Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 8:05

Na co zwracać uwagę kupując zasilacz LED?Wydaje się, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak ważny dla oświetlenia ledowego jest zasilacz LED. Rzecz w tym, iż diody ledowe są niezwykle wręcz wrażliwe na wszelkiego rodzaju zakłócenia, czy też wahania napięć. Warto więc wybrać najlepszy, niezawodny zasilacz. Jednakże, jak tego dokonać? Czym się konkretnie kierować wybierając zasilacz?

Rodzaje zasilaczy ledowych

Podobnie jak różnią się między sobą sterowniki ledowe czy diody, tak samo różnią się w dużym stopniu również zasilacze. Główny podział jakiego się używa to ten na zasilacze napięciowe oraz prądowe. Różnic pomiędzy nimi jest bardzo wiele. W zasadzie, można śmiało stwierdzić, iż są to zupełnie inne zasilacze. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że generalnie osoby które posiadają oświetlenie ledowe raczej częściej wykorzystują dzisiaj zasilacze napięciowe. Wynika to prawdopodobnie z mniejszego ich skomplikowania.

Czemu zasilacz LED jest tak ważny?

Sterowniki LED jak i wszelkie inne elementy instalacji ledowej nie są szczególnie wrażliwe na zakłócenia w zasilaczu. Jednakże, jest niestety jeden wyjątek w postaci diod LED, o czym już zresztą wspomniano już wcześniej. Nie są one w stanie sprawnie działać, jeśli zasilacz jest bardzo niskiej jakości. Możliwa jest nawet całkowita awaria diod jeśli stosuje się niezbyt dobry zasilacz LED. Niewskazane są przede wszystkim impulsowe, najtańsze z dostępnych zasilacze LED. Nie można na nich polegać, można natomiast przypuszczać, że oświetlenie ledowe nie będzie działać prawidłowo, posiadając połączenie z takim właśnie zasilaczem.

Zwracanie uwagi na jakość

Bez wątpienia, jakikolwiek sprzęt się kupuje, ważne, aby zwracać uwagę na jego jakość. Podobnie jest rzecz jasna jeśli chodzi o zasilacz LED. Ważne jest, aby kupować jedynie produkty wykonane z najlepszych materiałów. Wydaje się, że dosyć istotne jest też to, kto produkuje dane zasilacze. Im lepszy producent, tym wyższa jakość. Tak jest przynajmniej w większości przypadków. Wydaje się, że zwłaszcza osoby, które nie za bardzo znają się na oświetleniach LED powinny zwracać uwagę na renomę producenta. Nie są one bowiem w stanie podjąć decyzji na podstawie znajomości parametrów zasilacza LED, gdyż po prostu nie potrafią ich zrozumieć.

Zabezpieczenie zasilacza

Teoretycznie, w sklepach nie powinno być dzisiaj już w ogóle zasilaczy LED, które nie spełniają odpowiednich norm unijnych dotyczących bezpieczeństwa. W rzeczywistości jednak, wcale nie tak rzadko można spotkać niezbyt bezpieczne zasilacze. Ważne jest, aby zasilacz LED wyposażony był w odpowiedni system zabezpieczający przed przeciążeniami. Nie mniej ważna jest oczywiście ochrona przez zwarciami i przed przepięciami. Bezpieczne zasilacze polecamy kupować w sklepie LED Labs, tutaj: https://led-labs.pl/zasilacze-led. Warto jednak mieć na uwadze to, że często zabezpieczenia okazują się być całkowicie nieprzydatne, jeśli nie korzysta się z uziemienia. Warto więc po prostu z niego skorzystać. Ponadto, dobrze jest również upewnić się, że odpowiednie zabezpieczenia zainstalowano również w instalacji budynku. Tylko wtedy można bowiem być w 100% bezpiecznym.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)