Najnowsze wiadomości

25 lutego 2024 18:47

Wizyta u dentysty wcale nie musi boleć!Ogromny, wręcz paniczny strach przed dentystami wszedł nam już w krew. Można powiedzieć, że wśród wszystkich lekarzy stomatologów nie znosimy najbardziej, a nawet prosta wizyta u nich kojarzy się nam z ogromnym bólem i cierpieniem. Czy jednak taki strach ma jakiekolwiek uzasadnienie? Okazuje się, że nie – szczególnie w dzisiejszych czasach. Współczesny stomatolog w swoim gabinecie korzysta z całego mnóstwa nowoczesnych urządzeń i rozwiązań które sprawiają, że nawet bardziej skomplikowane leczenie może być tu całkowicie bezbolesne. Warto o tym wiedzieć i raz na zawsze wyzbyć się tego nieuzasadnionego niczym strachu, tym bardziej, że zaniedbywanie zdrowia swojej jamy ustnej może doprowadzić do poważnych problemów.

Badania przeprowadzone wśród Polaków dają dość porażające wyniki. Okazuje się bowiem, że ponad 80% mieszkańców naszego kraju panicznie boi się wizyty u dentysty i odkłada ją jak tylko się da, nierzadko decydując się na to dopiero w momencie, kiedy ból zębów staje się nie do zniesienia i uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Niektórzy ludzie wybierają się do dentysty nie więcej niż trzy razy w ciągu całego swojego życia. Badania pokazują też, że istnieje wiele powodów, dla których Polacy nie lubią chodzić do dentysty. Najczęstszym jest oczywiście ból, jakiego oczekujemy przy najprostszych nawet zabiegach. Dużą rolę odgrywa również sama forma przeprowadzanych zabiegów, przede wszystkim charakterystyczny odgłos wiercenia. Często boimy się też złego podejścia ze strony lekarza i nieprofesjonalnego przeprowadzania zabiegów. Pod nieprofesjonalizm podchodzi również długi czas oczekiwania na wizytę; nerwy i strach związane z przewidywanym zabiegiem rosną wówczas jeszcze bardziej. Jednym z najbardziej niezrozumiałych powodów strachu przed wizytą u dentysty jest niezbyt dobry stan własnych zębów. Zwyczajnie wstydzimy się pokazać zęby, które zaniedbywaliśmy przez wiele lat i teraz prezentują się one niezbyt estetycznie. Nie należy jednak się tego bać – przecież po to właśnie jest lekarz, aby leczyć zęby, które nie są w najlepszym stanie. 

Strach wywołuje również znieczulenie – co prawda pozwala ono na bezbolesne przeprowadzenie większości zabiegów, ale wymaga wykonania zastrzyku. Również na ten problem nowoczesna technologia znalazła jednak dobre rozwiązanie. Stosuje się między innymi specjalne urządzenia, które wibrują w nieregularnej częstotliwości. Przykłada się je do dziąsła na moment przez wbiciem igły co powoduje, że umysł skupia się na ich drganiu i nawet nie zauważa ukłucia. Zresztą, nawet bez tego stosuje się tu tak małe igły, że ukłucie naprawdę jest niemalże bezbolesne. 

Skoro zatem w gabinetach stomatologicznych stosuje się teraz tak zaawansowane rozwiązania, a wykonywanie zabiegów jest praktycznie bezbolesne, to dlaczego nadal tak mocno boimy się wizyty u dentysty? Prawdopodobnie największy wpływ mają na to dawne, utarte do dzisiaj stereotypy. Jeszcze kilkanaście lat temu niektóre zabiegi faktycznie mogły być dość bolesne, przez co wizyta w takim gabinecie nie była niczym miłym. Pomimo ogromnych zmian jakie zaszły w tej dziedzinie na przestrzeni wszystkich tych lat, takie myślenie nadal pozostało w naszych głowach. Koniecznie musimy zatem uświadomić sobie to, że takie argumenty nie mają dziś żadnego sensu, a mnóstwo ludzi którzy w końcu zdobywają się na odwagę i idą do stomatologa są naprawdę zdziwieni tym, że ich zabiegi można było wykonać tak szybko i bez żadnego bólu. Nie warto również bać się tego, że ból pojawi się kiedy znieczulenie przestanie działać. Dziś każdy dobry stomatolog przepisze nam odpowiednie leki dzięki którym nie będziemy potem odczuwali żadnych negatywnych skutków chociażby wyrwania zęba. Dzięki temu praktycznie od razu po wykonaniu takiego zabiegu możemy wrócić do normalnego funkcjonowania. 

Wiele mitów jest również związanych z zabiegiem wstawiania implantów. Niekiedy jest to niezbędne do tego, aby uzupełnić braki w uzębieniu i cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. Na pierwszy rzut oka faktycznie wydaje się to dość przerażające – w kość zostaje wkręcona tytanowa śruba, na którą nakładany jest implant. Również taki zabieg jest jednak całkowicie bezbolesny, a wszczepiony w taki sposób implant po krótkim czasie staje się dla nas właściwie niezauważalny.

 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)