Najnowsze wiadomości

16 lipca 2024 4:36

Chcesz wydrukować zdjęcia z wakacji? Zobacz, jak zadbać o dobrą jakość wydrukuLato i wakacyjne wojaże już za nami. Co postało? Piękne wspomnienia, opalenizna i setki zdjęć w wersji elektronicznej na kartach pamięci i dyskach. Wśród wielu przypadkowych ujęć są zapewne te budzące szczególnie pozytywne emocje. Warto wybrać te najładniejsze i wydrukować, by móc częściej wracać do miłych wspomnień. Jak się do tego zabrać?

Wybierz drukarkę

Oczywiście możesz udać się do zakładu fotograficznego, gdzie specjaliści wywołają, a dokładnie – wydrukują – zdjęcia na papierze fotograficznym, dobierając odpowiednie kolory, z użyciem specjalistycznych programów. Możesz jednak wydrukować je sam w domu, na swojej drukarce.

Teoretycznie możesz to zrobić na każdej drukarce i zwykłym papierze, ale by być zadowolonym z wydrukowanych zdjęć, warto zakupić odpowiednie urządzenie. Drukarka może być atramentowa lub laserowa.  Odpowiednio dobrana drukarka do zdjęć to połowa sukcesu. Możemy zdecydować się na atramentową – przy stosunkowo niskiej cenie uzyskujemy zdjęcia dobrej jakości. Drukarka laserowa, która świetnie sprawdza się przy hurtowych wydrukach dokumentów, gorzej wypadnie przy zdjęciach.

Wybierając drukarkę do zdjęć zwróćmy również uwagę na jej gabaryty – dzisiaj, poza urządzeniami zajmującymi sporą ilość miejsca na biurku, na rynku dostępne są urządzenia mobilne, charakteryzujące się małymi rozmiarami, które możemy zabrać ze sobą w podróż.

Warto zwrócić również uwagę na takie aspekty, jak komunikacja czyli sposób połączenia drukarki z komputerem. Może się to odbywać za pomocą modułu WiFi, modułu Bluetooth, za pomocą podczerwieni lub tradycyjnie – kablem.

Nowością na rynku są drukarki, które pozwalają na wydruk bezpośrednio z komputera. Jeśli zdecydujemy się na wydruk większej ilości zdjęć, ważna dla nas będzie również szybkość wydruku. Niektóre urządzenia drukują zdjęcia w czasie kilkudziesięciu sekund, inne potrzebują kilku minut.

Na czym – wybierz papier

Drukarka do zdjęć to połowa sukcesu. Potrzebny jest jeszcze papier, na którym te zdjęcia powstaną. Większość drukarek fotograficznych umożliwia wydruk zdjęć w tradycyjnych dla fotografii wymiarach czyli 10x15, ale możliwy jest też wydruk w formacie A4 i większym.

O jakości zdjęcia decyduje wiele czynników. Producenci urządzeń proponują coraz bardziej udoskonalone rozwiązania, pozwalające cieszyć się efektem idealnym pod względem kolorów, kontrastu czy ostrości.

Aby zdjęcia cieszyły oko, muszą być trwałe.  O tym decyduje proces drukowania, a także odpowiednie zabezpieczenie nałożonego tuszu.

Jednak najważniejszy jest dobór odpowiedniego papieru. Najlepiej sprawdza się ten o największej gramaturze – najgrubszy. Zapewni nie tylko dobrą jakość, ale również trwałość wydruku.

Efekt końcowy

Są nim oczywiście piękne zdjęcia pozwalające wrócić myślami do przyjemnych i radosnych wydarzeń. To też – niestety – mniej przyjemna strona czyli koszty. Jeśli drukowanie wakacyjnych wspomnień ma stać się naszym nowym zwyczajem, warto zainwestować w dobry sprzęt i odpowiednie materiały eksploatacyjne.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)