Najnowsze wiadomości

25 lutego 2024 21:09

Ściągacz bezwładnościowy: co to jest i jak działa?Ściągacz bezwładnościowy stanowi element wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Ponadto, można go spotkać także w dobrze wyposażonych garażach mechaników amatorów. Z pewnością, ściągacz do łożysk to bardzo dobra inwestycja, jednak zakup powinien być szeroko przemyślany. Warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. W niniejszym artykule przestawiamy najistotniejsze informacje o ściągaczu do łożysk, opiszemy sposób jego działania oraz wskażemy, czy jego obecność w warsztacie jest niezastąpiona.

Jak działa ściągacz bezwładnościowy?

Ściągacze do łożysk, tudzież ściągacze bezwładnościowe, są profesjonalnymi narzędziami, które pozwalają na wyjmowanie łożysk różnego typu z posiadanej obudowy, bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi udarowych. Ściągacz łożysk umożliwia objęcie łożyska przy pomocy profilowanych ramion ściągacza,a jednocześnie dokonuje dokręcenia głównej śruby aż do momentu, żeby stożkowy koniec znajdował się na samym środku wału. W tym czasie, główna śruba zapiera się na wale, a ramiona ściągacza wyciągają łożysko. W ten sposób następuje demontaż łożyska, dlatego ściągacz łożyska polecany jest do wyciągania z wnętrza tulei różnych łożysk, czy też pierścieni. Ściągacz bezwładnościowy jest doskonałym urządzeniem, które pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim siłę i nerwy.

W zależności od potrzeb, można zakupić ściągacz do łożysk dwuramienny belkowy, ściągacz łożysk trójramienny jak i ściągacz odklejacz do łożysk i kół.Te dwa pierwsze modele różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim ilością posiadanych ramion, która określona jest w nazwie urządzenia. W przypadku ściągacza łożysk trójramiennego możliwe jest uchwycenie części łożyska lub tarczy za pomocą wewnętrznej lub zewnętrznej części. Z kolei odklejacz do łożysk i kół przeznaczony jest do ściągania łożysk, które zostały zamontowane w sposób, który uniemożliwia ściągnięcie przez standardowy ściągacz. Wówczas łożysko jest zdemontowane poprzez ściśniecie go przez dwie ruchome części odklejacza, a następnie przykręca się je śrubami i dokonuje demontażu przez specjalnie wyprofilowane szczęki.

Czy ściągacz bezwładnościowy to obowiązkowe wyposażenie warsztatu?

W gruncie rzeczy, dobrze prosperujący warsztat samochodowy nie może prosperować bez posiadania ściągacza bezwładnościowego, który konieczny jest przy wielu pracach mechanicznych. Pozwala na znaczne poszerzenie zakresu wykonywanych usług. Nawet najbardziej precyzyjne działania ludzkie nie mogą w pełni zastąpić także mniej profesjonalnego ściągacza bezwładnościowego.

Zakup ściągacza do łożysk, należy rozważyć także ze względu na szereg zalet, które daje jego pełnowartościowego wykorzystanie. Do zalet ściągacza można zaliczyć, m.in.:

  • mocną konstrukcję, zaprojektowaną w ergonomiczny sposób, z powodzeniem można ją zastosować do wykorzystania zwiększonej siły przy procesie ściągania;
  • ściągacze wyposażone są w hamulec, który uniemożliwia niekontrolowane poślizgnięcie się ramion;
  • ramiona można przekładać, dlatego może służyć zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie;
  • ściągacz wyposażony jest w wymienną końcówkę wrzeciona, która była poddana termochemicznemu hartowaniu;
  • możliwość doposażenia urządzenia o dodatkowe wrzeciono hydrauliczne, które pozwala na bezpieczne i kontrolowane ściąganie łożysk;
  • umożliwia dostęp do miejsc trudno dostępnych, np. w przypadku przekładni;
  • swobodna regulacja skalą do równomiernego rozkładania ramion ściągacza; 
  • występowanie możliwości wykorzystania przedłużaczy, które zwiększają głębokość mocowania.

Powyższe aspekty są niemalże nie do zastąpienia bez wykorzystania ściągacza. Ściągacz do łożysk jest elementem potrzebnym podczas wielu prac serwisowych. Bez jego pomocy nie jest możliwa naprawa: łożysk, kół pasowych, kół zębatych, panewek, a także uszczelniaczy. Szeroki wybór ściągaczy do łożysk dostępny jest w sklepie internetowym https://narzedzia-esklep.pl/sciagacz-bezwladnosciowy-wewnetrzny-zewnetrzny-p7803. Oferuje urządzenia bardzo wysokiej jakości, które są wykorzystywane codziennie przez doświadczonych mechaników.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)