Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 4:07

Ból miesiączkowy – jak sobie z nim radzić?



Miesiączka jest czymś absolutnie normalnym i czymś co łączy wszystkie kobiety na świecie. Jednak, mimo że jest czymś najzupełniej naturalnym, bo tak zostałyśmy stworzone, to niektórym kobietom potrafi uprzykrzyć życie. U jednych okres przechodzi zupełnie bezobjawowo, inne musza planować rozkład całego miesiąca pod to jedno wydarzenie. Istnieje jednak kilka sposobów by sobie skutecznie radzić z bólem menstruacyjnym.

Skąd się bierze ból podczas miesiączki?

Bolesna miesiączka to przypadłość, która dotyka nawet 40% wszystkich kobiet, a ok 75% dziewcząt w wieku 14-18 lat. Często bywa tak, że ból przestaje pojawiać się po pierwszej ciąży. W większości przypadków pojawia się w pierwszym dniu okresu, rzadziej dzień lub dwa przed. Ból może rozprzestrzeniać się nie tylko w dole brzucha, ale również na okolice krzyżową kręgosłupa. Towarzyszyć mogą migreny, brak apetytu, mdłości czy biegunka. Za dolegliwości bólowe odpowiada skurcz mięśni gładkich macicy. Jest to proces najzupełniej naturalny. Mięśnie macicy kurczą się gwałtownie, aby umożliwić złuszczanie się błony śluzowej wewnątrz niej.

W trakcie miesiączki organizm kobiet produkuje związki chemiczne zwane prostaglandynami, które potęgują wrażenia bólowe. Nasilenie objawów obserwowano szczególnie u kobiet mniej odpornych na stres.

Rozróżniamy dwa typy bólu:

  • Pierwotny – spowodowany naturalnym procesem złuszczanie nabłonka macicy. Występuje głównie u dziewcząt i młodych kobiet.
  • Wtórny – wywołany przez stan chorobowy.

Jaki leki zastosować?

Ponieważ już wiemy, że za ból odpowiada skurcz mięśni gładkich warto zadziałać na przyczynę. Podczas miesiączki wytwarzane są związki chemiczne, które sprawiają, że ból jest bardziej dotkliwy. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj podanie środków przeciwbólowych na bazie paracetamolu, diclofenacu, naproksenu lub ibuprofenu rozwiąże tylko połowę problemu. Niewskazana jest aspiryna, ponieważ działa rozrzedzająco na krew. Leki przeciwbólowe uśmierzą ból na pewien czas, natomiast nie zadziałają na jego przyczynę. Niezależnie od tego co obiecują producenci środków na bóle menstruacyjne należy zadziałać przede wszystkim na skurcze. Bo to one wywołują wrażenia bólowe. Skutecznym i bezpiecznym lekiem dostępnym bez recepty o działaniu rozkurczowym jest na przykład Buscopan. Zawiera substancję, która działa rozluźniająco właśnie na mięśnie gładkie.

Jeśli jesteś pewna, że ból nie pojawia się w wyniku choroby, np. stanu zapalnego w obrębie macicy czy miednicy, może zastosować środki przeciwbólowe i rozkurczające już na 2 czy 3 dni przed terminem wystąpienia miesiączki. Niesteroidowe środki przeciwzapalne jak ibuprofen mogą mieć jednak negatywny wpływ na błonę śluzową żołądka. I ich stosowanie jest przeciwskazane osobom nadwrażliwym na tę substancję. Lepiej więc sięgnąć po same środki rozkurczowe, które są bezpieczniejsze dla żołądka. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Do leczenia można wdrożyć także delikatne środki uspokajające na bazie ziół czy ziołowe napary, by zmniejszyć odczucie stresu. Częstokroć okazuje się, że boleśniejszy okres w danym miesiącu wywołany jest właśnie stresem. Zbliżającymi się egzaminami w szkole lub trudnościami w pracy czy zbyt szybkim tempem życia.

Joga, ćwiczenia rozluźniające oraz ciepłe okłady mogą bardzo pomóc w zwalczaniu bólu. Warto mieć w domu oprócz leków termofor, który napełniony ciepłą wodą położymy na brzuchu. Ciepło działa rozluźniająco na mięśnie.

Warto zasięgnąć porady ginekologa

Nasilenie objawów bólowych podczas menstruacji może być również skutkiem choroby. Może się zdarzyć, że kobieta w pierwszym dniu okresu traci przytomność lub silnie wymiotuje. Jest to bezwzględne wskazanie do konsultacji medycznej. Nawet jeśli wymaga wezwania pogotowania. Silne bóle menstruacyjne odczuwają kobiety, które cierpią na endrometriozę (czyli stan chorobowy, kiedy nabłonek macicy, czyli endometrium migruje do wnętrza jamy brzusznej i namnaża się poza macicą), zapalenie przydatków, Syndrom Policystycznych Jajników a także mięśniaki macicy. Również zmiany hormonalne mogą mieć wpływ na poziom odczuwanego bólu. Warto więc skonsultować się z ginekologiem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań znajdzie przyczynę problemu i wdroży leczenie. Problem może też stanowić nieprawidłowa budowa anatomiczna macicy czy używana wkładka wewnątrzmaciczna. Jeśli zaobserwujesz u siebie krwawienia obfitsze niż zazwyczaj również skonsultuj się ze specjalistą. Więcej na temat tego jak radzić sobie z bolesnymi miesiączkami na stronie: http://www.buscopan.pl/menstrual-cramps.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)