Najnowsze wiadomości

9 sierpnia 2022 10:51

Zawsze prosto do celu – jak ułatwić sobie podróżowanie samochodem?Przemieszczanie się samochodem na dłuższych trasach bywa męczące i frustrujące. Zaplanowane trasy mogą być zablokowane z powodu korków lub niespodziewanych zdarzeń drogowych, a kiepska pogoda także może dawać się we znaki. Jak wyposażyć swój samochód, by sprawdzał się na długich wyjazdach?

Kilka rzeczy, które umilą podróż samochodem

Pokonywanie długich odcinków drogowych bywa monotonne i męczące. Jest to tym bardziej nieprzyjemne, im gorsze warunki zewnętrzne panują, ale nawet w słoneczny dzień jazda za kierownicą może się mocno dłużyć. By zapobiec zmęczeniu, nudzie, a nawet przysypianiu za kółkiem, warto zadbać o kwestie, które tę podróż umilą:

  • Radio samochodowe – klasyka wyposażenia samochodu, ale nie w każdym aucie radio dobrze działa. Przed daleką podróżą warto upewnić się, że sprzęt odtwarzający muzykę i audycje radiowe jest sprawny i że nie zaskoczy nas nieustannym trzeszczeniem i gubieniem stacji radiowych.
  • Ulubione płyty muzyczne, słuchowiska, audiobooki – audycje radiowe bywają ciekawe i zajmujące, ale wiele osób preferuje słuchanie muzyki w samochodzie i trudno się temu dziwić. Można zdać się na gust muzyczny redaktorów radiowych, którzy akurat prowadzą audycję, ale jeszcze lepiej mieć w zapasie ulubione płyty muzyczne. Alternatywą dla słuchania muzyki jest słuchanie audiobooków lub słuchowisk w samochodzie, ale warto upewnić się, czy ta aktywność nie rozprasza nas podczas prowadzenia samochodu. Jeśli nie, to jest to świetny wybór na długą trasę, który pozwoli nie tylko odprężyć się podczas podróży, ale też nadrobić zaległości literackie.
  • Nawigacja samochodowa z informacjami o najbliższych stacjach i ciekawych punktach – bez względu na to, czy posiadamy papierową mapę w schowku, czy jedziemy na pamięć po doskonale znanej trasie, dobra nawigacja samochodowa z aktualnymi mapami i przydatnymi wskazówkami będzie bardzo pomocna, gdy zaczniemy zastanawiać się, jak daleko do kolejnej stacji lub do najbliższej toalety. Nawigacja pomoże nam również w sytuacji, gdy zaskoczy nas niespodziewany objazd lub inne czynniki, które spowodują, że będziemy musieli zmodyfikować trasę przejazdu.

Rozwiązania pomagające uniknąć korków

Gdy wyjeżdżamy w dłuższą trasę, a w odległości kilku kilometrów od domu zaskoczy nas długi korek, raczej nie możemy liczyć na to, że dojedziemy na miejsce o czasie. Podobnie wygląda sytuacja, gdy zator zdarzy się na autostradzie, gdzie zupełnie nie spodziewamy się utrudnień drogowych. Ciężko przewidzieć podobne sytuacje, bo korki nie zawsze wynikają ze zwyczajowego natężenia ruchu, a ich przyczyną są często roboty drogowe albo wypadki i stłuczki. Na szczęście są rozwiązania, które pozwalają uniknąć bieżących korków i doskonale orientować się w aktualnej sytuacji na drodze:

  • CB radio – czyli radio kierowców, które pozwala na komunikowanie się z innymi uczestnikami ruchu drogowego, by dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na drodze. To rozwiązanie, z którego korzysta wielu kierowców i które jest bardzo pomocne w omijaniu drogowych zatorów.
  • Aplikacje z nawigacją i aktualnymi informacjami drogowymi – CB radio to sprawdzone rozwiązanie, znane i użytkowane już od lat, ale dziś coraz więcej osób przerzuca się na aplikacje telefoniczne. Odpowiednie aplikacje potrafią nie tylko pełnić rolę nawigacji samochodowej, ale również informować o aktualnych korkach, wypadkach, a nawet o punktach kontroli prędkości.

Sprawna klimatyzacja

Trudno wyobrazić sobie daleką podróż w gorący dzień bez możliwości orzeźwienia się. Zimą istotne jest ogrzewanie, ale zarówno do schładzania pojazdu, jak i do jego nagrzania niezbędny jest sprawny nawiew, a najlepiej również sprawna i uzupełniona klimatyzacja. Warto jednak pamiętać o tym, że długotrwałe stosowanie nadmuchu i klimatyzacji może przyczynić się do znużenia kierowcy i pasażerów, dlatego zaleca się, by co jakiś czas otwierać okna i wpuszczać odrobinę świeżego powietrza oraz co jakiś czas zatrzymywać się na krótkie postoje.

Internet w samochodzie

Większość z nas posiada różnorodne taryfy telefoniczne, a w nich pakiety danych internetowych. Alternatywą dla korzystania z internetu w telefonie jest internet samochodowy. Takie rozwiązanie można znaleźć w ofercie większości sieci. Urządzenie do internetu samochodowego podłącza się najczęściej do gniazda zapalniczki. Wi-Fi umożliwia podłączenie do sieci pozostałych urządzeń znajdujących się w samochodzie. W oparciu o to rozwiązanie może działać również nawigacja samochodowa w telefonie, która dzięki połączeniu z siecią, będzie na bieżąco aktualizowała informacje o sytuacji na drodze.

Ciemne okulary

Prowadzenie samochodu w słoneczny dzień (nie tylko letni) bywa bardzo nieprzyjemne ze względu na mocne słońce, które może działać oślepiająco na kierowców. Zamiast męczyć się i mrużyć oczy za kierownicą, warto zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne. Jeśli mamy również wadę wzroku, to najlepiej kupić je w salonie optycznym – będą wówczas zaciemniać obraz, jak również odpowiednio go wyostrzą.

Dalekie trasy i długie podróże bywają męczące, monotonne i nieprzyjemne. Nie zawsze możemy liczyć na dobre towarzystwo w podróży, ale o pewne udogodnienia możemy zadbać sami. Warto to zrobić, bo wówczas każda podróż będzie łatwiejsza, przyjemniejsza i wygodniejsza.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)