Najnowsze wiadomości

26 kwietnia 2024 17:18

Wszystko, co na temat kratek wentylacyjnych wiedzieć powinniście



W naszych kuchniach i łazienkach powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż w innych pomieszczeniach. Związane jest to z powstawaniem tam intensywnych zapachów, pary wodnej, a gdy jesteśmy posiadaczami urządzeń gazowych takich, jak kuchenka, kocioł czy podgrzewacz wody – produktów spalania. W związku z tym, obecne w tych pokojach powietrze nie powinno przenikać do pozostałych pomieszczeń, stąd konieczna jest instalacja kanału wywiewnego. Każdy z jego wylotów zakończony jest kratką wentylacyjną. Co warto wiedzieć na ich temat?

Dostępne kształty, kolory i materiały kratek wentylacyjnych

Kratka wentylacyjna może posiadać średnicę o przekroju kwadratowym, prostokątnym lub kołowym. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie, pole przekroju kanału wentylacji grawitacyjnej nie powinno być mniejsze niż 0,016 metra kwadratowego, a najmniejszy kanał przekroju – 0,1 metra. Najczęściej spotkać można się z kanałami o wymiarach 0,14 x 0,14 metra lub 0,14 x 0,21 metra. Wymiary kratek wentylacyjnych są adekwatne do wielkości kanałów wywiewnych, w związku z czym, przed zakupem konieczne będzie sprawdzenie wymiarów kanału i kratki wentylacyjnej. Warto wiedzieć, że kanał o przekroju okrągłym może być od strony pomieszczenia zakończony zarówno kratką o kształcie okrągłym, jak i kolorowym.

Jeżeli chodzi o kolorystykę, na rynku najczęściej można spotkać się z kratkami wentylacyjnymi w kolorze białym. To jednak nie jedyne dostępne rozwiązanie – zaopatrzyć można się także w wersje beżowe, białe, w wykończeniu matowym lub na wysoki połysk. Co do materiału, znaczącą część wyrobów tego typu produkuje się z tworzywa sztucznego. Coraz więcej producentów ma jednak w swojej ofercie również kratki wentylacyjne metalowe czy kratki wentylacyjne ozdobne, które mogą posiadać na przykład ażurowe wycięcia czy złote, miedziane lub postarzane wykończenie. Szeroki wybór kratek wentylacyjnych dostępny jest między innymi na stronie: http://kratki.com/sklep/pl/category/10/kratki.

Gdzie montować kratkę wentylacyjną – w suficie czy na ścianie?

Kratki wentylacyjne montuje się na suficie zwykle wówczas, gdy mamy do czynienia z tym, który został podwieszony na ostatnim piętrze budynku. Na rozwiązanie to warto zdecydować się także wówczas, gdy mamy do czynienia z wentylacją z użyciem rekuperatora. System tego typu opiera się kanałach wentylacyjnych doprowadzanych do każdego pomieszczenia. Używając do tego celu sufitu potrzebujemy o wiele mniej miejsca, a co więcej – połączenia są tu krótsze, co sprawia, że doprowadzenie ich do komina jest łatwiejsze niż w przypadku ścian. Jeżeli chodzi natomiast o kratki wentylacyjne montowane na ścianach, to warto zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń prawnych co do miejsca ich usytuowania. Zgodnie z przepisami, odległość górnej krawędzi od sufitu nie może być większa niż 150 milimetrów.

Samodzielne sprawdzanie wentylacji

O źle działającej wentylacji świadczyć mogą chociażby zaparowane szyby i pojawiająca się na nich prawa wodna czy nieprzyjemny zapach stęchlizny. Większość z nas może nie zdawać sobie z tego sprawy, lecz nieprawidłowości w funkcjonowaniu klimatyzacji powodować mogą szereg dolegliwości zdrowotnych takich, jak nawracające bóle głowy czy problemy z zatokami lub gardłem. Jej kondycję najłatwiej sprawdzimy wykonując test z użyciem kartki i zapalniczki. Dzięki temu przekonamy się, czy między pomieszczeniami występuje przepływ powietrza, kanały wentylacyjne są drożne, a nawiew wystarczający.

Pierwszą kwestię możemy sprawdzić w sposób następujący: zamykamy drzwi do kuchni lub łazienki, przykładamy kartkę do kratki wentylacyjnych i jeżeli kartka oraz płomień nie kierują się w stronę kratki, oznacza to, że zamknięcie drzwi odcina przepływ powietrza. Rozwiązaniem tego problemu może być zamontowanie w drzwiach niewielkich otworów, które ułatwią krążenie powietrza lub lekkie ich podcięcie.

Drugi problem zdiagnozujemy otwierając okno i drzwi w jednym z pokojów, a następnie w pomieszczeniu, w którym zlokalizowana jest kratka wentylacyjna. Przykładamy do niej kartkę papieru i jeżeli przylega do niej, oznacza to, że wszystko działa prawidłowo. W przeciwnym wypadku należy podstawić pod nią zapalniczkę; brak ruchu płomienia wskazywać będzie na brak drożności, jego odchylenie w stronę kratki – słaby ciąg. W obu przypadkach problem rozwiązać może jedynie kontakt z administracją budynku.

Co do trzeciego problemu, zbadać możemy go bardzo podobnie jak powyższy, z tą różnicą, że konieczne będzie tu zamknięcie wszystkich okien i otworzenie drzwi do pokojów z kratkami wentylacyjnymi. Przykładamy do nich kartkę, a w razie potrzeby także zapalniczkę. Nieprzyleganie kartki i brak ruchu płomienia wskazuje na zbyt słaby nawiew.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)