Najnowsze wiadomości

25 lutego 2024 20:13

Nietolerancja laktozy u dzieciNietolerancja laktozy to jedna z najpowszechniej występujących nietolerancji pokarmowych u dzieci. W jej wyniku obserwuje się szereg dolegliwości, które są niezmiernie uciążliwe szczególnie dla najmłodszych. Co to jest nietolerancja laktozy i jakie są jej najczęstsze przyczyny?

Nietolerancja laktozy – co to takiego?

Laktoza jest cukrem występującym w mleku. Nietolerancja laktozy jest nieprawidłową reakcją organizmu dziecka na spożycie produktów zawierających ten cukier. Podstawową przyczyną takiej nietolerancji pokarmowej jest brak bądź niedobór enzymu trawiennego odpowiadającego za rozkładanie laktozy. W prawidłowych warunkach cukier mleczny rozkładany jest przez laktazę na glukozę i galaktozę. Gdy nie dojdzie do tego procesu, laktoza ulega fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym. W wyniku tego pojawiają się gazy i kwasy jako odpowiedź na podrażnienie błony śluzowej. Objawem tego są różnego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, biegunki, wymioty, bóle brzucha oraz kolki.

Przyczyny

Przyczyną nietolerancji laktozy może być wrodzony niedobór laktazy. Jest to uwarunkowanie genetyczne – defekt, w wyniku którego enzym nie jest wytwarzany w organizmie dziecka. W takim przypadku objawy nietolerancji pojawiają się u niemowlęcia już po pierwszym podaniu zarówno mleka matki, jak i mleka modyfikowanego z laktozą.

Kolejną i najczęstszą przyczyną nietolerancji laktozy jest pierwotny niedobór laktazy. Objawy tego rodzaju bardzo rzadko występują u dzieci – obserwuje się je dopiero w wieku dojrzewania bądź u dorosłych. Istotą takiej nietolerancji jest zmniejszanie się aktywności laktazy wraz z wiekiem dzieckiem. W wyniku tego w dorosłym życiu można ona wynosić zaledwie 5%.

Nietolerancja laktozy może być także spowodowana wtórnym niedoborem laktazy. Pojawia się on jako wynik niektórych chorób bądź innych czynników, które w efekcie powodują uszkodzenia nabłonka i kosmków jelitowych odpowiedzialnych za produkcję laktazy.

Alergia na mleko

Alergia na mleko nie musi oznaczać nietolerancji laktozy, która jest tylko jednym z wielu składników wchodzących w skład mleka. Uczulenie to może pojawiać się także jako reakcja na kazeinę bądź białka serwatkowe.

Najczęściej, bo aż u 50% niemowląt, alergia ta objawia się problemami skórnymi. Są to zwykle wypryski w postaci czerwonych, swędzących grudek na zgięciach łokciowych i kolanowych oraz na dłoniach. U nieco starszych dzieci może występować atopowe zapalenie skóry (AZS).

W obu przypadkach poza odstawieniem produktów mlecznych, w celu ograniczenia spożycia alergenu, niezwykle ważna jest prawidłowa i systematyczna pielęgnacja skóry. Wykorzystując przeznaczone do tego celu leki i kosmetyki, w zdecydowanej większości przypadków możliwe jest niemal całkowite złagodzenie objawów, a co za tym idzie – zminimalizowanie swędzenia i dyskomfortu Więcej o pielęgnacji skóry najmłodszych dowiesz się tutaj: http://mamopracuj.pl/jak-pielegnowac-skore-dziecka/.

Zapobieganie skutkom nietolerancji laktozy to przede wszystkim wykluczenie z diety wszystkich produktów, które zawierają ten cukier. Pomocne są także produkty i suplementy, które w swoim składzie zwierają enzymy bądź bakterie rozkładające laktozę. Więcej o nietolerancji tego składnika wielu pokarmów można wiedzieć się na stronie www.latopic.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)