Najnowsze wiadomości

9 sierpnia 2022 9:04

Tak dużo, czy tak mało? Ile oleju faktycznie zużywa silnik Twojego samochodu?Na temat ilości oleju, jaką powinien zużywać silnik samochodowy, narosło wiele powtarzanych szeroko mitów. Uważny obserwator szybko zauważy, iż przytaczane wartości potrafią różnić się od siebie drastycznie, a wszystko tak naprawdę zależy od ich źródła. Jaka jest prawda o właściwym zużyciu oleju silnikowego? Ile tego płynu w rzeczywistości pochłania prawidłowo pracująca jednostka napędowa?

Ograniczone zaufanie do wskaźników elektronicznych

Jeśliby opierać się na instrukcjach obsługi niektórych modeli aut, każdy kierowca powinien zawsze wozić ze sobą w bagażniku sporą butlę oleju silnikowego, bowiem w instrukcjach tych można znaleźć informacje o zużyciu oleju na poziomie 1 litra na 1 tys. km. Z kolei osoby pragnące zaczerpnąć wiedzę z forów internetowych poświęconych motoryzacji, mogą dojść do przekonania, że poziom oleju silnikowego – bez względu na ilość przejechanych kilometrów – nie zmienia się nawet o milimetr. Skąd takie różnice?

W przypadku komentarzy na forach lub zwykłych rozmów pomiędzy kierowcami, informacja o całkowitym braku zużycia oleju silnikowego najczęściej bierze się z błędnego pomiaru jego poziomu. Odkąd elektronika opanowała nasze samochody, nauczyliśmy się ufać jej niemal bezgranicznie. Tymczasem w przypadku oleju silnikowego, elektroniczne wskaźniki (choć niewątpliwie pomocne) często pokazują, co chcą. Polegając jedynie na nich, w określonych okolicznościach można odnieść wrażenie, iż silnik naszego auta nie pobiera ani kropli oleju. Przekonanie o tym może być jednak bardzo niebezpieczne.

Instrukcja obsługi (nie)zawsze prawdę Ci powie

Równie nieprawdziwe dane o zużyciu oleju silnikowego można znaleźć w instrukcjach obsługi niektórych samochodów. Z tym, że dane te potrafią różnić się od siebie dramatycznie. O ile bowiem wskaźnik elektroniczny może pokazywać zerowe zużycie oleju silnikowego, o tyle w instrukcji znaleźć można często informację o dopuszczalnym spalaniu środka smarnego na poziomie 0,5-1 litr na 1 tys. kilometrów. Dlaczego tak dużo?

Oczywiście, informacja o zużyciu oleju silnikowego w przytaczanej przez producenta ilości ma niewiele wspólnego z prawdą. Tyle oleju mogą palić co najwyżej bardzo luźno spasowane silniki aut konstruowanych z myślą o wyczynowej jeździe na torze wyścigowym, nie zaś bardzo ciasno spasowane silniki współczesnych modeli przeznaczonych głównie do poruszania się w warunkach miejskich. Widniejące w instrukcji obsługi ilości należy rozumieć jako formę zabezpieczania się producenta pojazdu przed nadmierną ilością reklamacji gwarancyjnych i w żaden sposób nie należy traktować ich poważnie.

Ile więc wynosi faktyczne zużycie oleju silnikowego? Eksperci oceniają, iż sprawny, szczelny i właściwie eksploatowany silnik powinien pobierać nie więcej niż 0,15 litra oleju samochodowego na 1000 km. Jeśli zużycie przekroczy tę wartość, należy poważnie zacząć szukać ewentualnej awarii lub oznak zużycia poszczególnych części auta.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)