Najnowsze wiadomości

7 grudnia 2022 17:58

Zabezpieczenie i rodzaje kredytów samochodowychKredyt na samochód to świetny sposób na zdobycie środków w trudnej sytuacji finansowej. Jak banki zabezpieczają tego typu zobowiązania i jakie są rodzaje kredytów samochodowych?

Kredyty samochodowe – najważniejsze informacje i zabezpieczenie pożyczki

Kupując nowe auto, należy liczyć się ze sporym ubytkiem gotówki, często nawet tej, której nie mamy – w takiej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem są kredyty samochodowe. Dzięki nim uzyskasz z banku pożyczkę na określoną kwotę i sfinansujesz planowany zakup. Ponadto do twojego wyboru są też np. kredyty gotówkowe lub leasing, w praktyce jednak niemal zawsze najkorzystniejsze warunki są gwarantowane przez kredyty samochodowe.

Mimo to wybór konkretnego kredytu na samochód nie jest wcale taki prosty, choć wybór na rynku jest naprawdę ogromny. Aby podjąć odpowiedzialną i rzetelną decyzję, należy wziąć pod uwagę wiele elementów oraz posiadać choćby podstawową wiedzę o tego typu zobowiązaniach. Na całkowitą wysokość kredytu wpływają m.in. jego oprocentowanie, wysokość wkładu własnego i inne dodatkowe opłaty, należy także dostosować wysokość miesięcznej raty do własnych możliwości finansowych.

Bardzo ważną informacją jest też to, że kredyty samochodowe są zawsze zabezpieczone na wypadek, gdyby pożyczkobiorca nie był w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania. Rodzaj zabezpieczenia zależy od decyzji i praktyki banku, najczęściej stosuje się m.in.:

  • zastawy rejestrowe – przy rejestracji auta w odpowiednim urzędzie, w dowodzie rejestracyjnym zostanie zawarta informacja o wpisie do krajowego rejestru zastawów,
  • cesje praw z polisy AC – przy ewentualnym wypadku samochodowym pieniądze z polisy ubezpieczeniowej trafiają nie do właściciela auta, ale do banku,
  • przewłaszczenia – bank jest wpisany jako współwłaściciel pojazdu.

Oczywiście wszystkie powyższe sposoby zabezpieczenia kredytu tracą swoją moc w chwili pełnej spłaty zobowiązania. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach wybór danego typu zabezpieczenia pożyczki może wpływać na wysokość gwarantowanego oprocentowania lub innych parametrów kredytu.

Kredyty samochodowe – jakie są rodzaje?

Zależnie od banku możesz spotkać się z różnymi typami kredytów samochodowych, powszechnie jednak wyróżnia się 3 najpopularniejsze rodzaje:

  • Tradycyjne kredyty samochodowe – w pewnym sensie przypominają kredyty gotówkowe, spłaca się je w miesięcznych ratach, bank i klient akceptują wcześniej wysokość i harmonogram spłaty.
  • Kredyty samochodowe jednoratowe – zwykle dostępne w formie 50/50 lub 60/40. Kredyty tego typu nie podlegają oprocentowaniu, należy jednak zapłacić m.in. prowizję. Samo zobowiązanie spłaca się pod postacią dwóch rat, z czego pierwsza stanowi minimum połowę wartości auta, drugą natomiast należy uiścić po kilku latach.
  • Kredyty samochodowe „balonowe” – dość rzadki typ pożyczki o krótkoterminowym charakterze. Dzięki kredytowi „balonowemu” możesz co kilka lat wymienić auto na nowe, rozpoczynając w ten sposób kolejny kredyt balonowy.

Zależnie od twojej sytuacji finansowej czy wybranego auta, inny typ kredytu może być dla ciebie najkorzystniejszy. Aby podjąć najlepszą decyzję, skontaktuj się z placówką bankową, by już wkrótce cieszyć się nowym samochodem.

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)