Najnowsze wiadomości

16 lipca 2024 4:23

Więźba dachowa - Co warto wiedzieć o tej konstrukcji?Więźba dachowa stanowi szkielet dla kolejnych elementów dachu, w tym pokrycia dachowego. Jest to bardzo ważna część całego budynku. Jest ważna, ponieważ umożliwia bezpieczne rozłożenie obciążeń działających na pokrycie dachowe na ścianę nośną. Wiązary dachowe mogą być wykonane z drewna lub stali. Postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na temat tego elementu budynku.

Jaką rolę pełni więźba dachowa w domu?

Jest to rama, która umożliwia montaż różnych elementów dachu, w tym wewnętrznego i zewnętrznego pokrycia dachowego, a także dowolnej warstwy izolacyjnej. Główną funkcją więźby dachowej jest bezpieczne rozłożenie obciążeń i przeniesienie ich na ścianę nośną budynku. Odpowiada za to murłata, czyli równoległe belki ułożone przy ścianie budynku. Kratownica określa kąt, a tym samym ilość wody odprowadzanej z dachu.

Konstrukcja kratownicy będzie ważna w perspektywie długoterminowej. Jeśli planujesz w przyszłości przekształcić nieużytkowe poddasze w przestrzeń użytkową, powinieneś wybrać więźbę dachową, która Ci to umożliwi. Tutaj: https://new-house.com.pl/dachy można dowiedzieć się więcej o konstrukcji dachu i dowiedzieć się, jak ważna jest więźba dachowa. Jest to ważny element konstrukcyjny dachów dwuspadowych i czterospadowych.

Popularne rodzaje więźby dachowej

Różne rodzaje więźby dachowej dzieli się na podstawie ich konstrukcji. Wybór więźby zależy od rozpiętości i kąta nachylenia dachu. Najprostsze rozwiązanie, więźba krokwiowo-jętkowa, może być stosowana w przypadku stosunkowo niewielkich dachów o rozpiętości 7 metrów i nachyleniu od 30 do 50 stopni. W przypadku większych domów, o rozpiętości od 7 do 11 metrów, można zastosować wiązary krokwiowo-jętkowe. Wiązary te zawierają poziome jętki, które wzmacniają konstrukcję. W przypadku największych dachów stosuje się wiązary płatwiowo-krokwiowe z płatwiami, wiązarami i rozpiętością większą niż 11 metrów. Ta ostatnia kratownica ma tę zaletę, że może być stosowana w przypadku nachylenia od kilku stopni do 70 stopni.

Możemy wymienić najważniejsze elementy więźby dachowej w zależności od typu. Mamy krokwie, murłaty, płatwie, ściągi i wiązary. Strzemiona, miecze, podłużnice, belki poprzeczne, wiatrownice, zakładki i stolce (ten pionowy słupek jest używany w krokwiach płatwiowych). Niektóre elementy wiązarów mogą być widoczne z zewnątrz w przypadku pokryć dachowych z dachówki karpiówki. Ważne jest, aby wybrać schemat kolorów, który pasuje zarówno do pokrycia dachowego, jak i koloru elewacji budynku.

Więźba dachowa

Z czego zbudowana jest więźba dachowa?

W zdecydowanej większości przypadków stosuje się drewnianą więźbę dachową wykonaną ze specjalnie przyciętych wiązarów dachowych. Wiązary wykonane są z drewna sosnowego lub świerkowego. Rzadziej stosuje się drewno z innych drzew iglastych, takich jak jodła i modrzew. Gatunki te charakteryzują się wysoką wytrzymałością, dobrą nośnością i lekkością. Podczas montażu drewnianej więźby dachowej na placu budowy musi być obecny wykwalifikowany cieśla.

W nowoczesnym budownictwie popularne stały się również wiązary stalowe. Wiązar wykonany z odpowiednich profili jest lżejszy niż ten wykonany z drewna i jest często używany do modernizacji i przebudowy dachu, aby go nie obciążać. Stalowe wiązary dachowe mają wyższą odporność na ogień, ale również tracą swoją nośność w wysokich temperaturach. Wiązary stalowe są również łatwiejsze w montażu i tańsze. Wadą jest niższa izolacja termiczna i konieczność stosowania specjalnych materiałów izolacyjnych.

Ile kosztuje montaż wiązarów dachowych?

To zależy od stopnia skomplikowania. Wiązary dachowe będą tańsze w przypadku dachu spadzistego niż czterospadowego. Ważnymi czynnikami są również rodzaj wiązara oraz zastosowany materiał. Dużym plusem jest fakt, że koszt więźby dachowej możemy oszacować już na etapie projektowania. New House Construction umożliwia inwestorom sprawdzenie rzeczywistych kosztów po wybraniu projektu.

Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie doświadczonej firmy budowlanej, która będzie nadzorować projekt od początku do końca.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)