Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 19:57

Jak możesz poprawić jakość wody w swoim mieszkaniu?



Dostępnych jest wiele opcji filtracji, które mogą sprawić, że stracisz głowę. Do dyspozycji mamy wiele opcji: zmiękczacze wody, odżelaziacze, odwrócona osmoza. Możesz również wybierać spośród filtrów mechanicznych lub lamp ultrafioletowych. Jeśli posiadasz wodę ze studni, należy wykonać analizę wody. Pozwoli to na określenie dokładnego składu wody. Analiza wody pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów z cieczą. Jesli chodzi o filtry do wody to rozróżniamy między innymi:

Odwrócona osmoza

Jest to najbardziej zalecana metoda filtracji dla domów. Membrany osmotyczne usuną z wody wszystkie mikroorganizmy, w tym wirusy i bakterie. Systemy te są najlepszą formą filtracji dla mieszkań i domów. Woda w tych systemach nadaje się do bezpośredniego spożycia, a jej zapach, kolor i smak są neutralne. Dzięki temu użytkownicy nie muszą kupować wody butelkowanej. W ciągu ostatnich kilku lat ceny systemów odwróconej osmozy spadły, a ich jakość uległa poprawie. Producenci znaleźli rozwiązania pozwalające na zmniejszenie odrzutu wody do kanalizacji. Zmniejszyli rozmiary urządzeń, dzięki czemu można je umieścić pod zlewem w małych i ciasnych kuchniach. Sercem każdego systemu jest membrana osmotyczna. Każdy z nich składa się z cienkich membran filtracyjnych, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Na rynku dostępnych jest wiele osmotycznych. Zazwyczaj są one oznaczone jako "RO5", RO6", itd. Oznaczenia te wskazują na etapy filtracji wody. Systemy oznaczone jako "RO5" będą miały wodę przepływającą przez filtr wstępny, wkłady węglowe i membranę. Każdy system odwróconej osmozy posiada membranę, pompę, filtry i zbiornik na czystą wodę pitną. Urządzenia te działają przez ciśnienie z sieci wodociągowej. Pompa ciśnieniowa może być zakupiony do czynienia z niskim ciśnieniem. 

Ultrafiltracja

Jest to alternatywa dla systemów odwróconej osmozy, które nie usuwają minerałów z wody. Niestety, nie zmniejsza twardości wody. Filtr można umieścić pod zlewem. Jego działanie polega na pochłanianiu ciśnienia z instalacji. System ten jest wciąż nowością na polskim rynku. Jest to możliwe dzięki obecności sił molekularnych i membran. Pory w membranie muszą być tak małe, jak pojedyncze cząsteczki. Ultrafiltracja ma tę zaletę, że nie pozwala na odrzucenie wody. Cała woda, która przepływa przez filtr jest oczyszczana. Filtr ten jest korzystny, jeżeli analiza wody wykonana przed instalacją wykazuje, że w wodzie nie ma bakterii, wirusów ani zanieczyszczeń mniejszych niż 0,01 um. Nie jest on zalecany do wody, która jest wyjątkowo twarda. Membrana ultrafiltracyjna jest dostarczana z filtrem wstępnym, który usuwa zanieczyszczenia mechaniczne, oraz z filtrem końcowym, który poprawia właściwości fizyczne wody. 

Sprawdź również: Który filtr do wody jest najlepszy?

szklanka wody

Nanofiltracja

Chociaż technologia ta jest jeszcze w powijakach, ma ogromny potencjał. Działa ona na tej samej zasadzie co ultrafiltracja i odwrócona osmoza, dzięki ciśnieniu wody. W tym przypadku, nie ma potrzeby wstępnego oczyszczania wody. Nanofiltracja może wykorzystywać niższe ciśnienie procesowe niż odwrócona osmoza. Użytkownik może oczekiwać zmniejszenia twardości wody o połowę. Ma to swoje zalety i wady. Woda nie jest "sterylizowana", ale kamień będzie się powoli odkładał w czajniku. Osad będzie widoczny w kawie i herbacie. Choć są one mniejsze niż w przypadku wody niefiltrowanej, osady te są nadal widoczne. Nanofiltracja może usunąć do 99,9% zanieczyszczeń mikrobiologicznych. 

Polifosfat

Substancja polifosforan (lub polifosforan sodu) znajduje się w małych filtrach, które są stosowane w pralkach, zmywarkach i kranach prysznicowych. Filtry te nie są przeznaczone do oczyszczania wody do picia, ale mogą chronić urządzenia gospodarstwa domowego przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zanieczyszczenia. Mogą zmiękczać wodę. Powinny być podłączone do źródła wody. 

Filtr dzbankowy

Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod filtracji w Polsce. Jest też najbardziej dostępna i powszechnie stosowana. Dzbanek może być umieszczony w dowolnym miejscu i nie wymaga instalacji. Wymaga on jednak większej uwagi. Wkłady filtrujące w dzbanku powinny być wymieniane przynajmniej raz w miesiącu. Ważne jest, aby monitorować częstotliwość wymiany, ponieważ jeśli wkład się wyczerpie, dzbanek przestanie działać. Przedział cenowy jest bardzo szeroki. Produkty mniej znanych firm mogą kosztować 20 zł, natomiast produkty wyższej jakości mogą kosztować około 100 zł. Filtry dzbankowe zmniejszają twardość wody, usuwają więcej zanieczyszczeń, poprawiają smak, barwę i zapach. Ten rodzaj filtracji daje w efekcie wodę o niższej jakości niż odwrócona osmoza. 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)