Najnowsze wiadomości

WoW Classic - Najbardziej efektywny poradnik levelowania wojownika

Nie wiesz czy zdecydować się na Outsourcingu IT?

Co zrobić, żeby e-TOLL nie śledził moich przejazdów poza...

22 października 2021 2:07

Spirala kredytowa – porady dla zadłużonychTwoja sytuacja finansowa zmusza Cię do skorzystania z ofert firm pożyczkowych? Zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? Poniżej znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, z których dowiesz się, jak pożyczać pieniądze bez ryzyka.

Wybierając pożyczki online, czyli krótkoterminowe pożyczki będziesz mógł sfinansować najpilniejsze potrzeby. Za ich sprawą możesz urządzić ważną, rodzinną uroczystość lub wybrać się na zasłużony odpoczynek w ustronnym miejscu. Oferta chwilówek jest obszerna, a tym samym klient może wybierać pomiędzy różnymi produktami finansowymi. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja o podpisaniu umowy pożyczkowej, poznaj termin – spirali kredytowej. Co to znaczy?

Spirala kredytowa to zjawisko, które dotyka wiele gospodarstw domowych, a w szczególności na przestrzeni ostatnich lat. Wystarczy tylko zbieg kilku nieszczęśliwych sytuacji jak, np.: utrata pracy bądź niespodziewane wydatki, aby w jednej chwili znaleźć się w poważnych tarapatach finansowych. Zgodnie z informacjami podanymi przez Biuro Informacji Gospodarczej w takiej sytuacji znajduje się blisko 2 miliony Polaków. Będąc w trudnej sytuacji, szukamy pomocy ze strony instytucji pozabankowych i bankowych, u których zaciągamy pożyczki, bierzemy kredyty, a tym samym wpadamy w błędne koło.

Mechanizm działania spirali kredytowej, nazywanej także spiralą zadłużenia jest niezwykle prosty. Zaciągasz swój pierwszy kredyt, następnie zakładać kartę kredytową, z której często korzystasz. Następnie bierzesz pożyczkę na ich spłatę, później drugą i kolejną. W pewnym momencie zaczynasz zdawać sobie sprawę, że Twoja sytuacja finansowa wymyka się spod kontroli. Co zrobić, kiedy wpadniesz w spiralę kredytową? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak wyjść z finansowego dołka.

Nie pożyczaj więcej pieniędzy

Jedną z naczelnych zasad, która sprawdzi się w takiej sytuacji jest zaprzestanie dalszego zaciągania kredytów i pożyczek. Każda osoba, która tylko znalazła się w takiej sytuacji finansowej, w pierwszej kolejności musi zmienić swoje podejście do pieniędzy. Wybranie nowej pożyczki bez bik, spowoduje zwiększenie Twojego zadłużenia i pogorszenie sytuacji finansowej. Naucz się wydawać tą gotówkę, którą rzeczywiście Ty posiadasz oraz tą, którą jesteś w stanie oddać w wyznaczonym terminie.

Ustal terminy spłaty zaciągniętych zobowiązań

Poświęć czas na opracowanie konkretnego planu działania wyjścia ze spirali zadłużenia. Na kartce spisz swoje wszystkie zobowiązania finansowe wraz z datami i odsetkami, które naliczone są za nieterminową ich spłatę. W pierwszej kolejności zastanów się, które z nich wymaga spłaty najpierw. Na początku postaraj się uregulować zaległe zobowiązania oraz te, których przekroczeni daty spłaty może Cię drogo kosztować. Rozważ zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który wszystkie zobowiązania połączy w jedną ratę. Opracuj swój comiesięczny budżet.

Zmniejsz swoje wydatki

Jeżeli nie możesz zmienić wysokości swoich przychodów, popracuj nad ograniczeniem wydatków. Zastanów się, więc, na co wydajesz swoje pieniądze. Po usunięciu z listy wydatków stałych, jak np.: rata kredytu za mieszkanie i opłaty, przyjrzyj się pozostałej części wydawanych pieniędzy. Zacznij kontrolować wydawane pieniądze – nie wychodź na zakupy spożywcze bez listy zakupów. Zanim wydasz pieniądze dobrze zastanów się, czy faktycznie danej rzeczy potrzebujesz.

Zacznij oszczędzać

Niestety musisz się liczyć z tym, że aby wyjść ze spirali kredytowej czeka Cię sporo wyrzeczeń. W końcu może się okazać, że codzienne drobne oszczędności są w stanie podreperować Twój budżet, a w konsekwencji mogą pomóc Ci wyjść ze spirali kredytowej. Zadbaj o to, aby oszczędzać w domu na rachunkach, wyprzedaj rzeczy, z których nie korzystasz, wypłacaj pieniądze z bankomatów swojego banku, a latem przesiądź się na rower.

Zadbaj o dodatkowe źródło dochodów

Aby jak najszybszej wydostać się z problemów finansowych, zdecyduj się na dodatkowy etat. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które pozwalają Ci pracować z domu. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznacz na spłatę zobowiązania finansowego.

W sytuacji, w której to jesteś zmuszony skorzystać z pożyczki online, wybierz najatrakcyjniejsza ofertę na rynku za sprawą rankingu pożyczek zamieszczonego na stronie: chwilowkiok.pl

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)