Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 16:46

Kreatywne pomysły na prezentObdarowywanie bliskich prezentami to czysta przyjemność. Zdarza się jednak, że kompletnie nie wiemy, co danej osobie sprawiłoby radość. Jeśli mamy w domu majsterkowicza, kreatywnym pomysłem na podarunek mogą być narzędzia. Jaki sprzęt wybrać, aby sprostać gustom wielbiciela majsterkowania?

Lutownica – dla elektronika

Jeżeli szukamy prezentu dla elektronika, strzałem w dziesiątkę okazać się może lutownica. Jest to bowiem sprzęt niezbędny podczas łączenia różnych metalowych elementów, których w elektronice jest dosłownie pełno. Nie może go zatem zabraknąć w skrzynce narzędziowej elektronika. Urządzenie to przyda się również osobom projektującym biżuterię oraz wielbicielom DIY wykorzystującym w swych pracach metal. Pozwala bowiem na trwałe łączenie elementów.

Wybierając lutownicę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej rodzaj. Na rynku dostępne są różne modele, takie jak:

 • lutownica grzałkowa – idealna do łączenia elementów elektronicznych. Dzięki temu, iż jest wyposażona w wymienne groty, można ją z łatwością dostosowywać do rodzaju wykonywanych prac. Jest zatem sprzętem uniwersalnym,
 • lutownica transformatorowa – posłuży do lutowania grubych kabli i elementów dużych powierzchniowo. Jest mało precyzyjna, ale za to szybka w działaniu,
 • lutownica gazowa – ma niewielką moc, jednak dzięki temu, iż nie wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego charakteryzuje się mobilnością,
 • lutownica typu hotair – przeznaczona głównie do lutowania niewielkich elementów SMD. Jej cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie gorącego powietrza podczas pracy,
 • stacja lutownicza – to sporych rozmiarów sprzęt, który został wyposażony w zaawansowaną elektronikę.

Jeżeli zdecydowaliśmy, który model będzie najlepiej odpowiadał potrzebom obdarowywanego majsterkowicza, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne sprzętu. Na uwadze należy mieć przede wszystkim moc lutownicy, czas nagrzewania się grotu, a także to, czy urządzenie ma funkcję regulacji temperatury.

Wyrzynarka – dla miłośnika DIY

Koncepcja DIY, czyli do it yourself – zrób to sam, cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Łatwa dostępność internetowych poradników obrazujących, w jaki sposób można bez większych trudności zrobić coś z niczego, sprawia, że coraz więcej osób para się aktywnością tego typu. Do prac DIY potrzebujemy jednak odpowiednich narzędzi. Szczególnie przydatna okazać może się wyrzynarka, którą można wykorzystać także podczas remontu.

Stanowi ona doskonały prezent dla każdego majsterkowicza. Pozwala bowiem własnoręcznie wykonać meble oraz przedmioty codziennego użytku, co jest niezwykle satysfakcjonujące. Narzędzie to umożliwia nie tylko robienie prostych cięć, ale również cięcie po krzywej, co w pracach typu DIY często jest potrzebne.

Wybierając wyrzynarkę, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej rodzaj. W przypadku modeli klasycznych brzeszczot porusza się w dół i w górę, zaś w urządzeniach z podcinaniem brzeszczot wykonuje dodatkowy ruch, co jest szczególnie ważne przy cięciu grubych materiałów.

Decydując się na wyrzynarkę, sprawdźmy także:

 • moc urządzenia,
 • głębokość cięcia,
 • liczbę skoków na minutę,
 • rodzaj brzeszczotów,
 • rodzaj uchwytu,
 • typ zasilania,
 • dodatkowe wyposażenie, w tym diodę podświetlającą cięty obszar i laser wskazujący linię cięcia.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń różnego typu, którymi można z powodzeniem obdarować majsterkowicza. Lutownica i wyrzynarka z pewnością do nich należą. Są to bowiem narzędzia praktyczne, które można wykorzystać do wielu prac, co na pewno przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi majsterkowania.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)