Jak biegać, aby nie nabawić się kontuzji?
28 kwi 2016 - Sport
14 września 2024 15:30
O pożyczkach przez Internet mówi się coraz więcej. Pojawia się mnóstwo sprzecznych opinii; zadowoleni Klienci przyznają, że uzyskanie dodatkowych środków bez wychodzenia z domu jest wygodniejsze, bardziej komfortowe i nierzadko wiąże się nawet z mniejszymi kosztami (zwłaszcza przy pierwszej pożyczce). Przeciwnicy (choć bardzo często są to osoby, które nigdy nie korzystały z podobnej usługi) przestrzegają przed nieuczciwymi firmami. Co w takim razie warto wiedzieć o pożyczaniu przez Internet? Na co należy uważać?
Każdy, kto rozważa wzięcie pożyczki przez Internet, powinien najpierw zastanowić się, czy jest to w jego przypadku najlepsze rozwiązanie. Kiedy warto? Na pewno wtedy, gdy brakuje czasu na formalności; długie kolejki w bankach i jeszcze dłuższe rozmowy przy zaciąganiu zobowiązania kredytowego nie zachęcają nikogo, a dodatkowo najczęściej wymuszają wzięcie wolnego w pracy. Pożyczki przez Internet są lepszą opcją także dla osób, które nie planują zaciągać dużego zobowiązania, a w dodatku będą korzystać z tego rodzaju usługi po raz pierwszy – wiąże się to z symbolicznymi kosztami.
Kiedy decyzja o pożyczce przez Internet zostanie już podjęta, należy wybrać jeszcze firmę, która umożliwi podjęcie zobowiązania. Czym się kierować? Po pierwsze, warto dokładnie sprawdzić stronę internetową instytucji i zapoznać się z zasadami wzięcia pożyczki. Ważne, by wszystko było wytłumaczone możliwie jak najprościej, bez zbędnych zawiłości – dzięki temu potencjalny Klient ma pewność, że nikt nie chce go oszukać. Dodatkowo jasno sformułowane zasady pomogą w podjęciu decyzji - osoba rozważająca pożyczkę będzie mogła świadomie wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Drugim czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest opinia , jaką mają o firmie osoby, które skorzystały z jej usług. Byli Klienci dzielą się swoimi doświadczeniami w sieci (np. na blogach czy forach tematycznych) i ze swoimi znajomymi (jeśli jest taka możliwość, dobrze zasięgnąć porady takich osób). Oceną wiarygodności firmy można kierować się również oceniając jej miejsce w internetowych rankingach tworzonych przez specjalistów. Warto zwrócić uwagę także na to, czy firma odpowiednio zabezpiecza się przed nieuczciwymi osobami – mowa o weryfikacji danych osobowych i historii kredytowej.
To kolejne pytania, które warto sobie zadać. Po pierwsze – jak wysoka ma być pożyczka? Czy kwota zobowiązania ma wynosić kilkaset złotych, czy może kilka tysięcy? Po drugie: na jak długo? Kiedy pożyczka może zostać spłacona? Czy jest to miesiąc (czyli przy okazji następnej wypłaty), czy może jednak kilka lub kilkanaście? Zarówno wysokość pożyczki jak i okres spłaty warto wziąć pod uwagę już na etapie wybierania oferty – firmy często różnią się między sobą rodzajami pożyczek, inne są także koszty zaciągnięcia zobowiązania.
Na przykład wonga.pl oferuje swoim Klientom dwa rodzaje pożyczek – krótkoterminową i ratalną. Pierwsza jest przyznawana na okres do 60 dni, a jej maksymalna wysokość to 2500 zł (dla nowych Klientów). Koszt pierwszej pożyczki to jedynie 10 zł; każda następna pożyczka jest już wyceniana w inny sposób, zależnie od tego, na jaką kwotę (i na jaki okres spłaty) zdecydował się Klient.
Inną opcją w wonga.pl jest pożyczka ratalna – tutaj maksymalna kwota pożyczki jest wyższa (wynosi 3000 zł i dotyczy wszystkich Klientów), ale znacznie dłuższy jest także okres spłaty (maksymalnie: 12 miesięcy). Koszt pożyczki ratalnej, podobnie jak w przypadku krótkoterminowej, można sprawdzić na stronie głównej firmy, posługując się suwakami ilustrującymi pożądaną kwotę i okres spłaty.
Powyższy przykład najlepiej oddaje to, że instytucje pozabankowe coraz częściej biorą pod uwagę różne potrzeby Klientów, proponując im różne opcje.
Ponownie na przykładzie wonga.pl: pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju zobowiązania, a następnie pożądanej kwoty i oczekiwanego maksymalnego okresu spłaty. Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym należy zawrzeć podstawowe dane osobowe. Po wysłaniu formularza rozpoczyna się proces weryfikacji: najpierw samych danych potencjalnego Klienta, a następnie informacji znajdujących się w BIK i biurach informacji gospodarczej. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, zostaje zawiązana umowa między Klientem a firmą (dalej za pośrednictwem sieci), a na wskazane przez pożyczkobiorcę konto wysyłane są pieniądze (najczęściej jeszcze tego samego dnia).
Podsumowując: pożyczki przez Internet są najwygodniejszą opcją dla osób, które większość czasu spędzają w pracy i które nie chcą poświęcać kolejnych godzin na załatwianie formalności w banku. Zaciąganie zobowiązań za pośrednictwem sieci jest również bezpieczne, jeśli zachowane zostaną odpowiednie środki ostrożności – m.in. dokładne zapoznanie się z zasadami pożyczki, ocena ich przejrzystości i mechanizmów działania, jakimi posługuje się firma (weryfikacja Klientów) oraz opinia byłych Klientów.
Materiał zewnętrzny
© Copyright nixpol.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)