Najnowsze wiadomości

16 lipca 2024 4:42

Jak turecki serial pomógł zasypać rodzinne podziały'Kara Para Aşk" jest przykładem na to, jak tureckie seriale przyczyniły się do poprawy wizerunku kraju i promocji jego kultury w krajach, w których są emitowane.

Moi rodzice są w dużej mierze zadowoleni z pozostania w Ameryce i nie wyjeżdżają za granicę. Dlatego ich zainteresowanie moim życiem w Turcji, poza upewnianiem się, że nie chodzę sama po zmroku, było znikome.

Moi rodzice doceniają wiele zdjęć, które indywidualnie wysyłałam z Turcji, ale to niewiele zmieniło w ich postrzeganiu tego kraju. Zdjęcia pokazywały czynne kościoły, choinki i muzeum żydowskie w Stambule - wszystkie znaki wolności religijnej i stylu życia, którymi cieszą się tutaj Turcy i zagraniczni emigranci.

Kilka miesięcy temu przekazali mi rozczarowującą wiadomość, że nie planują odwiedzić mnie w Turcji, więc lepiej zarezerwuję bilet do domu. Wyobraźcie więc sobie moje zaskoczenie, kiedy odwiedziłem ich w tym miesiącu w Stanach Zjednoczonych i odkryłem, że są uzależnieni od tureckiego serialu telewizyjnego zatytułowanego "Kara Para Aşk" ("Black Money Love"). Dwa sezony serialu zostały pierwotnie wyemitowane na tureckim nadawcy ATV w 2014 i 2015 roku.

"Na początku nawet nie wiedzieliśmy, że to turecki serial, dopóki ktoś w serialu nie wspomniał o Stambule" - powiedzieli moi rodzice. "Byliśmy jak, 'Nasza córka tam mieszka'".

Trzymająca w napięciu fabuła

Romantyczny thriller obraca się wokół splecionej grupy bohaterów, którzy stają się coraz bardziej zdesperowani w niebezpiecznym następstwie podejrzanych śmierci głównych bohaterów Ömer narzeczonej i ojca Elif. W serialu występują Engin Akyürek jako Ömer, bohaterski policjant, oraz Tuba Büyüküstün jako Elif, odnosząca sukcesy projektantka biżuterii mieszkająca we Włoszech i pochodząca z zamożnej tureckiej rodziny. Dwoje nieznajomych odwiedza Stambuł w tym samym czasie: Elif jedzie spędzić swoje urodziny z rodziną; Ömer jest tam, aby zaręczyć się ze swoją dziewczyną Sibel. Nie wiedzą, że ich wizyty zmienią ścieżki ich życia i skierują ich oraz ich bliskich na kurs kolizyjny, na którym znajdą się strata, miłość i niebezpieczeństwo.

Dowiedz się więcej: Serial Elif bohaterowie

Osobiste powiązania

"Czy znasz któreś z tych miejsc?" zapytali moi rodzice, gdy na ekranie pojawiła się scena z filmu "Kara Para Aşk", rozgrywająca się przed Wieżą Panieńską w dzielnicy Üsküdar w Stambule. (Jestem teraz częścią ich rutyny oglądania wielu odcinków każdego wieczoru). "To moja dzielnica" - odpowiedziałam, zadowolona z ich nowo odnalezionego zainteresowania.

"Naprawdę? Wow, to niesamowite," odpowiedziała moja mama.

"Tak, wiem. Próbowałem ci powiedzieć."

I tak było. Konsekwentnie wysyłam im zdjęcia i filmy z rzeczami, które myślę, że im się spodobają: śródziemnomorskie plaże, kościoły z czasów antycznych, pysznie wyglądające jedzenie, pies zaprzęgający się na prom do modnej stambulskiej dzielnicy Beşiktaş, koty wewnątrz jasnych, niebieskich, drewnianych domków dla kotów z wejściami w kształcie serca, które zapewnia gmina Üsküdar, i delfiny pływające w Bosforze po serii weekendowych blokad podczas pandemii koronawirusa.

To wszystko uwiarygodnia coś, czego się nauczyłem: Dzieci, niezależnie od tego, ile mają lat, rzadko są wiarygodne dla swoich rodziców.

Ale turecki serial telewizyjny zdołał osiągnąć to, czego ja nie potrafiłam - pokazać, że Turcja jest fascynującym i przyjaznym miejscem do odwiedzenia, a także, że jest tam mnóstwo rzeczy do odkrycia i miejsc do zwiedzania. Aha, no i meble i biżuteria są przepiękne, jak twierdzi moja mama.

Mój tata jest szczególnie pochłonięty przez "Kara Para Aşk". Jego noc nie wydaje się być bez niej kompletna. Zaczyna się denerwować, gdy wydaje mu się, że serial zbliża się do końca lub gdy któryś z bohaterów lub bohaterek jest w niebezpieczeństwie, że zostanie skrzywdzony lub zabity. Kiedy robimy plany na wieczór, upewnia się, że "Kara Para Aşk" zmieści się w harmonogramie.

Obsesja moich rodziców na punkcie "Kara Para Aşk" ilustruje potęgę tureckich seriali i kina: jest to prawdopodobnie najbardziej efektywne narzędzie public relations w Turcji i stymulator turystyki, przekształcający tureckich naiwniaków w fanów z nienasyconym apetytem na kraj i to, co ma do zaoferowania.

Urzekająca jakość programów wynika z uroku tureckiej kultury oraz umiejętności opowiadania historii przez reżyserów i scenarzystów. Rozwój postaci, romans, akcja, jakość produkcji i nagłe zwroty akcji trzymają widzów na krawędzi siedzenia i budują emocjonalne przywiązanie do bohaterów. "Dzieje się tak wiele, że musisz oglądać, bo nie możesz przegapić żadnej części i wiedzieć, co się dzieje, a to utrzymuje twoje zainteresowanie" - powiedział mój tata.

Kaliber tureckich programów prawdopodobnie przyczynia się do ich rosnącej międzynarodowej popularności. Turcja zajmuje drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych w eksporcie seriali telewizyjnych. Według artykułu Daily Sabah, powołując się na dane tureckiego Ministerstwa Handlu, programy wyprodukowane w Turcji osiągnęły światową widownię ponad 700 milionów ludzi i były emitowane w prawie 150 krajach w 2019 roku.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)