, stosują różnorodne rabaty i oferty specjalne wyłącznie w swoich aplikacjach.

Nie tylko użytkownicy smartfonów chętnie ściągają aplikacje zakupowe. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku użytkowników tabletów. Tablet Samsung, Huawei czy też Lenovo to urządzenia, na które można pobierać komfortowe aplikacje zakupowe. Zakupy w aplikacji są o tyle wygodniejsze, że jej parametry wizualne i techniczne są dostosowane do specyfiki urządzeń mobilnych.

Klasyczny handel ma się wciąż całkiem dobrze

Wbrew ponurym scenariuszom, klasyczne sklepy, butiki i galerie nie zaczęły jeszcze masowo podupadać. Jeśli zdarzają się spektakularne zamknięcia centrów handlowych, to często przyczyną ich upadku nie jest handel online i zakupy mobilne, ale kiepska lokalizacja, konkurencja lub zła polityka cenowa i marketingowa.

Pomimo tego, że na rynek zakupów wkraczają kolejne pokolenia, które są od dziecka przyzwyczajone do użytkowania urządzeń elektronicznych, smartfonów i komputerów, to i tak w galeriach handlowych wciąż można natknąć się na tłumy kupujących. Mimo wszystko wiele osób lubi tę formę zakupów, docenia możliwość obejrzenia setek produktów na żywo. Nie można też zapominać o tym, że zakupy stacjonarne mogą być dla niektórych sposobem na spędzanie wolnego czasu, okazją do wyjścia na miasto, spotkania ze znajomymi i do wielu innych okoliczności towarzyszących. Na zakupy chodzi się przecież zarówno do galerii i centrów handlowych, jak również do butików w centrach miast, a przy okazji można umówić się na spotkanie, zjeść obiad w restauracji lub obejrzeć nowy film w pobliskim kinie.

Bez względu na to, jak dużą popularnością cieszą się zakupy online i transakcje mobilne, sklepy stacjonarne wciąż funkcjonują i będą działać w dalszym ciągu, choć wiele z nich dostrzega zmieniające się trendy i przyzwyczajenia i stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klienteli. Do zakupów stacjonarnych zachęca również ciekawa oferta towarzysząca (jak wspomniane punkty gastronomiczne lub kino w pobliżu sklepu) oraz różnorodne akcje promocyjne i działania marketingowe. To powoduje, że wiele osób dokonuje zarówno zakupów w tradycyjny sposób, jak również online lub przez aplikację w telefonie lub tablecie.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)