Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 6:39

Na co zwrócić uwagę wybierając blat do deskorolki?Pierwsze deskorolki były wykonane ze zwykłego kawałka drewna, do którego przykręcono kółka. Obecnie kształt deskorolki przeszedł dużą ewolucję, umożliwia nie tylko wykonywanie różnych sztuczek i akrobacji, ale również prezentuje się wyjątkowo stylowo. Z pozoru wszystkie blaty są podobne do siebie, dopiero przy bliższych oględzinach można dostrzec kilka szczegółów, którymi deski różnią się między sobą.

Parametry deskorolki - szerokość i długość

Popularny przedział szerokości deskorolki wynosi od 7,25 cala do 8,75 cala. Początkujący skaterzy oraz te osoby, które chcą, aby deskorolka była stabilna, powinny wybrać jak najszerszą deskę. Wiele osób jeżdżących po rampach korzysta z szerszych rodzajów desek, ale zazwyczaj im osoba jest bardziej zaawansowana w jeździe, tym wybiera jej węższą formę, co sprzyja wykonywanym akrobacjom. Należy pamiętać, że zawsze węższy blat do deskorolki umożliwia większą zwrotność. Na wybór odpowiedniej szerokości deski wpływa również waga oraz wzrost użytkownika. Wyżsi i więksi skaterzy zazwyczaj korzystają z szerszych desek. Węższe deski łatwo wpadają w rotację i łatwiej robić w nich triki techniczne.

Powszechnie stosowana długość desek mieści się w przedziale od 28 do 32 cali, mierzona jest od nosa do taila deski. Jest również uzależniona od szerokości, szersze deski są zazwyczaj dłuższe. Deska, znacznie krótsza od standardowych wymiarów jest dużo mniej stabilna, ale przy tym zwrotniejsza. Do jazdy po rampie polecane są krótsze deski, a na wypad na miasto ich dłuższe odpowiedniki. Początkujący powinni docenić dłuższy rodzaj desek, ze względu na to, że dają lepsze poczucie pewności siebie podczas jazdy. Im deska jest krótsza, tym posiada mniejszy promień skrętu, dwie deski, które mają ten sam osprzęt, ale inną długość zachowują się zupełnie inaczej, agresywna i dynamiczna jazda wymaga zaopatrzenia się w krótszy rodzaj deski.

Profil i grafika deski

Wygięcie nosa i taila deski powinno być przystosowane do indywidualnych preferencji. Bardziej zakrzywiony blat lepiej się wybija i szybciej kręci flipy, ale utrzymanie równowagi na takim rodzaju deski wymaga już bardziej zaawansowanych umiejętności. Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie kilku rodzajów desek, aby przetestować i wyczuć, jaki typ najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Z kolei grafika desek to bardzo szeroka i coraz bardziej wyrafinowana dziedzina. Dla wielu osób przy wyborze deski nie są najważniejsze jej parametry i profil, ale jej projekt graficzny. Zdarza się, że wyjątkowo cenne prace graficzne na deskach są przedmiotem pożądania, więc deski są kupowane tylko po to, aby można było zawiesić je na ścianie.

Jak dobrać blat do deskorolki?

Rozpoczynając przygodę z deskorolką najważniejszym parametrem przy wyborze blatu jest rozmiar buta, drugą ważną kategorią według, której dokonywany jest wybór, to miejsce po który deska będzie jeździła. W miarę zaawansowania umiejętności użytkownik deski zwraca uwagę na inne elementy konstrukcji, które odpowiadają na jego potrzeby i wybrany styl jazdy.

Artykuł partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)