Najnowsze wiadomości

25 lutego 2024 21:02

Naprawa dziurawej opony. Odpowiedzi na 3 ważne pytaniaCzy dziurawa opona nadaje się tylko i wyłącznie do całkowitej wymiany? Niekoniecznie. W gruncie rzeczy w wielu przypadkach można ją naprawić u wulkanizatora i wciąż będzie ona spełniać swoje zadanie pod względem bezpieczeństwa. Oczywiście, w niektórych wypadkach będzie to nieopłacalne, a nawet i potencjalnie niebezpieczne. Nie naprawia się przede wszystkim opon już mocno wysłużonych i sfatygowanych. Ponadto nie reperuje się również dziur mających powyżej 5 mm i opon o indeksie prędkości przekraczającym 250 km/h.  

Ile kosztuje naprawa dziurawej opony?

Można zadawać sobie jeszcze inne, równie ważne pytanie: czy taka naprawa opony jest dla nas korzystna pod względem finansowym? Zdecydowanie tak. Oczywiście ceny za naprawę mogą różnić się w zależności od tego, w jakim regionie kraju znajduje się wulkanizator. Średnie ceny jednak wahają się od 30 do 60 złotych za naprawę pojedynczej opony. Tymczasem zakup zupełnie nowej, to koszt ponad 200 złotych za sztukę. Warto zatem bez wątpienia wtedy gdy jest to możliwe, zdecydować się właśnie na naprawę.

Co wchodzi w cenę naprawy opony? Przede wszystkim demontaż koła oraz opony i jej docelowa naprawa. W kosztach uwzględnia się również wykorzystane materiały, ponowny montaż opony oraz wyważenie, a także montaż koła. Usługa jest zatem naprawdę szeroko zakrojona, a cena niewielka. Jednak w niektórych sytuacjach sam wulkanizator może nam odradzić naprawianie opony i zalecić jej całkowitą wymianę. W takim przypadku korzystając z fachowej wiedzy, warto zdecydować się na najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Ile trwa naprawa opony?

Mogłoby się wydawać, że ilość czynności jakie trzeba wykonać, przekłada się na bardzo długi czas naprawy opony. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Naprawa może trwać przeciętnie od 10 minut do około 30 minut. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bardzo doświadczona osoba realizuje dla nas usługę.  

opona

Jak wygląda zakładanie łatki na oponie?

Łatki do opon dostępne na rynku, są naprawdę bardzo różnorodne. Mogą one służyć do wykonywania napraw bardziej skomplikowanych, jak i tych podstawowych. Jeśli chcemy samodzielnie naprawić swoją oponę i doraźnie chociaż gdzieś dojechać, to na pewno warto zdecydować się na łatkę w sprayu. To alternatywa na czas, gdy nie mamy lepszego rozwiązania. Jest to jednak metoda dość nietrwała i raczej doraźna. Później i tak należy zjawić się u wulkanizatora i zadziałać w tej kwestii porządnie.

Łatki do opon najlepiej jednak stosować standardowe i zakładać je właśnie w profesjonalnym zakładzie wulkanizatora. Dobrze założona łata sprawi, że opona będzie dla nas w pełni bezpieczna i będziemy mogli spokojnie na niej jeździć. Taka łata może być zakładana nawet wtedy, gdy opona zostanie przebita gwoździem. Jednak warto pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie zastępcze i nie zawsze najlepsze. Jeśli zatem nacięcie lub też dziura są zbyt duże, wulkanizator może zaproponować nam zgoła inne rozwiązanie. Takie łaty nakłada się na gorąco, ale czasem również i na zimno. Nie powinno się montować ich samodzielnie, a jedynie w profesjonalnych miejscach. To co warto wiedzieć to fakt, że nie w każdym miejscu łatę można założyć. Jeśli uszkodzeniu uległ bok opony, wówczas nie można naprawić tego przy pomocy łaty.

Na rynku funkcjonuje niejeden sklep internetowy z łatkami do opon. Jest ich naprawdę wiele i wybór samych łat również nie jest najmniejszy. Z tego względu możemy się zastanawiać, które rozwiązanie faktycznie będzie najlepsze. Czy ta kwestia jednak należy do nas? Niekoniecznie. Tak naprawdę warto zdać się po prostu na wiedzę i doświadczenie wulkanizatora. Jeśli jednak prowadzimy swój własny biznes i chcemy zaoferować naszym klientom najlepsze rozwiązania właśnie z tej kategorii, to bez wątpienia warto wybierać te polecane oraz rekomendowane. Dobrej jakości łaty są sprzedawane między innymi za pośrednictwem sklepów internetowych. Zaprezentowana tutaj oferta dotyczy łat uniwersalnych, które mogą okazać się dla nas przydatne w różnych sytuacjach. Wiele osób zamiast wyrzucać od razu opony, decyduje się na ich naprawę. Trzeba przyznać, że jest to rozsądne i ekonomiczne rozwiązanie.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)