Najnowsze wiadomości

30 stycznia 2023 0:11

Ubezpieczenie OC motocykla – o czym warto pamiętać?Obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) ciąży na właścicielach pojazdów mechanicznych: samochodów, motorów, a także skuterów. Wpływ na cenę tego ubezpieczenia ma stan techniczny pojazdu, wiek właściciela, historia ubezpieczenia, a także posiadane zniżki.

Ubezpieczenie OC ochrania interes zarówno właściciela pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wysokość kary za brak ważnej polisy OC uzależniona jest od okresu bez ochrony ubezpieczeniowej, a także typu pojazdu. W przypadku motocykla i skutera wysokość kary waha się od 130 do 670 zł.

Jak znaleźć najlepszą ofertę polisy OC na motocykl?

Cena polisy OC na motocykl uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od marki, roku produkcji, przebiegu pojazdu, jego stanu technicznego, a także wieku właściciela i jego dotychczasowej historii ubezpieczenia. Ważna jest również wysokość posiadanych zniżek. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przy zakupie polisy OC na motocykl honorują zniżki samochodowe. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, które od kilku lat wykupują polisę OC na samochód, mając przy tym bezszkodową historię ubezpieczenia. Przy wyszukiwaniu najlepszej oferty warto skorzystać z gotowych rozwiązań, np. porównywarek internetowych, takich jak: https://porowneo.pl/. Nie należy obawiać się, że na tego typu stronach premiowane są niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe – wszystkie przedstawione oferty sortowane są według obiektywnych kryteriów.

Ubezpieczenie motocykla a pojemność silnika

Duży wpływ na wysokość ubezpieczenia OC ma pojemność silnika – na najtańszą polisę mogą liczyć właściciele pojazdów ze silnikiem nieprzekraczającym 50m3. Główną przyczyną takiego stanu jest to, że motocyklem o takiej pojemności nie można rozwinąć ryzykownej prędkości. Wpływ na cenę ubezpieczenia pojazdu OC  ma również to, że mogą je prowadzić osoby bez prawa jazdy. Natomiast motocykle o pojemności większej niż 50m3 wymagają posiadania stosownych uprawnień – prawa jazdy kategorii A lub B (przy motocyklach o pojemności nieprzekraczającej 125 m3).

Ubezpieczenie OC motoru a samochodu

Wpływ na cenę ubezpieczenia OC motoru mają te same czynniki, co w przypadku wyceny polisy na samochód. Mowa tu przede wszystkim o wieku właściciela pojazdu, historii ubezpieczeń, posiadanych zniżkach oraz marki i roku produkcji ubezpieczanego pojazdu. Mimo to zwykle właściciele jednośladów mogą liczyć na najtańsze OC.  Dzieje się tak dlatego, że stwarzają oni mniejsze zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. 

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)