Najnowsze wiadomości

20 kwietnia 2024 9:08

Soczewki kontaktowe – czy to wybór dla was?



Wady wzroku korygowane są zwykle za pomocą okularów albo soczewek kontaktowych. Ta druga forma zyskuje na popularności i przekonuje się do nich coraz więcej osób. Co musicie wiedzieć, zanim kupicie pierwszą parę soczewek?

Badanie wzroku jest konieczne

To podstawowa zasada – soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, a to oznacza, że nie powinno kupować się ich bez konsultacji ze specjalistą. Takim jest optometrysta lub lekarz okulista, którzy mają wiedz i narzędzia, pozwalające zdiagnozować wadę wzroku, ale także zidentyfikować ewentualne przeciwwskazania co do ich noszenia. Co ważne i czasami pomijane – badanie wzroku pod kątem noszenia soczewek kontaktowych jest konieczne również w przypadku osób ze zdiagnozowaną wadą wzorku, ale noszących okulary. W przypadku soczewek wartość dioptrii może się bowiem różnić.

Wizyta u optometrysty pomoże odpowiedzieć na pytanie, czy aby na pewno możemy nosić soczewki kontaktowe. Przeciwwskazania są jednak bardzo rzadkie. Dotyczą np. uczulenia na materiał, z którego robi się soczewki, niektórych alergii czy chorób przewlekłych lub pewnych chorób oczu. Specjalista wprowadzi nas także w kwestie dotyczące rodzajów soczewek kontaktowych, podpowie jak je zakładać i zdejmować, a także przejdzie z nami tę procedurę. Jest to więc wizyta nie tylko kontrolna, ale też przygotowująca do noszenia soczewek kontaktowych.

Rodzaje soczewek do oczu

W trakcie wizyty dowiemy się, jakie są rodzaje soczewek i czym różnią się w codziennym użytkowaniu. Oczywiście pierwszy podział dokonywany jest ze względu na wadę wzroku. I tak osoby z krótko- i dalekowzrocznością korzystają z soczewek sferycznych, z astygmatyzmem z soczewek torycznych, zaś z prezbiopią – z progresywnych. Kolejnym jest ten związany z materiałem wykorzystywanym do wyrobu soczewek kontaktowych. Używa się do tego silikonu hydrożelowego lub hydrożelu. Oba te tworzywa troszkę różnią się sposobem, w jaki są odbierane przez oko. Różnice występują także między konkretnymi markami i modelami soczewek, które mogą charakteryzować się różną twardością, tlenoprzepuszczalnością, uwodnieniem. Z tego powodu osoby dopiero zaczynające nosić szkła kontaktowe – albo poszukujące lepiej dopasowanych – często kupują soczewki na sztuki. Takie rozwiązanie pozwala przetestować je w praktyce, a jednocześnie oszczędza nam kosztów zakupu pełnego opakowania.

Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważny jest podział soczewek pod względem tego, przez jak długi czas mogą być noszone. Rozróżniamy tu soczewki jednodniowe oraz o przedłużonym czasie używania. Wybór konkretnego modelu może nastąpić za sugestią opinani znajomych, polecenia optometrysty lub śledząc ranking soczewek kontaktowych.

Jednodniowe zwane są także jednorazowymi – po założeniu nosi się je do kilkunastu godzin, a następnie zdejmuje i wyrzuca. Jeśli z jakiegoś powodu muszą być zdjęte wcześniej, to również nie powinny ponownie trafić na oko. Inaczej sprawa ma się w przypadku soczewek miesięcznych, które są bardzo popularne ze względu na świetne połączenie użyteczności i ceny. Tutaj soczewka może być używana przez okres do 30 dni. Samo noszenie odbywa się zaś w trybie dziennym lub dobowym. Soczewki dzienne zakładane są rano i zdejmowane wieczorem, po czym poddawane czynnościom pielęgnacyjnym. Soczewki dobowe mogą być noszone w dzień i w nocy, przy czym nie trzeba ich ściągać nawet na czas snu. W taki sposób można je nosić do 4-6 dni, po czym również należy zdjąć i poddać wspomnianym czynnościom higienicznym i pielęgnacyjnym, czyli de facto przemyć i umieścić w pudełeczku ze specjalnym płynem na kilka do kilkunastu godzin.

Artykuł partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)