Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 14:03

Rękawice antyprzecięciowe masarskie – jak wybrać odpowiednie?



Odpowiednio dobrane rękawice antyprzecięciowe nie tylko zapewniają bezpieczeństwo podczas pracy, bo chronią przed urazami spowodowanymi ostrymi narzędziami, na przykład w zawodzie masarza, ale gwarantują również wygodę oraz precyzję przy wykonywaniu obowiązków służbowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli rękawic antyprzecięciowych. Najskuteczniejsze z nich wykonane są z metalu, który dzięki swojej wytrzymałości najlepiej chroni ręce przed poważnymi urazami. Do charakterystyki wykonywanej pracy można dobrać ich długość, a także rodzaj zapięcia. Dlaczego rękawice antyprzecięciowe są tak istotne nie tylko w zawodzie masarza, ale również wielu innych oraz jak wybrać odpowiedni model dla pracowników? O tym dalej w artykule.

Rękawice antyprzecięciowe – dlaczego tak ważne jest wyposażenie w nie pracowników?

Statystyki dotyczące wypadków w pracy udowadniają, że rękawice antyprzecięciowe są wręcz niezbędnym wyposażeniem w wielu gałęziach przemysłu. Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące wypadków w pracy w 2017 roku. Wynika z nich, że w tym okresie liczba poszkodowanych w trakcie wykonywania służbowych wyniosła aż 88 330 osób i jest to wartość bardzo zbliżona do roku wcześniejszego – wzrosła o około 0,5%. Dominująca większość poszkodowanych odniosła lekkie obrażenia (87 400). Przyglądając się jednak danym dotyczącym umiejscowienia urazów najwięcej z nich, bo aż 43,4% dotyczyło kończyn górnych. Wśród czynności, podczas których doszło do urazu, również można zaobserwować pewne prawidłowości, który wskazuje, że najniebezpieczniejsze w pracy są te, które wykonuje się rękoma. 17% urazów powstało podczas operowania przedmiotami, 14,9% podczas transportu ręcznego, 12,6% podczas pracy narzędziami ręcznymi, 9,4% podczas obsługiwania maszyn. Do większej liczby urazów dochodzi tylko w czasie ogólnie rozumianego poruszania się, podczas którego odnotowano w 2017 roku 36,2% wszystkich kontuzji.

Rękawice antyprzecięciowe w pracy masarza i wielu innych

Raport GUS szczegółowo zaznacza również, w których gałęziach przemysłu dochodzi najczęściej do urazów. Najbardziej narażone są osoby w szeroko rozumianej branży przetwórstwa przemysłowego, gdzie odnotowano  łącznie blisko 30 000 wszystkich urazów. Najbardziej „urazogenne” jest przetwórstwo artykułów spożywczych, gdzie zarejestrowano niemal 5000 urazów. Stąd często mówi się o rękawicach antyprzecięciowych masarskich, bo między innymi właśnie podczas obróbki mięsa mechanicznymi nożami często dochodzi do wypadków. Na tym jednak nie kończą się branże, w których można wykorzystać rękawice antyprzecięciowe. Powinny być bowiem wykorzystywane również w innych branżach przemysłu, gdzie ręcznie obsługuje się maszyny, które przez nieuwagę mogą doprowadzić do tragedii. Chodzić może między innymi o branże takie jak produkcja wyrobów ze skóry, drewna, tekstyliów i wielu innych. W związku z powyższymi danymi, rękawice antyprzecięciowe to wyposażenie niezbędne w wielu zakładach pracy.

Rękawice antyprzecięciowe – jak wybrać odpowiednie?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów rękawic antyrzecięciowych. Modele zapewniające największe bezpieczeństwo powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, której twardość potrafi ochronić przed groźnymi wypadkami, mogącymi zakończyć się nawet trwałym kalectwem. Wiele osób uważa, że rękawice antyprzecięciowe wykonane z metalu są niewygodne i mogą uniemożliwiać lub bardzo utrudniać wykonywanie precyzyjnych prac. To mit, bo wybierając nowoczesne modele, dostępne między innymi pod tym linkiem https://eprotect.pl/product-pol-42727-Rekawice-robocze-metalowe-antyprzecieciowe-RNIROX-EASY-19.html można dobrać je tak, że w żaden sposób nie będą krępować, ruchów. Wybierać można zarówno spośród rękawiczek antyprzecięciowych krótszych, które skupiają się na ochronie dłoni lub dłuższych, które zabezpieczają również przedramiona. Dostępne są również modele z paskami na nadgarstku lub przedramieniu, dzięki któremu można usztywnić rękawice i sprawić, że nie będzie zsuwać się w trakcie pracy. Zabezpieczeniem, oprócz pasków, mogą być też różnego rodzaju klamry. Rękawice antyprzecięciowe trzeba zawsze dobierać do rodzaju wykonywanej pracy oraz zagrożeń, które mogą wystąpić podczas wykonywania obowiązków przez pracowników.

Rękawice antyprzecięciowe – podstawa bezpieczeństwa rąk

Rękawice antyprzecięciowe powinny znaleźć się w każdym zakładzie, w którym operuje się niebezpiecznymi narzędziami. Odpowiednio dobrane mogą uchronić przed konsekwencjami nieostrożności lub awarii sprzętu albo sprawić, że ewentualny uraz będzie o wiele mniej poważny niż w sytuacji, gdyby doszło do niego bez założonych rękawic. Trzeba pamiętać jednak o tym, że nawet najlepsze rękawice antyprzecięciowe czy inna odzież zabezpieczająca nie zastąpią zdrowego rozsądku, uwagi i odpowiedzialnego podejścia do pracy.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)