Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 16:46

Jak wybrać materac do spania dla alergika?Jeśli jesteś alergikiem to zapewne Twoje życie nie należy do najłatwiejszych. Do obecności alergii trzeba przywyknąć i to właściwie jedyna droga do zniesienia tej dolegliwości. Istnieją jednak metody, dzięki którym można znacznie ograniczyć jej objawy. Do takich niewątpliwie należy zakup materaca antyalergicznego. Problemem jest jednak to jak go wybrać i jakie modele się do tej grupy zaliczają. 

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca do spania dla alergika jest tak istotny?

Niewiele osób borykających się z alergią zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest dobór odpowiedniego materaca i jakie mogą być konsekwencje użytkowania niewłaściwego modelu. Wydzielane przez ludzkie ciało ciepło i wilgoć powodują, że większość materacy ze względu na swoje właściwości sprzyja rozwojowi powodujących lub nasilających alergię mikroorganizmów i grzybów. Te z kolei przyczyniają się do łzawienia, zaczerwienienia i opuchlizny oczu, kichania, pokrzywki oraz swędzenia skóry. 

Alergia na roztocza jest najbardziej uciążliwym typem alergii, a właśnie w materacu, na którym się śpi, można spotkać ich najwięcej. Warto także zaznaczyć, że drogi oddechowe alergika są znacznie bardziej wrażliwe od tych u zdrowych osób. Materace do spania antyalergiczne są więc obowiązkowym i jedynym rozwiązaniem, które pozwala zadbać alergikom o zdrowy i spokojny sen. 

Jakich materacy powinien unikać alergik?

Materace dla alergików przede wszystkim nie powinny być wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Należy więc unikać owczej wełny, mat kokosowych, gryki, traw morskich oraz końskiego włosia - naturalne surowce są najlepszą pożywką dla roztoczy i pleśni, często też chłoną wilgoć oraz gromadzą kurz. Ponadto naturalne materiały wykorzystywane do produkcji podłoża do spania są trudne w utrzymaniu higieny, co jest kolejnym argumentem, aby z nich nie korzystać. 

Jedynym akceptowalnym naturalnym materiałem jest bawełna wykorzystywana w pokrowcach. Co istotne, nie wywołuje ona uczuleń, jest przewiewna i łatwa w czyszczeniu. Kolejnym istotnym elementem, którego alergicy powinni unikać w materacach to sprężyny. Materace sprężynowe ze względu na swoją budowę, tj. przestrzenie między sprężynami, są dużo bardziej podatne na gromadzenie się w nich alergenów i pleśni.

Jakie rozwiązania stosuje się w materacach antyalergicznych?

Najczęściej stosowanymi komponentami w materacach dla alergików są wszelkiego rodzaju pianki wysokoelastyczne i lateksowe, ponieważ bardzo skutecznie ograniczają i uniemożliwiają rozwój szkodliwych dla zdrowia roztoczy, bakterii oraz grzybów. Zawdzięczają to swojej strukturze oraz specjalnym perforacjom gwarantującym swobodną cyrkulację powietrza. Dlatego też borykając się z alergią i szukając odpowiedniego rozwiązania, najlepszym wyborem będą materace do spania lateksowe oraz z gwarancją bardzo dobrej cyrkulacji powietrza.

Artykuł partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)