Jak biegać, aby nie nabawić się kontuzji?
28 kwi 2016 - Sport
14 września 2024 17:15
Gdy zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że niespłacone zobowiązania przytłaczają nas, a do tego coraz większe jest ryzyko znalezienia się w spirali długów, rozwiązaniem, które może pomóc nam uporać się z problemami jest kredyt konsolidacyjny. Ta jedna pożyczka może pomóc nam w spłaceniu zaległości, warto więc zastanowić się nad tym, dla kogo jest to rozwiązanie.
Charakterystyka kredytu konsolidacyjnego
Najbardziej klasyczna definicja kredytu konsolidacyjnego zwraca uwagę na to, że umożliwia on zamianę kilku rat na jedną. W rezultacie mamy do czynienia z pożyczką udzieloną po to, aby pozbyć się wcześniejszych zobowiązań. Obecnie kredyty konsolidacyjne są dzielone zarówno na gotówkowe, jak i na hipoteczne. Warunki uzyskania tych pierwszych nie różnią się zasadniczo od tych, jakie musimy spełnić licząc na kredyt w jego klasycznym wydaniu, choć sam termin spłaty bywa bez porównania dłuższy. Nie można jednak zapominać, że choć miesięczna rata jest niższa, samo saldo zadłużenia zmienia się na naszą niekorzyść. Drugi rodzaj konsolidacji uwzględnia hipotekę, zabezpieczeniem dla długiego okresu spłaty staje się więc nieruchomość. Kredyt konsolidacyjny jawi się jako rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które, z różnych przyczyn, nie mogą sobie poradzić ze spłatą kilku zobowiązań w tym samym czasie. Choć jednak zmiana kilku rat na jedną to propozycja kusząca, nie można zapominać o tym, że nie jest to rozwiązanie dla każdego.
Komu przyda się konsolidacja?
Jeszcze przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z kredytu konsolidacyjnego, warto zastanowić się nad tym, w jakiej kondycji znajdują się nasze finanse i z jak dużym zadłużeniem mamy do czynienia. Dobrze jest też przypomnieć sobie, jaka jest wysokość kolejnych rat i jak długo musimy je jeszcze spłacać. Pozwoli nam to na określenie, jak duże są nasze rzeczywiste zobowiązania. Gdy zyskaliśmy już informację na temat tego, jak wiele mamy zobowiązań i uświadomiliśmy sobie, że obecnie mają one prawo nas przytłaczać, możemy przystąpić do poszukiwania banku, który udzieli nam kredytu konsolidacyjnego. Dobrze jest znaleźć przynajmniej kilka ofert i wykonać symulacje ich spłacania. Dzięki temu szybko określimy nie tylko optymalną wysokość raty, ale i czas spłaty. Może się okazać, że po konsolidacji nasze zobowiązania rzeczywiście staną się mniejsze, samo pełne zadłużenie wydłuży się jednak znacząco. Bogatsi o tego rodzaju informację będziemy w stanie podjąć decyzję świadomie oceniając ewentualne ryzyko, jakie się z nią wiąże. Konsolidacja to przecież nie jedyne rozwiązanie, które pozwoli nam uniknąć ryzyka popadnięcia w tarapaty finansowe.
Czas na zmianę nawyków finansowych
Choć kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet, nie można zapominać o tym, że tak naprawdę ma on sens przede wszystkim wówczas, gdy osoba, która zdecydowała się na jego zaciągnięcie, podejmie próbę zmiany swoich nawyków finansowych. Konsolidacja zmienia kilka rat na jedną, tą ostatnią również trzeba jednak spłacać. Jeśli więc nie zmienimy nieodpowiedzialnego podejścia do domowego budżetu i nie zrezygnujemy z nadmiernych wydatków, szybko okaże się, że nawet ta znacznie mniejsza rata będzie naszym problemem. Decyzja o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego może w istotny sposób poprawić naszą kondycję finansową. Nie można jednak zapominać o tym, że wymaga ona starannej analizy. Jeśli nasze podejście do tego rozwiązania będzie właściwe, możemy mieć jednak pewność, że okaże się ono skutecznym sposobem spłaty zaległych zobowiązań, co pozwoli nam na szybkie pozbycie się długów.
© Copyright nixpol.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)