Najnowsze wiadomości

25 lutego 2024 20:16

Pimp your car, czyli jakie kosmetyki samochodowe warto kupić przed zimą?jak przygotować samochód do zimyJak przygotować samochód do zimy?

O przygotowaniu samochodu do zimy warto pomyśleć wcześniej – zanim zima zaskoczy nas, drogowców i samochody, a my zostaniemy na lodzie – dosłownie i w przenośni. Odpowiednia troska i konserwacja najbardziej newralgicznych miejsc plus stosowanie właściwej chemii samochodowej pozwoli nam przetrwać zimę bez konieczności generalnego remontu auta na wiosnę. Przedstawiamy zimowy zestaw car-must-have (więcej zimowych produktów do samochodu znajdziesz na: https://sklep.motogo.pl/produkty-na-zime-c67).

Odmrażacz do szyb

odmrażacz do szyb na zimęCodzienność zimowa każdego kierowcy, czyli skrobanie szyb i towarzyszący temu charakterystyczny dźwięk, który zastąpi najbardziej irytujący budzik, to pierwsze skojarzenie jakie przychodzi na myśl kierowcom w związku z zimą. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że skrobanie szyb nieumiejętne bądź też nieodpowiednim narzędziem może doprowadzić do powstania zarysowań i uszkodzeń szyb. Niebezpieczeństwo wzrasta, gdy szyba jest wyposażona w czujnik deszczu lub podgrzewana.

Z pewnością warto zainwestować w solidny odmrażacz do szyb – nie dość, że zaoszczędzimy czas, to unikniemy odmrożenia rąk podczas porannego rytuału skrobania, co najbardziej docenią zapewne panie. Po aplikacji odmrażacza na szybę w zaledwie kilka chwil możemy cieszyć się gładką powierzchnią szyby. Odmrażacz do szyb może być więc nie tylko przydatnym kosmetykiem samochodowym, ale również niezwykle praktycznym prezentem.

Silikon do uszczelek

Zima i niskie temperatury są nie lada wyzwaniem dla wszystkich elementów gumowych. Guma narażona na działanie mrozu twardnieje i pęka. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwym posiadaczem garażu, to wraz z pojawieniem się marznących opadów deszczu ze śniegiem zaczynamy grę w zimową samochodową ruletkę – ‘dostanę się do środka czy nie?’. Otwarcie drzwi z użyciem siły zazwyczaj kończy się na uszkodzeniu uszczelki i wymusza ekstra wydatki związane z wymianą nieszczęsnej uszczelki. Dużo taniej i bezpieczniej będzie zaopatrzyć się w silikon do uszczelek, który zapobiegnie opisanym wyżej problemom lub znacznie zminimalizuje ich skutki. Najwygodniejszy w użytkowaniu jest silikon w sprayu – dzięki niemu bez problemu dotrzemy do najtrudniej dostępnych miejsc.

Płyn do spryskiwaczy

W okresie jesienno-zimowym szczególną uwagę trzeba zwrócić na prawidłowe oczyszczanie szyb. Wcześnie zapadający zmrok, ujemne temperatury, deszcz, śnieg i zamarzające błoto pośniegowe – wszystkie te czynniki znacznie ograniczają widoczność i utrudniają komfortowa jazdę. W tak niesprzyjających warunkach dobry zimowy płyn do spryskiwaczy jest szczególnie ważny dla naszego samochodu.

Częstym błędem jest mieszanie letniego i zimowego płynu do spryskiwaczy. Nie zaoszczędzimy w ten sposób a tylko obniżymy parametry zamarzania. Nie warto również wybierać produktów z najniższej półki cenowej – mogą nie tylko drażnić zapachem, ale dodatkowo być niebezpieczne dla karoserii.

Płyn do szyb zapobiegający parowaniu

zimowy płyn do spryskiwaczyParowanie szyb jest zjawiskiem szczególnie uprzykrzającym życie kierowców wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada a wilgotność wzrasta. Inną przyczyną parowania szyb (niezależną od pogody) może być niedrożny układ wentylacyjny – warto wtedy sprawdzić zwłaszcza filtr kabinowy.

Natężone parowanie szyb z pewnością zaobserwujemy, gdy w deszczowy dzień wsiądziemy do samochodu w mokrym ubraniu lub gdy we wnętrzu panuje duża wilgotność (często tak się dzieje w źle zaizolowanym garażu).

W zminimalizowaniu tego problemu pomoże nam stosowanie odpowiedniego płynu do szyb samochodowych, zapobiegającego nadmiernemu parowaniu. Nie warto podbierać żonie standardowego płynu do mycia okien – taki środek będzie pozostawiać smugi. Szyba wyczyszczona przeznaczonym do tego celu preparatem po włączeniu nawiewu błyskawicznie odzyska przejrzystość.

Chcąc zaoszczędzić czas w zimowy poranek i dłużej pospać zamiast marznąć przy skrobaniu szyb i odmrażaniu uszczelek warto zainwestować w opisane wyżej środki. Stosowne preparaty i troskliwa konserwacja pomogą nam przetrwać zimę i zwiększyć własne bezpieczeństwo na drodze.

Samochód a zima - co jeszcze warto zrobić przed nadejściem mrozów?

- nawoskować lakier

- skontrolować poziom płynu chłodniczego

- zmierzyć napięcie ładowania akumulatora

- wymienić opony na zimowe

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)