Najnowsze wiadomości

28 listopada 2023 15:10

Wakacyjne przygody nie takie miłe. Kilka słów o kurzajkach​Lato to czas relaksu, beztroski, wakacyjnych przygód. Ale też czas urazów, skaleczeń i… kurzajek! Czy wiesz, że właśnie latem jesteś najbardziej narażony na zarażenie się wirusem HPV, który może wywołać pojawienie się brodawki?

Co sprzyja zarażeniu się kurzajkami?

Jest kilka czynników, które sprawiają, że ryzyko zakażenia się wirusem HPV rośnie. Są to:

  • Obgryzanie paznokci i skórek oraz uszkodzenie naskórka – skóra uszkodzona daje zielone światło wirusowi do wniknięcia w głąb organizmu. Kurzajki pojawiające się pod paznokciami są bardzo bolesne i ciężkie do leczenia, bowiem dostęp do nich jest znacznie ograniczony.
  • Nadmierna potliwość stóp – w wilgotnym środowisku bakterie i wirusy czują się najlepiej. Osoby z taką dolegliwością powinny jak najczęściej myć stopy i dokładnie je osuszać, również między palcami. Buty powinny być z przewiewnych, naturalnych materiałów.
  • Korzystanie z czyjegoś obuwia – nigdy nie pożyczaj obuwia od innych osób, nawet na „chwilkę”. Wirusowi właśnie ta chwilka wystarczy, by za moment niezbędny był dobry sposób na kurzajki.
  • Korzystanie z ręczników i przedmiotów higienicznych innych osób – wirus przenosi się przez kontakt skóry z zakażoną powierzchnią.
  • Korzystanie z prysznica publicznego – czy to w hotelach, czy na basenie – w takim miejscu OBOWIĄZKOWE jest korzystanie z klapek!
  • Korzystanie z solarium lub gabinetów kosmetycznych – zwracajmy uwagę, czy wszystkie sprzęty w gabinecie są odpowiednio dezynfekowane, a solaria po każdym kliencie dokładnie czyszczone.
  • Nigdy nie chodź bosymi stopami po pokojach hotelowych, płytkach na basenie i innych powierzchniach, z którymi kontakt ma wiele osób.
  • Przebywanie z osobami zarażonymi kurzajkami – należy zachować szczególną ostrożność i zachować odpowiednią higienę. Kurzajki są bardzo zaraźliwe!

Sposób na kurzajki

Staraj się nie dotykać kurzajek, aby nie przenosić ich w inne miejsce na ciele. Po każdym kontakcie z brodawką należy dokładnie umyć ręce. Jeżeli kurzajki występują na stopach, nie chodź po domu na bosaka, a wannę, prysznic i podłogę dezynfekuj, aby inni domownicy nie zarazili się tym wirusem. Pamiętajmy, że kurzajka przestaje zarażać wtedy, gdy zostanie całkowicie usunięta! Dlatego nie zwlekajmy z leczeniem kurzajek. Sposobów na kurzajki jest kilka, np. specjalny preparat do wymrażania z apteki. Jest to bardzo skuteczna metoda, bowiem poprzez działanie zimnem kurzajka zostaje wymrożona aż po korzeń.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)