Najnowsze wiadomości

27 kwietnia 2024 7:07

7 pytań o OC samochodu, które zadałbyś doradcy ubezpieczeniowemu



Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie jesteś kierowcą. A skoro jesteś kierowcą, w Twojej głowie na pewno kłębią się pytania dotyczące ubezpieczenia. Posiadacz samochodu powinien mieć szczególnie szeroką wiedzę w zakresie ubezpieczenia OC, którym musi zostać objęte każde zarejestrowane auto.

Zakres OC, kary za jego brak, OC krótkoterminowe. Te i inne kwestie dotyczące ubezpieczeń samochodowych poruszy poniżej ekspert ubezpieczeniowy z serwisu ubsy.pl - Martyna Kawęcka.

Czy OC jest potrzebne, gdy samochód stoi nieużywany w garażu?

Martyna Kawęcka: Podczas zakupu auta sprzedawca na pewno będzie domagał się przerejestrowania go na nowego właściciela. A każdy zarejestrowany samochód musi posiadać OC. Zatem po zakupie obowiązek ten spadnie na nabywcę. Również wtedy, gdy pojazd jest nieużywany, bo - przykładowo - jest wykorzystywany tylko podczas zlotów zabytkowych pojazdów albo nie jest całkiem sprawny.

Zatem odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Wielu kierowców podważa jednak sens takich przepisów. Ale niesłusznie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet nieużywany samochód - zaparkowany w garażu czy pod blokiem - stwarza potencjalne zagrożenie. Właściciel byłby w prawdziwym potrzasku, gdyby taki pojazd samoczynnie stoczył się z miejsca, w którym go zostawiono. Konieczność wykupienia ubezpieczenia OC nawet na nieużywane auto jest zatem jak najbardziej przemyślana przez ustawodawcę i podyktowana dobrem wszystkich użytkowników ruchu drogowego - zarówno sprawców, jak i poszkodowanych.

Dlaczego ceny OC różnią się od siebie skoro każde ubezpieczenie ma taki sam zakres ochrony?

Martyna Kawęcka: Ubezpieczyciele obliczają składki dla każdego samochodu i kierowcy indywidualnie. W kalkulacji biorą pod uwagę parametry pojazdu i informacje dotyczące właściciela. Chociaż TU posługują się niemal takimi samymi danymi, to dla każdej firmy ubezpieczeniowej mogą one mieć większe lub mniejsze znaczenie. W jednym TU ważniejsza będzie marka samochodu i stan cywilny kierowcy, a w innym przebieg auta i miejsce zamieszkania właściciela.

Poza tym oferta ofercie nierówna. Mam tu na myśli to, że ubezpieczyciele często do OC dodają w pakiecie np. assistance w wersji mini lub podstawowe NNW, które również mogę wpływać na cenę. Choć zwykle jest to nieznaczny wpływ.

Czy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Martyna Kawęcka: Zwykle ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie, jeśli umowa nie zostanie wypowiedziana najpóźniej dzień przed jej wygaśnięciem. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Niejeden kierowca został zaskoczony karą za brak OC po zakupie używanego pojazdu. Czujność w takich sytuacjach usypia fakt, że wraz z zakupionym autem nabywca otrzymuje również ubezpieczenie OC, z którego może korzystać do końca czasu trwania ochrony. Wraz z końcem umowy OC wygasa, dlatego konieczne jest zakupienie nowej polisy najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania tej dotychczasowej.

To jednak nie jedyna sytuacja, w której OC straci ważność wraz z końcem umowy. Dzieje się tak również wtedy, gdy polisa jest opłacana w ratach. Sam fakt płatności etapowej nie wyklucza przedłużenia ważności OC, ale zaległości w spłatach poszczególnych rat już tak. Jeśli właściciel pojazdu spóźnia się ze spłatą, ubezpieczyciel nie odmówi pomocy w razie wypadku i wyliczy rekompensatę dla poszkodowanych, jednak będzie domagał się od sprawcy zwrotu wypłaconej sumy. Polisa będzie zatem obowiązywała do dnia określonego w umowie, ale nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.

Nie odnawiają się również ubezpieczenia OC zawarte krótkoterminowo. Przed upływem ważności polisy zawartej zazwyczaj na 30 dni, warto pamiętać o zakupie nowej.

Brak świadomości Polaków w tej kwestii potwierdza 1217 odszkodowań wypłaconych przez UFG za kierowców nieposiadających OC. I to tylko w 1. kwartale 2019 roku.

W jakich przypadkach można wykupić OC krótkoterminowe?

Martyna Kawęcka: Według Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, umowa ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną jest zawierana przeważnie na 12 miesięcy. Istnieje jednak możliwość zakupu tzw. krótkoterminowego OC. Wówczas minimalny okres ubezpieczenia w większości dozwolonych przez prawo sytuacji wynosi 30 dni, a w przypadku pojazdów wolnobieżnych - minimum 3 miesiące.

Polisę krótkoterminową można zawrzeć na samochód zarejestrowany czasowo lub pojazd zarejestrowany za granicą, który nie ma jeszcze polskiego ubezpieczenia OC, a także na samochód zabytkowy. Będzie ona obowiązywała również pojazdy wolnobieżne i historyczne oraz przeznaczone do jazd testowych.

Co grozi za brak OC?

Martyna Kawęcka: Wówczas konsekwencje mogą być naprawdę dotkliwe dla portfela. Przede wszystkim konieczne jest niezwłoczne zakupienie brakującego OC na kolejny okres. Szybka reakcja jest w tym przypadku jak najbardziej wskazana, bo im dłuższa przerwa w ubezpieczeniu, tym wyższa kara za jego brak. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny monitoruje fakt posiadania ubezpieczenia na każdy zarejestrowany pojazd, a na spóźnialskich nakłada kary finansowe.

Więcej o karach za brak OC można dowiedzieć się ze strony UFG: https://www.ufg.pl/.

Brak OC jest ryzykowny nie tylko ze względu na kary. Spowodowanie wypadku w takiej sytuacji zmusza winnego do wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni. A często są to kwoty przekraczające możliwości przeciętnego Kowalskiego.

Kiedy trzeba obawiać się zastosowania regresu ubezpieczeniowego?

Martyna Kawęcka: O regresie ubezpieczeniowym będzie mowa, gdy po spowodowanym przez kierowcę wypadku jego ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym rekompensatę, a następnie zwróci się do winnego o zwrot tej sumy. W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe są chronione przed nieuczciwymi klientami.

Prawo określa jednak kilka konkretnych zdarzeń, w których można spodziewać się zastosowania wobec sprawcy wypadku regresu. Na pewno muszą mieć to na uwadze osoby, które wyrządziły szkodę umyślnie, prowadziły pod wpływem alkoholu lub narkotyków czy uciekły z miejsca zdarzenia. Ponadto ubezpieczyciel upomni się o zwrot w przypadku wyrządzenia szkody skradzionym samochodem oraz jazdy bez uprawnień.

Czy OC będzie działało też za granicą?

Martyna Kawęcka: Ubezpieczenie OC obowiązuje zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Podróżując do któregoś z tych państw kierowcy nie muszą martwić się, że w razie wypadku nie będą chronieni.

Bez obaw można poruszać się samochodem również na terenie innych krajów. Bezpieczną podróż m.in. po Albanii, Białorusi, Czarnogórze, Izraelu, Rosji, Tunezji czy Turcji umożliwia Zielona Karta, która jest potwierdzeniem OC. Większość ubezpieczycieli, jak TU Compensa, PZU czy Generali oferują wystawienie dokumentu bezpłatnie - w ramach ubezpieczenia.

W innych krajach, np. w Kosowie, konieczne może okazać się wykupienie ubezpieczenia granicznego.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)