Najnowsze wiadomości

30 września 2023 8:40

Czym są i jak działają pożyczki pod zastaw?Pożyczki pod zastaw nieruchomości to rozwiązanie, które wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród polskich klientów.

Warto jednak podkreślić tutaj dwie kwestie o zasadniczym znaczeniu. Przede wszystkim, jak wynika z różnego rodzaju danych statystycznych i sondażowych polscy konsumenci nadal posiadają stosunkowo niewielką wiedzę nie tylko na temat zalet, ale również na temat samego mechanizmu działania tego wariantu produktów pożyczkowych. Po drugie, pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania nadal nie cieszą się w polskich realiach rynkowych nawet częścią tej popularności, jaka jest ich udziałem chociażby w krajach Europy Zachodniej, gdzie tak zwana świadomość konsumencka bez wątpienia znajduje się na znacznie wyższym poziomie.

Jakie wnioski można wyciągnąć z zacytowanych powyżej faktów? Przede wszystkim wydaje się, że nadszedł najwyższy czas, aby również polscy pożyczkodawcy w końcu przekonali się do kredytów pod zastaw, które w realiach zachodnich sektorów pożyczkowych stanowią już właściwie usługę standardową. Warto więc pokrótce opisać podstawowe mechanizmy działania pożyczek pod zastaw nieruchomości, wskazać najważniejsze zalety tego rodzaju rozwiązań a także odnieść się do kilku mitów związanych z tym wariantem produktów kredytowych.

Czym są i jak działają pożyczki pod zastaw?

Jak sama nazwa wskazuje, pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania cechują się mechanizmem znacząco odmiennym, niż ma to miejsce w przypadku innych, bardziej popularnych wariantów usług kredytowych. Oprócz samej oceny zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkodawcy, bank lub firma pożyczkowa biorą pod uwagę również to, że udzielany kredyt uzyskuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Ten ostatni fakt pociąga za sobą bardzo istotne konsekwencje. Przede wszystkim, pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania odznaczają się znacznie atrakcyjniejszym oprocentowaniem, niż ma to miejsce w przypadku innego rodzaju produktów pożyczkowych. Konsument otrzymuje również możliwość wyraźnego wydłużenia okresu spłaty, co w połączeniu z niższym oprocentowaniem powoduje naprawdę znaczące zmniejszenie wysokości miesięcznej raty.

Jeżeli chodzi o poszczególne rodzaje pożyczek pod zastaw, jakie są obecnie dostępne na rynku, to należy wskazać przede wszystkim najbardziej popularne pożyczki pod przewłaszczenia a także cieszące się mniejszą popularnością klasyczne pożyczki pod hipotekę.

Czy pożyczka pod zastaw jest ryzykowna?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości nadal są odbierane jako ryzykowna forma pożyczania pieniędzy. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jest nic więcej, niż stereotyp, nie mający żadnego pokrycia w faktach. Te ostatnie dowodzą bowiem, że klienci decydujący się na zaciągnięcie pożyczki pod zastaw znacznie rzadziej popadają w kłopoty finansowe lub mają problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Co więcej, pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania są zgodnie uznawane przez ekspertów za najbardziej efektywną a zarazem najbezpieczniejszą metodę wychodzenia z tak zwanej spirali długów. Wynika to z tego, że niższe oprocentowanie a także dłuższy okres spłaty pozwalają osobom zadłużonym znacząco zmniejszyć koszty obsługi zadłużenia, co ma fundamentalne znaczenie w procesie wychodzenia ze zjawiska znanego jako spirala długów.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)