Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 7:24

Czym charakteryzuje się dobra latarka czołowa?Miłośnicy outdoorowych aktywności fizycznych muszą niejednokrotnie zmagać się nie tylko z pogodą, ale też zapadającym zmrokiem. Po ciemku trudno o bezpieczne wędrowanie po górach czy bieganie w lesie. Aby zwiększyć komfort poruszania się na dworze w późnych godzinach, warto zaopatrzyć się w latarkę. W takim przypadku najlepsza będzie funkcjonalna latarka czołowa. Co warto wiedzieć o tych produktach, aby zakupić dobry model?

Latarki czołowe to dość specyficzne wyroby, ale też niezwykle praktyczne. Dzięki temu, że zakłada się je na głowę, ma się wolne ręce, a to niezwykle przydatne przy aktywności outdoorowej. Entuzjaści pieszych wypraw turystycznych mogą spokojnie chwycić kije trekkingowe w dłonie, a fani rowerów złapać za kierownicę. Latarki czołowe przydadzą się także biegaczom czy osobom przebywającym na biwaku, żeby np. coś odnaleźć w namiocie w nocy czy dokonać jakiejś naprawy po zmroku.

Budowa latarki czołowej

Latarka czołowa wygląda nieco inaczej niż standardowa latarka. Składa się na moduł oświetleniowy, najczęściej w postaci diod LED. Wychodzący z latarki promień światła można kontrolować, dzięki czemu nowoczesne latarki czołowe oferują bardzo dużo trybów świecenia, np. wąski, rozproszony, mieszany. Ponadto żadna latarka czołowa nie może obyć się bez systemu mocowania i systemu zasilania.

Dobra latarka czołowa – czyli jaka?

Latarka czołowa powinna być przede wszystkim dobrana do przeznaczenia. Inny model sprawdzi się bowiem u biegaczy, inny u osób przebywających na kempingu. Nie bez znaczenia jest także pora roku, podczas której chce się użytkować sprzęt. Indywidualne przemyślenie swoich potrzeb pozwoli na wybór najlepszej latarki, która spełni swoje zadanie. Można jednak wymieć szereg kwestii, na które każdy przyszły właściciel latarki czołowej powinien zwrócić uwagę. Jakie to zagadnienia?

  1. Moc – każda latarka posiada konkretną moc określaną w lumenach. Im będzie większa, tym strumień światła będzie intensywniejszy. Nie warto jednak zaopatrywać się w latarki o zbyt dużej mocy, ponieważ będą one szybciej się rozładowywać. Entuzjastom biwakowania wystarczy latarka o mocy około 40 lumenów, ale np. biegaczom poleca się czołówki o większej mocy, np. 100 lumenów.
  2. Czas świecenia – zazwyczaj podawany przez producenta i dotyczy konkretnego trybu świecenia. Im czas świecenia latarki czołowej jest wyższy, tym lepiej dla użytkownika.
  3. System mocowania – powinien być wygodny i nie uciskać. Jeśli latarka jest dość ciężka, powinna mieć nie tylko taśmę zakładaną wokół głowy, ale i dodatkowy pasek przytrzymujący sprzęt od góry.
  4. Zasilanie – może działać na baterie lub akumulator. Najczęściej montowane jest na taśmie systemu mocowania, ale są też takie latarki, których pojemnik na ogniwo energetyczne można umieścić np. w kieszeni kurtki.
  5. Waga – niezwykle ważna przede wszystkim w przypadku biegaczy czy osób uprawiających trekking. Ten parametr jest mniej istotny dla nocujących pod namiotem, zwłaszcza jeśli nocleg odbywa się w jednym miejscu, np. na kempingu.
  6. Wodoodporność – szczególnie ważna, jeśli będzie się przebywać w niesprzyjających warunkach pogodowych. Najczęściej oznaczana symbolem IPX z numerem od 0 do 8. Im większy numer, tym lepsza ochrona, choć produkty oznaczone IPX8 to już specjalistyczne wyroby, np. dla nurków.

Jeśli ktoś zamierza wędrować, biegać czy jechać na rowerze po ciemku, powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Niezbędna może się okazać latarka czołowa. Warto kupić urządzenie o mocy dobranej do potrzeb, lekkie, wygodne, stabilne i wodoodporne, jeśli istnieje ryzyko opadów deszczu czy śniegu. Dobre latarki powinny mieć też wskaźnik zużycia baterii, blokadę i regulację nachylenia wiązki światła.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)