Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 7:04

Azerbejdżan - kraj wiecznego ogniaAzerbejdżan to malowniczy kraj położony w Azji Zachodniej. Jest to kraj, który cieszy się wśród turystów rosnącą popularnością głównie ze względu na swój niepowtarzalny klimat. Azerbejdżan nazywany bywa niekiedy także "krajem wiecznego ognia" ze względu na złoża gazu oraz ropy naftowej, jakie znajdują się na jego terenie. Mimo, iż jest to niewielki kraj to ma do zaoferowania wiele atrakcji, które sprawiają, że wizyta w nim z pewnością będzie niezapomniana i przysporzy wielu wrażeń.

 

Azerbejdżan- co trzeba wiedzieć o tym kraju?

Azerbejdżan to bezpieczny kierunek, który powinny wybrać szczególnie osoby lubiące podróżować do miejsc, które nie są oblegane przez tłumy turystów. Wyprawa do tego państwa położonego na Zakaukaziu z pewnością taka będzie. Azerbejdżan leży nad Morzem Kaspijskim, które jest największym jeziorem na świecie. Do tego, aby przekroczyć granicę tego kraju niezbędna jest wiza. Walutą obowiązującą na terenie tego państwa jest manat azerski. 

Azerbejdżan to kraj, w którym miesza się ze sobą wiele kultur, co sprawia, że jest to tak przyciągające miejsce. Łączy on w sobie tradycję z nowoczesnością, co widać zwłaszcza w większych miastach, a w szczególności w stolicy kraju, czyli Baku. Dla osób, które pragną odwiedzić Azerbejdżan wycieczki zorganizowane będą najlepszym sposobem na to, aby odkryć najpiękniejsze jego zakątki. Tego rodzaju wycieczki objazdowe umożliwiają bowiem wizytę w miejscach, które uznawane są za główne atrakcje tego kraju. Dodatkowo dzięki temu nie trzeba martwić się o środek transportu czy poszukiwanie noclegów co w tak egzotycznym kraju mogłoby być kłopotliwe, jeśli trzeba by to robić na własną rękę.

Co warto zobaczyć w Azerbejdżanie?

Główną atrakcją, a zarazem stolicą Azerbejdżanu jest Baku. Zlokalizowane jest ono nad Morzem Kaspijskim, a jednocześnie nosi miano najniżej położonej stolicy świata. Zwiedzanie warto rozpocząć od jednego z symboli Baku, czyli Centrum Heydara Aliyeva, które zachwyca swoją futurystyczną bryłą. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych w Azerbejdżanie obiektów. Zwiedzając stolicę kraju nie można pominąć Starego Miasta i jego zabytków. Zabudowa, która się w nim znajduje wpisana została do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z budynków pochodzą z XII wieku. Na wspomnianą listę wpisane został także Pałac Szachów Szyrwanu oraz Baszta Dziewicza. Spacerując po Baku warto także zajrzeć na Nizani, czyli główną ulicę handlową stolicy oraz przyjrzeć się Ognistym Wieżom, czyli trzem nowoczesnym wieżowcom w kształcie płomieni.

Inną atrakcją Azerbejdżanu, która również cieszy się ogromną popularnością wśród turystów jest Yanar Dag. Jest to kawałek skały, który płonie nieprzerwanie od lat 50. XX wieku. Niekiedy ogień ten jest bardzo mały, a niekiedy sięga nawet 3 metrów. To nietypowe zjawisko jest możliwe dzięki podziemny złożom gazu ziemnego, które stale podsycają ogień. Jest to miejsce, które warto odwiedzić głównie ze względu na to, że próżno szukać podobnej atrakcji gdziekolwiek indziej na świecie.

Z kolei Park Narodowy Qobustan to miejsce, które zachwyci pasjonatów archeologii i historii. Jest to także kolejne miejsce wpisane na listę UNESCO. W parku tym znajduje się kilka tysięcy malowideł i petroglifów umieszczonych na skałach. Są one udokumentowaniem życia prehistorycznych ludów, które przed wiekami zamieszkiwały te tereny. Oprócz tych zabytków znajdują się na jego terenie także liczne wulkany błotne oraz jaskinie. 

Kolejnym miejscem, które warte jest odwiedzenia podczas wycieczki do Azerbejdżanu są Szeki. Znajduje się w nich Pałac Chanów Szekijskich. Został on wybudowany pod koniec XVIII wieku, a szczególny zachwyt budzą jego wnętrza. Jest ono wypełnione licznymi malowidłami oraz witrażami, przez które w słoneczny dzień wpada słońce tworząc niesamowity efekt. 

 

Azerbejdżan to kraj pełen kontrastów, w którym napotkać można zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne budowle. Jego wielokulturowość sprawia jednak, że jest to fascynujące miejsce, które zdecydowanie warto jest odwiedzić.

Artykuł partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)