Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 7:21

4 pomysły na oświetlenie sypialni – wspaniały klimat w kilku krokach!Sypialnia to pomieszczenie, które powinno sprzyjać relaksowi i wyciszeniu. W osiągnięciu tego efektu pomoże ci dobór odpowiedniego oświetlenia, tworzącego we wnętrzu przytulną i intymną atmosferę. Jakie lampy do sypialni wybrać, aby uzyskać taki efekt?

Podobnie jak salon, sypialnia stanowi przykład pomieszczenia, którego klimat w znacznym stopniu determinuje oświetlenie. A przy jego doborze, umiar jest wręcz niewskazany! Im więcej źródeł światła, tym lepiej. Oczywiście, nie musisz używać ich wszystkich jednocześnie — jednak różnorodność lamp pozwala na wykreowanie określonej atmosfery. Obecność lamp stojących, wiszących i oświetlenia punktowego w postaci kinkietów czy paneli umożliwia dopasowanie natężenia i rozmieszczenia światła do potrzeb chwili. To ważne, bo w sypialni nie tylko odpoczywamy, ale również czytamy książki, oglądamy filmy czy nawet, w niektórych przypadkach, pracujemy.

Jak dobrać oświetlenie do sypialni, aby stworzyć klimatyczne wnętrze, a jednocześnie zadbać o jego funkcjonalność? Oto kilka pomysłów!

#1 Unikaj skupionego światła

Lampa wisząca powinna znaleźć się w każdej sypialni, ponieważ bywa niezbędna w wielu sytuacjach. Jednak to lampy stojące gwarantują przyjemne, rozproszone światło, tworzące w pomieszczeniu przytulną atmosferę. Nie rezygnuj z nich, jeśli zależy ci na klimatycznej aranżacji.

#2 Wybierz oświetlenie z regulacją natężenia

Chcesz uczynić atmosferę przytulniejszą w mgnieniu oka? Będzie to możliwe, jeśli wybierzesz oświetlenie z regulacją światła. Wtedy, za pośrednictwem pokrętła, dopasujesz natężenie oświetlenia w maksymalnie precyzyjny sposób. Jak osiągnąć taki efekt? Zainstaluj ściemniacze, stanowiące nowoczesny rodzaj łączników, zastępujących zwykłe "pstryczki". Ze ściemniaczami dobrze współpracują żarówki tradycyjne, halogenowe (o ile ma napięcie przynajmniej 230 V), a także LED, opatrzone odpowiednią elektroniką.

#3 Dopasuj żarówki z odpowiednią temperaturą barwową

Białe, chłodne światło niekoniecznie sprawdza się w sypialni (choć wiele zależy oczywiście od twoich preferencji). Światło o ciepłym odcieniu sprzyja relaksacji i tworzy przytulny klimat. Temperatura barwowa żarówki wyrażana jest w kelwinach (uwaga — im wyższa wartość, tym chłodniejsze światło!).

Pamiętaj, że na temperaturę światła wpływa również klosz, który przefiltrowuje je przez swoją strukturą. Jeśli wybierzesz beżowe, brązowe czy złote modele, możesz liczyć na cieplejsze oświetlenie.

Niektóre nowoczesne ściemniacze mają również funkcję manipulowania temperaturą barwową. Może być to świetne rozwiązanie do sypialni.

#4 Wybierz nastrojowe lampy do sypialni

Zarówno lampy wiszące, jak i stojące lampki nocne i te większe, podłogowe, powinny być wykonane z materiałów tworzących przyjemną atmosferę. Jakie lampy do sypialni wybrać? Wiele zależy od stylistyki twojej aranżacji. Dobrym pomysłem może okazać się wybór kloszy rattanowych lub wykonanych z papieru, które przyjemnie zmiękczają i ocieplają światło. Jeśli preferujesz szkło, szukaj raczej tego matowego, które da podobny efekt. Modne lampy druciane o geometrycznych kształtach sprawdzą się na sufit — uzupełnij je jednak lampami, które lepiej rozpraszają światło.

I mała dekoracyjna wskazówka – może warto zdecydować się na nastrojowe ledy albo klimatyczne lampki? Wiele osób ceni też sobie ciepłe światło świec, pamiętaj jednak, że znacznie zdrowsze od tradycyjnych są te sojowe.

Stosując się do naszych wskazówek, stworzysz atmosferę zachęcającą do przebywania w sypialni i ułatwiającą relaks!

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)