Jak biegać, aby nie nabawić się kontuzji?
28 kwi 2016 - Sport
8 października 2024 11:19
Nietolerancja laktozy to jedna z najpowszechniej występujących nietolerancji pokarmowych u dzieci. W jej wyniku obserwuje się szereg dolegliwości, które są niezmiernie uciążliwe szczególnie dla najmłodszych. Co to jest nietolerancja laktozy i jakie są jej najczęstsze przyczyny?
Laktoza jest cukrem występującym w mleku. Nietolerancja laktozy jest nieprawidłową reakcją organizmu dziecka na spożycie produktów zawierających ten cukier. Podstawową przyczyną takiej nietolerancji pokarmowej jest brak bądź niedobór enzymu trawiennego odpowiadającego za rozkładanie laktozy. W prawidłowych warunkach cukier mleczny rozkładany jest przez laktazę na glukozę i galaktozę. Gdy nie dojdzie do tego procesu, laktoza ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. W wyniku tego pojawiają się gazy i kwasy jako odpowiedź na podrażnienie błony śluzowej. Objawem tego są różnego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, biegunki, wymioty, bóle brzucha oraz kolki.
Przyczyną nietolerancji laktozy może być wrodzony niedobór laktazy. Jest to uwarunkowanie genetyczne – defekt, w wyniku którego enzym nie jest wytwarzany w organizmie dziecka. W takim przypadku objawy nietolerancji pojawiają się u niemowlęcia już po pierwszym podaniu zarówno mleka matki, jak i mleka modyfikowanego z laktozą.
Kolejną i najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest pierwotny niedobór laktazy. Objawy tego rodzaju bardzo rzadko występują u dzieci – obserwuje się je dopiero w wieku dojrzewania bądź u dorosłych. Istotą takiej nietolerancji jest zmniejszanie się aktywności laktazy wraz z wiekiem dzieckiem. W wyniku tego w dorosłym życiu można ona wynosić zaledwie 5%.
Nietolerancja laktozy może być także spowodowana wtórnym niedoborem laktazy. Pojawia się on jako wynik niektórych chorób bądź innych czynników, które w efekcie powodują uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych odpowiedzialnych za produkcję laktazy.
Alergia na mleko nie musi oznaczać nietolerancji laktozy, która jest tylko jednym z wielu składników wchodzących w skład mleka. Uczulenie to może pojawiać się także jako reakcja na kazeinę bądź białka serwatkowe.
Najczęściej, bo aż u 50% niemowląt, alergia ta objawia się problemami skórnymi. Są to zwykle wypryski w postaci czerwonych, swędzących grudek na zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na dłoniach. U nieco starszych dzieci może występować atopowe zapalenie skóry (AZS).
W obu przypadkach poza odstawieniem produktów mlecznych, w celu ograniczenia spożycia alergenu, niezwykle ważna jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja skóry. Wykorzystując przeznaczone do tego celu leki i kosmetyki, w zdecydowanej większości przypadków możliwe jest niemal całkowite złagodzenie objawów, a co za tym idzie – zminimalizowanie swędzenia i dyskomfortu Więcej o pielęgnacji skóry najmłodszych dowiesz się tutaj: http://mamopracuj.pl/jak-pielegnowac-skore-dziecka/.
Zapobieganie skutkom nietolerancji laktozy to przede wszystkim wykluczenie z diety wszystkich produktów, które zawierają ten cukier. Pomocne są także produkty i suplementy, które w swoim składzie zwierają enzymy bądź bakterie rozkładające laktozę. Więcej o nietolerancji tego składnika wielu pokarmów można wiedzieć się na stronie www.latopic.pl.
Materiał partnera zewnętrznego
© Copyright nixpol.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)