Najnowsze wiadomości

29 stycznia 2023 23:51

Koszty wykończenia wnętrz – standard ekonomicznyObecnie wcale nie potrzeba dużych pieniędzy, aby wykończyć oraz wyposażyć dom w odpowiedni sposób. Trzeba jednak szukać okazji w Internecie, korzystać z materiałów dostępnych w marketach czy składach budowlanych i oczywiście zawsze negocjować ceny.

Projektowanie wnętrz domu

Jeśli chcemy zaoszczędzić nie możemy niestety liczyć na zatrudnienie projektanta. Decyzje musimy zatem podejmować na własną rękę, ale możemy liczyć na pewną pomoc. Wiele salonów kuchennych oferuje chociażby możliwość nieodpłatnych usług projektowych, w cenie zakupionych mebli. Podobnie zresztą jest też chociażby w salonach łazienkowych.
Gotowe projekty możemy również podpatrzeć w Internecie czy gazetach branżowych, a w wielu przypadkach są one sporą pomocą podczas decydowanie o wyglądzie domu. 

Podłogi

W ramach oszczędności warto postawić na jak najmniejszą różnorodność jeśli chodzi o materiały posadzkowe. Kupując większą ilość tych samych materiałów możemy bowiem liczyć na spore upusty, a samo wykonanie posadzki staje się znacznie łatwiejsze, a więc również tańsze.

Najmniej zapłacimy za posadzki, które sami ułożymy. Wykładziny oraz panele to obecnie koszt nawet 20 złotych za metr kwadratowy. Jeśli marzymy o egzotycznym drewnie również nie musimy wydawać ogromnych pieniędzy, gdyż pod postacią parkietu przemysłowego możemy je kupić nawet za 50 złotych za metr kwadratowy.

Zaoszczędzić możemy również kupując materiały drugiego gatunku oraz decydując się na zakup określonego materiału wraz z montażem.

Ściany

Najprostsze i przy tym również najtańsze wykończenie ścian, które możemy wykonać na własną rękę, to oczywiście ich pomalowanie. Za litr białej farby zapłacimy od 8 złotych, a kolorowej do 50.

Dobrym rozwiązaniem są również powracające w wielkim stylu tapety. Są one nie tylko wyjątkowo urodziwe, ale również bardzo trwałe. Obecnie za metr kwadratowy tapety papierowej trzeba zapłacić około 10 zł, za winylową około 14 zł, za flizelinową 16 zł, a za tą z włókna szklanego 17 zł. Zatrudniając do jej nałożenia fachowca musimy zapłacić od 8 do 18 złotych. 

Drzwi wewnętrzne

W marketach budowlanych znajdziemy tanie drzwi wykonane z płyty pilśniowej lub wiórowej, które zwykłe są białe albo laminowane. Ich koszt to zwykle około 100 zł. Nieco więcej, bo do 300 zł, mogą kosztować natomiast drzwi sosnowe, choć te zazwyczaj nie są wykończone. Wszelkiego typu elementy dodatkowe drzwi, takie jak opaski albo klamki najczęściej są już załączone do drzwi. Jeśli nie, najlepiej jest je kupić również w markecie.

Większość osób decyduje się na samodzielne osadzenie drzwi, ale jeśli zamierzamy zatrudnić do tej pracy fachowca, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu od 90 do 200 złotych.

Schody i parapety

To ile będziemy musieli wydać na schody, przede wszystkim zależy od ich kształtu oraz długości spoczników. Koszt gotowych schodów, które są w tym przypadku najtańsze to zazwyczaj około 3200 złotych. Nie za dużo wydamy również na schody żelbetowe, ale te muszą być przygotowane już podczas budowy domu.

Z kolei wśród parapetów najmniej kosztowne są te wykonane z płyty laminowanej, które możemy nabyć już za 27 złotych. Niedrogie są też te z drewna sosnowego, za które trzeba zapłacić około 150 złotych za metr kwadratowy.

Łazienka

Oczywiście im mniejsza łazienka tym taniej wyniesie nas jej wykończenie. Urządzenia w przypadku tych niewielkich pomieszczeń mogą kosztować nawet do tysiąca złotych, ale w tym przypadku musimy zrezygnować z kupna armatur najbardziej znanych producentów. Oszczędnością będzie też rezygnacja z płytek na ścianach, które możemy zastąpić zmywalną farbą. Wspomniane płytki natomiast można nabyć już za kilkanaście złotych za metr kwadratowy, ale ich ułożenie to koszt przynajmniej 35 złotych za metr kwadratowy.

Kuchnia

Korzystając z ofert sklepów meblowych albo marketów możemy nabyć komplet szafek nawet za kilkaset złotych, choć duże znaczenie mają w tym przypadku wymiary kuchni. Z kolei za zestaw AGD, z kuchenką, lodówką i zlewem zapłacimy od 1500 złotych.

Bardzo korzystny dla osób urządzających kuchnię jest także popularny trend jakim jest łączenie różnych rodzajów mebli. Eklektyzm w tym wypadku pozwala na wykorzystanie starych kredensów czy nawet meblościanek, a to oznacza kolejne oszczędności. Sporo osób decyduje się również na wymurowanie zabudowy kuchennej, a następnie na jej wykończenie przy pomocy chociażby płyt g-k.

Światło

Po raz kolejny, dobrym sposobem na oszczędność w przypadku opraw oświetleniowych są produkty z marketów budowlanych oraz meblowych. Lampy kupimy tam nawet za mniej niż 100 złotych.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)