Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 16:50

Do czego służą rozdzielnice budowlaneNa każdej budowie, imprezie plenerowej, kempingu, czy targowisku, potrzebne jest tymczasowe źródło energii elektrycznej. Jest to konieczne, ponieważ w obecnych czasach bardzo dużo narzędzi i urządzeń, do poprawnego działania potrzebuje prądu. Jako tymczasowe źródło energii elektrycznej, idealnie sprawdzają się rozdzielnice budowlane. Czym są i co powinno je wyróżniać?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wszystkie rozdzielnice budowlane, powinny być wyposażone w najwyższej jakości okablowanie, które do minimum zmniejszy ryzyko ewentualnego porażenia prądem. Powinny również zawierać zabezpieczenia, które chronią kable przez przetarciem się i doprowadzeniem do zwarcia w instalacji elektrycznej. Zwarcie instalacji, może prowadzić bowiem do uszkodzenia podłączonych do sieci urządzeń i narzędzi.

Odpowiednia obudowa

Rozdzielnice budowlane powinny być przygotowane do ciężkich warunków panujących na placach budowy. W związku z tym, ich obudowa powinna być wykonana z materiałów o dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym materiałem do tego celu jest poliester termoutwardzalny. Co bardzo istotne, jest on również odporny na niekorzystne działanie promieni UV oraz warunków atmosferycznych. Na rynku dostępne są również rozdzielnice budowlane w obudowie metalowej. Są one jednak zdecydowanie mniej popularne, ze względu na mniejszą poręczność oraz ryzyko pokrycia obudowy korozją.

Dokumenty i dopuszczenia

Urządzenia i narzędzia budowlane potrzebują do zasilania napięcia o większej mocy. W związku z tym, większość rozdzielnic budowlanych przystosowanych jest do przekazywania siły. Duże napięcie z jakim pracują rozdzielnice sprawia, że bardzo łatwo o niebezpieczny wypadek. Każda rozdzielnica powinna więc posiadać odpowiednie atesty, dopuszczenia i dokumentację techniczną, które potwierdzą, że praca z nią nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi.

Dodatkowo, każda rozdzielnica budowlana, powinna zostać dokładnie sprawdzona przez elektryka, przy pomocy profesjonalnych przyrządów pomiarowych. Nie należy również zapominać o regularnym kontrolowaniu rozdzielnicy, w celu wychwycenia ewentualnych błędów, mogących prowadzić do awarii zasilania.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)