Najnowsze wiadomości

30 września 2023 8:04

Kurs na instruktora narciarstwaNarciarstwo należy do najpopularniejszych sportów zimowych na świecie – również w Polsce możemy znaleźć bardzo szerokie grono jego miłośników. Trudno jednak się temu dziwić. Uprawianie narciarstwa niesie ze sobą tak wiele korzyści, że jest to fantastyczny sposób na spędzanie wolnego czasu. Przede wszystkim wiąże się to z wycieczkami na stoki, gdzie można cieszyć się wspaniałymi widokami gór pokrytych śniegiem. Świetnie łączy się to z pasją do podróżowania. 

Kurs na instruktora narciarstwa - teoria

Do pracy w tym zawodzie konieczne są również odpowiednie kompetencje, które można zdobyć przez ukończenie stosownego kursu. Kurs instruktora narciarstwa dostępny jest w wielu szkołach, ale trzeba upewnić się co do wybieranej oferty. Po odbyciu takiego kursu szkoła powinna wystawiać odpowiedni certyfikat potwierdzający zdobyte przez nas kwalifikacje i dający nam uprawnienia do wykonywania zawodu. Jeśli ktoś jest zainteresowany większą karierą w tym zawodzie, powinien również postarać się o certyfikat międzynarodowy, wystawiany zarówno w języku polskim jak i angielskim i respektowany w innych krajach. Zazwyczaj kursy takie dzielą się na dwie części. Pierwsza z nich, teoretyczna, obejmuje około 100 godzin lekcji.

 

 

Kursanci opracowują na niej podstawowe zagadnienia związane z teorią narciarstwa i zdobywają najważniejsze informacje. Oprócz samych zagadnień związanych ze sportem, teoria obejmuje anatomię, fizjologię, dietetykę czy nawet prawo w sporcie – czyli wszystkie dziedziny, które potrzebne są każdemu, kto zajmuje się jakąkolwiek dyscypliną. Część ta kończy się egzaminem pisemnym. Z uczestnictwa w niej zwolnione są osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunku wychowania fizycznego.

Kurs na instruktora narciarstwa - praktyka

Druga część to praktyka. Kursanci uczą się poszczególnych technik jazdy na nartach i poznają zasady bezpiecznego zachowywania się w górach. Stawia się przed nimi konkretne zadania, które muszą wykonać. Oprócz samej jazdy na nartach uczy się tutaj przykładowo poprawnego zakładania obozu sportowego czy dbania o sprzęt narciarski. Zajęcia różnią się tu w zależności od rodzaju kursu i uczonej na nim techniki jazdy.

Nauka jazdy na nartach zdecydowanie nie jest niczym prostym, szczególnie dla początkujących osób, które nie mają w tym żadnego doświadczenia. Usługi dobrych instruktorów są w związku z tym bardzo cenione, a osoby które posiadają szersze kwalifikacje i doświadczenie nie mają raczej problemów ze znalezieniem klientów. Sam fakt ukończenia takiego kursu nie daje oczywiście gwarancji zbudowania oszałamiającej kariery. Dobry instruktor musi bez przerwy kształcić się i rozwijać swoje umiejętności (np. w Centrum Szkoleń Instruktorskich Green Way), a przy tym budować popularność w tej dziedzinie. Jeśli komuś uda się jednak wypracować znane nazwisko i zdobyć spore doświadczenie, to wtedy może oczekiwać wysokich zarobków i satysfakcji z wykonywanej pracy. Do tego otwierają się też możliwości pracy za granicą, gdzie dobrzy instruktorzy narciarstwa są na wagę złota.

nauka jazdy na nartach

Jazda na nartach

Miłośnicy narciarstwa regularnie wybierają się zarówno na krótkie, jednodniowe wycieczki na najbliższe stoi jak i na dłuższe wyprawy, nawet do innych krajów, które oferują szczególnie spektakularne miejsca do jazdy. Oprócz tego jest to po prostu świetna aktywność fizyczna, która znacznie wzmacnia nasz organizm. Dużo ruchu na świeżym powietrzu zawsze jest korzystną rzeczą dla ludzkiego ciała. W czasie jazdy na nartach można też w spokoju się zrelaksować i nieco oderwać od wszystkich swoich codziennych zmartwień.

Nauka jazdy na nartach

Skoro sport ten jest tak popularny i z roku na rok przybywa ludzi chętnych do jego uprawiania, to nie ma niczego dziwnego w tym, że rośnie również zapotrzebowanie na profesjonalnych instruktorów narciarstwa. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mimo wszystkich wspaniałych cech takich aktywności jest to również dość niebezpieczny sposób spędzania wolnego czasu, zatem bez posiadania odpowiednich umiejętności możemy zrobić sobie poważną krzywdę. Większość ludzi zainteresowanych taką nauką wybiera raczej prywatnych instruktorów, oferujących indywidualny tryb nauki. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, ponieważ otrzymujemy wówczas pewność, że instruktor całą uwagę poświęca wyłącznie nam i jest w stanie szybko wyeliminować u nas jakiekolwiek złe czy niebezpieczne nawyki.

Jeśli ktoś pasjonuje się narciarstwem i chce związać z tym swoje życie zawodowe, to taka praca może dla niego być doskonałą propozycją. Trzeba jednak pamiętać, że droga do zostania profesjonalnym instruktorem jest dość długa. Ważne są odpowiednie predyspozycje do wykonywania takiego zawodu. Podstawą jest oczywiście pasja. Jazda na nartach należy do takich aktywności, którym trzeba poświęcać praktycznie całe swoje życie, jeśli chce się robić to naprawdę dobrze. Nikogo nie będziemy w stanie dobrze nauczyć tego sportu, samemu nie będąc jego oddanym miłośnikiem. Wiąże się to również z odpowiednią tężyzną fizyczną. Dobry instruktor musi dawać swoim uczniom wzór tego, jak powinno się dbać o swoje ciało oraz kondycję. Nie bez znaczenia są tu też umiejętności interpersonalne. Instruktor musi umieć nawiązywać dobry kontakt ze swoimi kursantami, co jest niezbędne do miłej i efektywnej współpracy.

 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)