Najnowsze wiadomości

13 kwietnia 2024 23:36

Haczyki przy ubezpieczeniachZapewne każdy z nas ma już dość nieustannych reklam i ogłoszeń coraz to nowych towarzystw ubezpieczeniowych. Pośród gąszcza zawiłości prawa ubezpieczeniowego niezwykle łatwo paść łupem nieuczciwych firm. Wiele z nich dysponuje bowiem sprytnymi sposobami zabezpieczającymi  przed wypłaceniem odszkodowania swoim klientom.

Aktualnie jeden z najpopularniejszych haczyków dotyczy opon zimowych. Otóż w Polsce obowiązują przepisy prawa, mówiące o dowolności doboru opon, z jedynym warunkiem zachowania bieżnika na poziomie minimum 1,6 mm. Tym samym, zapisy ogólnych warunków ubezpieczeń nie precyzują kwestii wyłączenia odpowiedzialności firm z tytułu braku lub nie opon zimowych. Istnieją jednak zapisy, które pozostając w nieco innym brzmieniu, mają wówczas zastosowanie. Punkt taki brzmi najczęściej: „zawarte ubezpieczenie nie uwzględnia szkód poczynionych wskutek istotnego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego albo osobę upoważnioną do korzystania z samochodu”. Poza tym, niekiedy towarzystwa powołują się na zapis odmawiający wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy auto w momencie wypadku w porze zimowej miało założone opony letnie. Z uwagi na różne interpretacje, warto w momencie podpisania umowy przedyskutować z przedstawicielem firmy takie wątpliwości. Naturalnie, zabezpieczeniem kierowców na wystąpienie opisanej sytuacji, jest dbanie o właściwy, adekwatny do pory roku dobór opon. Można  również zapewnić sobie ochronę poprzez zdecydowanie się na dodatkowe ubezpieczenie. Aby uniknąć jednak takich nieprzyjemnych sytuacji, warto jest korzystać z usług wyłącznie rekomendowanych firm- jak choćby https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/ , gwarantującej profesjonalną i rzetelną obsługę, bez ukrytych, niejasnych zapisów. Ponadto warto dodać, że wśród zdarzeń poddawanych manipulacji ze strony towarzystw, znajdują się także dotyczące stwierdzenia przez policję czynności naruszających przez kierowcę przepisy prawa. Sztandarowym już przykładem jest korzystanie przez kierujących pojazdem w trakcie jazdy z telefonu komórkowego, bez użycia zestawu głośnomówiącego. Spowodowanie wypadku w takim momencie stanowi w większości firm podstawę do odmowy wypłaty świadczenia. Zawierając umowę, warto więc poświęcić trochę czasu na dokładne zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia, a w razie niejasności skonsultować to osobą reprezentującą konkretną firmę. Jedynie nasza czujność może nas zabezpieczyć przed utratą pieniędzy i zaufania do wszelkich usługodawców.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)