Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 17:27

Jaki aparat cyfrowy wybrać - poradnik zakupowyDzisiejsze, coraz bardziej nowoczesne telefony komórkowe służą nie tylko do dzwonienia, ale między innymi do robienia zdjęć. Ograniczyło to dość mocno sprzedaż aparatów cyfrowych, z drugiej strony stale cieszą się popularnością. Na rynku jednak znajdziemy mnóstwo różnych modeli, a więc ciężko zdecydować się na coś konkretnego. W poniższym artykule postaramy się uporządkować wiedzę i przedstawić najważniejsze informacje na ten temat.

Obecnie dostępne na rynku aparaty cyfrowe dzielą się na dwa rodzaje: kompaktowe oraz lustrzanki. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Warto je poznać, by wiedzieć, jakie możliwości i ograniczenia cechuje te sprzęty.

Aparaty kompaktowe - za i przeciw

Do plusów zaliczymy to, że są małe i poręcznie, można więc je zabrać wszędzie, bo nie zajmują dużo miejsca. To też sprawia, że można nimi szybko zrobić zdjęcie, bo cały czas mamy je “pod ręką”. Są też łatwe w użyciu, więc każda osoba - nawet taka, która nigdy nie miała do czynienia z takim aparatem - na pewno da sobie radę.

Pozytywy to też na pewno ich niska cena, dzięki czemu nie wydamy na nie fortuny. Trzeba też przyznać, że cechują się ciekawym wyglądem, mają ładne kolory, prezentują się naprawdę atrakcyjnie.

Niestety, aparaty kompaktowe mają tyle samo wad, co zalet. Przede wszystkim nie oferują wyboru zaawansowanych ustawień, co niektórych użytkowników może zirytować. Poza tym charakteryzują się dość kiepską precyzją oraz niedużą matrycą.

A jak to wygląda w przypadku lustrzanek cyfrowych?

Tutaj mamy więcej możliwości, szczególnie jeśli chodzi o zaawansowaną optykę i wymianę obiektywów. Jest to więc propozycja dla osób, które szukają sprzętu nie tylko do amatorskiego, weekendowego robienia zdjęć, ale zależy im na bardziej profesjonalnych zastosowaniach. Potwierdza to też duży wybór akcesoriów, dzięki którym każde zdjęcie będzie wyglądać lepiej - mowa tu o statywach, lampach czy filtrach.

Poza tym lustrzanki mają lepszej jakości matrycę, co też na pewno przekona bardziej zaawansowanych użytkowników. Oczywiście - podobnie jak w przypadku “kompaktów” - są też wady.

Tutaj należy wspomnieć o cenie, bo są to przeważnie aparaty dość drogie (szczególnie jak porównamy je do modeli kompaktowych). Są duże, a więc przez to mało poręczne. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać ich możliwości, musimy mieć już trochę informacji na temat fotografowania. Nie zrobimy też nimi szybkiego zdjęcia, co jest niewątpliwą zaletą bardziej amatorskich “kompaktów”.

Jaki aparat wybrać?

Poznaliśmy już mocne i słabe strony aparatów kompaktowych i lustrzanek - teraz przyszedł czas na werdykt, a więc który wybrać? Zawiodą się jednak ci, którzy myślą, że da się wskazać jednego faworyta. Niestety nie, bo wybór musi być podyktowany tym, na czym nam zależy.

Jeśli poszukujemy zwykłego, nieskomplikowanego sprzętu, dzięki któremu uwiecznimy na zdjęciach ważne chwile, to aparat kompaktowy będzie tutaj najlepszy. Idealnie sprawdzi się na różnych przyjęciach urodzinowych i tego typu okazjach. Jeśli jednak mamy bardziej ambitne plany związane z fotografią, pragniemy mieć wysokiej jakości zdjęcia, to lepiej rozglądać się za lustrzanką.

Można więc powiedzieć, że “kompakt” jest dobry do amatorskich zastosowań, lustrzanka zaś otwiera przed użytkownikiem pole do eksplorowania tajników fotografii. Niezależnie od tego, jaki sprzęt wybierzemy, zawsze warto zakupić go w profesjonalnym sklepie e-oko.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)