Najnowsze wiadomości

28 marca 2024 13:57

Jak wygląda pobyt w ośrodku odwykowym?



Żyjemy w dość szybkim tempie i w dość szybkich czasach. Nie da się bowiem ukryć, że stres i presja społeczeństwa wywiera na nas obecnie ogromny nacisk. Jeszcze gorsze jest jednak to, że obecnie, uzależnić się możemy dosłownie od wszystkiego. Zakupy, hazard, alkohol, narkotyki czy nawet seks obecnie są najpotworniejszymi rodzajami uzależnień, które wciągają nas bez reszty i co gorsza sprawiają, że w ten sposób regularnie i stopniowo tracimy kontrolę nad naszym własnym życiem. Niestety wiele osób przegrywa walkę z uzależnieniem. Jednak w większości przypadków, istnieje jeden, skuteczny sposób na to, by się z nich wydostać. Mowa tu przede wszystkim o wizycie w ośrodku odwykowym. Z pewnością sama nazwa "ośrodek odwykowy" w głowach i myślach osób uzależnionych jawi się jako ich osobista porażka. Warto jednak uświadomić sobie, że ośrodki odwykowe zostały stworzone po to, by pomóc uzależnionym odzyskać panowanie nad sobą, swoim zachowaniem i finalnie nad całym życiem. Nie da się bowiem ukryć, że rodzina i bliscy, choć starają się osobę uzależnioną maksymalnie wesprzeć, to mimowolnie stają się współuzależnionymi i również na tym cierpią. Wynika to przede wszystkim z tego, że chcąc dobra uzależnionego starannie maskują oni jego wszystkie wybryki. Wówczas to ośrodek odwykowy staje się ostatnią deską ratunku. Jak wygląda pobyt w takiej placówce?

Ośrodek odwykowy - charakterystyka miejsca

Ośrodek Odwykowy to specjalnie zorganizowana placówka, która ma za zadanie przede wszystkim pomóc osobom uzależnionym. Zgłaszać się do niego mogą nie tylko alkoholicy czy narkomani. Ośrodek ten jest przeznaczony zupełnie dla wszystkich osób, które borykają się z problemem uzależnień. Miejsce to jest bowiem skoncentrowane na tym, by udzielić wszystkim, którzy tego potrzebują. W ośrodku uzależnień pracuje zespół wykwalifikowanych specjalistów, którzy zgodnie czuwają nad tym, by wyprowadzić pacjentów na prostą drogę. Do dyspozycji osób uzależniony jest cały zastęp psychologów, a także terapeutów oraz tak zwanych liderów, którzy są osobami, którym już udało się z uzależnieniem wygrać. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że to oni odgrywają najważniejszą rolę w leczeniu. Stają się oni bowiem prawdziwymi przewodnikami i starają się pomóc nie tylko swoją obecnością, ale również i ponadprzeciętnym doświadczeniem osobom, które borykają się z różnorodnymi nałogami. W ośrodku uzależnień na porządku dziennym są także wszelakie terapie zarówno te, które odbywają się całkowicie indywidualnie jak i te, które prowadzone są w grupach. Pacjenci mogą liczyć więc na profesjonalne i pełne wsparcie, które pomoże im wyrwać się raz na zawsze z sideł nałogu.

Psychoterapeutka

Na czym polega i jak długo trwa leczenie odwykowe?

Leczenie odwykowe w dużej mierze polega w pierwszej kolejności na zastosowaniu detoksu, o ile jest to konieczne. Detoks to sytuacja, w której organizm pacjenta jest zupełnie i całościowo oczyszczany z toksycznej substancji. Pacjent w tym czasie może cierpieć na znacznie rozchwianie emocjonalne, a także borykać się ze skrajnymi nastrojami i emocjami. Jednak w tym momencie, to właśnie rolą terapeutów jest poradzenie sobie z zaistniałym problemem. Dodatkowo pacjenci muszą być w pełni świadomi tego, że leczenie odwykowe to także terapia, na którą są zobligowani uczęszczać podczas całego pobytu w ośrodku. Podczas terapii pacjenci są uświadamiani odnośnie zaistniałego problemu, a także pokazywaną są im różnorodne możliwości radzenia sobie z pokusami i trudnymi sytuacjami życiowymi. Po takiej terapii pacjenci zwykle odsyłani są na dodatkową terapię podtrzymującą.

Czy w ośrodku odwykowym są możliwe odwiedziny?

Ośrodek odwykowy, choć kontroluje pacjentów, to jednak nie zabrania odwiedzin. W odwiedziny jednak może przychodzić jedynie najbliższa rodzina. Co więcej schemat odwiedzin jest ściśle ustalany przez zarząd ośrodka. W praktyce oznacza to, że rodzina może pojawić się w ośrodku o ustalonej porze i w ustalone dni. Czas odwiedzin zwykle jest limitowany.

Kiedy warto zgłosić się do ośrodka odwykowego?

Czas na zgłoszenie się do ośrodka to moment, w którym uzależniony czuje, że całkowicie utracił kontrolę nad swoim życiem i co gorsza systematycznie stacza się w dół. Kiedy jego rodzina i on sam nie jest już wstanie kontrolować nałogu i skrajny emocji targających osobą uzależnioną, wówczas to ośrodek odwykowy może być niezbędną i jednocześnie ostatnią deską ratunku dla uzależnionego.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)