Najnowsze wiadomości

25 lutego 2024 21:11

Jak rozpoznać w swoim cyklu miesiączkowym owulację?Każda świadoma siebie i swojego ciała kobieta powinna wiedzieć, czym jest owulacja, kiedy występuje oraz czy można zauważyć jakieś sygnały, które dadzą nam znać, że właśnie ma miejsce?

Owulacja, wymiennie nazywana jajeczkowaniem, to czas w comiesięcznym cyklu kobiety, kiedy dochodzi do uwolnienia z jajnika dojrzałej komórki jajowej, w konsekwencji czas, kiedy może dojść do zapłodnienia. Ustalenie momentu jajeczkowania i znajomość swojego cyklu jest ważna dla wszystkich kobiet- tych, które planują powiększenie rodziny, ale i zarówno dla tych, które wolałyby tego uniknąć.

W czasie okołoowulacyjnym organizm daje nam rozmaite sygnały, których znajomość będzie pomocna kobiecie do ustalenia terminu owulacji. Cierpliwość i konsekwencja są w tym procesie konieczne, bowiem, aby mieć dużą pewność, kiedy dokładnie następuje owulacja, należy obserwować swój organizm przez 2-3 miesiące.  A szczególną uwagę powinna każda kobieta zwrócić na temperaturę ciała, która po owulacji utrzymuje się na podwyższonym poziomie oraz na wygląd śluzu -  staje się on przezroczysty, bardziej rzadki i lepki, jest go też znacznie więcej - wszystkie te zmiany są motywowane hormonem estrogenem i nie są bezzasadne – taka postać śluzu pozwala plemnikom na lepsze dotarcie do jajowodu.

O ile objawy owulacji opisane powyżej są typowe dla każdej kobiety i każdego organizmu kobiecego, to może wystąpić w tym czasie szereg innych symptomów, które będą zauważalne jedynie u części kobiet (szczególnie dla tych spostrzegawczych, wyczulonych lub doskonale znających swój organizm i będących go świadomym). W czasie jajeczkowania u kobiet może występować dość mocny i kłujący ból w podbrzuszu - w jajnikach, niektóre panie obserwują wzrost libido czy poprawę stanu cery i włosów, jeszcze inne ból piersi, obrzmienie warg sromowych lub delikatne plamienie.

Obserwowanie swojego ciała to połowa sukcesu – druga to zapisywanie wszelkich zmian i np. pomiarów temperatur, tak, by panie, na podstawie kilku cykli miesiączkowych mogły zaznajomić się z własnym ciałem i zachodzącymi w nim przemianami. Jeśli któraś z pań nie ufa swojej intuicji i spostrzegawczości albo woli otrzymać potwierdzenie swoich obserwacji, może sięgnąć po dostępne w aptekach specjalne testy badające w moczu stężenie hormonu luteotropowego (LH) -jego wzrost daje znać, że owulacja nastąpi w ciągu najbliższych 36 godzin. Warto pamiętać, że owulacja u kobiet jest objawem ich płodności, choć nie są to pojęcia tożsame, płodność bowiem rozpoczyna się przed, a kończy kilka dni po owulacji.

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)