Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 15:44

Co ma wpływ na spadek pozycji strony internetowej?Internet jest obecnie najbardziej skutecznym medium promocji firmy. Większość osób korzysta z niego bowiem codziennie, dlatego warto wykorzystać możliwość dotarcia do tak szerokiego grona odbiorców. Pozyskanie potencjalnych klientów możliwe jest dzięki wysokiej pozycji strony w wyszukiwarce. Strona, która nie znajduje się w top 10 wyników, praktycznie bowiem nie istnieje. Jak podaje Google, istnieje ponad 200 różnych czynników, które mają wpływ na pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania.

Pozycjonowanie stron internetowych

Ranking wyników wyświetlanych podczas korzystania z wyszukiwarki Google oparty jest na treści strony, ale także na jej reputacji. Konieczne jest więc umiejętne zadbanie o promocję strony w szerokim spektrum tak, by doprowadzić ją na sam szczyt wyników. Proces ten wymaga stałej pracy i aktualizowania treści ze względu na to, że w tym samym czasie konkurencja również podejmuje tego rodzaju zadania. Pozycjonowanie stron internetowych, a więc uzyskanie i utrzymywanie wysokich wyników, jest więc nieustanną walką.

Główne przyczyny utraty pozycji strony

Przyczyn utraty pozycji danej strony internetowej może być naprawdę wiele, jednak najczęstsze z nich związane są między innymi z nową domeną strony. Często bowiem w przypadku zmiany adresu dochodzi do nieodpowiedniego przekierowania strony lub nawet do jego braku. Zazwyczaj korzysta się z przekierowania 301, dzięki któremu wyszukiwarka Google nie będzie traktowała dwóch adresów URL jako odrębnych stron. W przeciwnym wypadku wykryje powielone treści jako duplicate content, co może grozić spadkiem w rankingu. Wpływ na pozycję strony mogą mieć też zmiany w strukturach wewnętrznych linków mogące powodować nieprawidłowe działanie strony, a tym samym zostać usunięte z wyników wyszukiwania.

Nadmierna optymalizacja

Wbrew pozorom nadmierna optymalizacja również może przynieść przeciwne efekty. Błędne jest przekonanie, że im więcej słów kluczowych na stronie, tym lepiej. Teksty pełne fraz kluczowych traktowane są jako nielegalne techniki pozycjonowania, które mogą powodować na nałożenie na stronę filtru czy zablokowanie jej przez wyszukiwarkę Google. Te same efekty wywoła świadome Black Hat SEO. W takim wypadku konieczne będzie wycofanie działań, które przyczyniły się do osłabienia pozycji strony – na przykład zrzeczenie się pozyskiwanych masowo linków słabej jakości.

Inne czynniki związane z osłabieniem pozycji strony

Bardzo duży wpływ na pozycję rankingu ma także słowo kluczowe w tytule. Najlepsze efekty można osiągnąć, gdy występuje ono na jego początku. Również obecność określonej frazy w opisie będzie wpływać na ustalanie związku strony z treścią danego zapytania w wyszukiwarce. Nie bez znaczenia okaże się także długość tekstów. Im będą one obszerniejsze, tym lepiej. Przyjmuje się, że optymalna liczba to około 2500 słów. Uwagę należy zwrócić także na linki. W przypadku linkowania do stron tematycznych należy upewnić się, że będzie ono kierowało użytkowników tylko do witryn ściśle związanych z tematyką danej strony. Znaczenia ma także ilość linków, bo jeśli będzie ich zbyt dużo, pozycja strony w wynikach wyszukiwania osłabi się. Ważne też, by linki pochodziły z zaufanych podstron. Wyższy wskaźnik PageRank da bowiem lepsze efekty.

 

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)