Najnowsze wiadomości

24 kwietnia 2024 15:47

Coworking w Polsce



Ilość biur coworkingowych stale rośnie, tak samo jak ich popularność, przede wszystkim pośród freelancerów. Potwierdzają to również międzynarodowe badania, przeprowadzone na ten właśnie temat, według których do 2018 roku, liczba tego typu miejsc ma wzrosnąć sześciokrotnie, a więc ich ilość może sięgnąć 37 tysięcy. Jednocześnie, zwiększy się też liczba freelancerów, którzy będą stanowić 40% wszystkich pracujących.

Na czym polega coworking?

Coworking to nic innego jak wykonywanie swoich obowiązków związanych z pracą w miejscu, które zostało do tego specjalnie stworzone. Spotykają się w nim przedstawiciele wielu różnych branż, którzy prowadzą firmy jednoosobowe lub też są freelancerami. W taki sposób swoją działalność rozpoczynają również start-upy.

 

 

Pierwsza przestrzeń do coworkingu powstała w 2009 roku, po roku takich miejsc było 600, a w 2014 na całym świecie naliczono ich niecałe 5800. Początkowo przestrzenie coworkingowe były raczej domeną Ameryki Północnej, ale w ostatnich latach to Europa wysunęła się na czoło tego rankingu. Na obydwu tych kontynentach zauważyć można jednak sporą tendencję wzrostową jeśli chodzi o tę ideę.

Kolejne badania, tym razem przeprowadzone przez portal Deskmag, nieco dokładniej zobrazowały nam sytuację na rynku coworkingu. Ich wyniki wskazują, że połowa osób, które decydują się na pracę w takich miejscach to freelancerzy. Natomiast co szósta osoba pojawiająca się w przestrzeni do coworkingu to przedsiębiorca lub osoba pracująca dla firm, w których liczba pracowników wynosi od 6 do 99. Co ciekawe, niektóre spośród większych firm, w takich miejscach lokują swoich pracowników czasowych oraz zdalnych. Najczęściej z coworkingu korzystają mężczyźni w wieku od 25 do 30 lat, którzy ukończyli studia wyższe.

Jeśli chodzi o coworking w naszym kraju, z przeprowadzonej analizy tego rynku wynika, że dla 70% osób, które zdecydowały się na taki tryb pracy, było to rozwiązanie pozwalające na odseparowanie swojego życia prywatnego od zawodowego. Z kolei 50% osób potrzebowała przestrzeni, w której będą pracować efektywniej, albo gdzie będą mogli umawiać się na spotkania biznesowe czy nawiązywać nowe kontakty.
Pośród największych zalet przestrzeni coworkingowych, osoby z nich korzystające najczęściej podkreślają niewielkie koszty czy sposobność do wymiany swoich doświadczeń.

biuro coworkingowe

Za i przeciw coworkingu

Coworking to idea, która stwarza osobom korzystającym z takich przestrzeni sporo nowych możliwości. Chodzi tu nie tylko o zmniejszenie kosztów wynajmowania biura, lecz także o tworzenie istotnych więzi zawodowych oraz towarzyskich. W przestrzeniach do coworkingu spotykają się specjaliści z przeróżnych dziedzin, którzy mogą się wzajemnie wspierać czy wymieniać posiadanym doświadczeniem.

Wspólna przestrzeń do pracy to też możliwość zdobywania nowych klientów oraz integrowania się z innymi ludźmi, co wpływa na polepszenie się relacji międzyludzkich u osób pracujących w ten sposób. Z badań wynika, że dla ogromnej grupy ludzi korzystających z coworkingu, jest to także czynnik zwiększający motywację i efektywność w wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych oraz poprawiający organizację czasu pracy. Bardzo ciekawe jest także to, iż niemalże połowa osób biorących udział w badaniu stwierdziła, iż ich dochody wzrosły od czasu, gdy zdecydowały się na coworking.

Zobacz: Biuro na godziny - więcej >>

Oczywiście, ta forma pracy, podobnie jak każda inna, posiada pewne wady. Niektóre osoby mogą łatwo się rozpraszać w takim miejscu, gdzie niekiedy może panować hałas czy atmosfera rozluźnienia, a to naturalnie ma wpływ na naszą produktywność. Tam gdzie przebywa większa liczba osób może również dochodzić do konfliktów, które negatywnie wpływają na naszą pracę.

Choć coworking w naszym kraju wciąż nie jest aż tak popularny jak w innych państwach Europy, to sytuacja ta powoli ulega zmianie. Cena wynajmu biurka w przestrzeni coworkingowej jest wyjątkowo niska, zwłaszcza w porównaniu do innych miejsc na świecie, co może przyciągnąć uwagę freelancerów, szukających oszczędności. Łatwiej i taniej jest przecież wynająć miejsce w przestrzeni coworkingowej niż całe biuro.

 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)