Najnowsze wiadomości

16 lipca 2024 4:18

Jak wybrać dobre narty biegowe?Trudno wyobrazić sobie przyjemniejsze zimowe doświadczenie niż jazda na nartach biegowych po zaśnieżonych pagórkach. Oczywiście, sytuacja może nieco skomplikować się w momencie, w którym nie dysponujemy własnymi biegówkami, z cała pewnością jednak nie jest to problem, z którym nie można się uporać. Podczas wyboru kluczowe wydaje się zastanowienie się nad tym, jakie ma być przeznaczenie naszych nart. Inaczej wybiera się biegówki sportowe, inaczej zaś te, które mają przeznaczenie typowo rekreacyjne.

Nie bez znaczenia jest i to, jaki styl sprawia nam więcej przyjemności, biegówki klasyczne różnią się bowiem od tych, które wykorzystuje się biegając stylem łyżwowym. Zdecydowana większość producentów dzieli swoje łyżwy tak, aby można było mówić o siedmiu lub ośmiu ich kategoriach. Możemy więc mówić o biegówkach wyścigowych, sportowych i rekreacyjnych, fitness, juniorskich, damskich, męskich oraz black country. Oczywiście, konkretne nazwy mogą się różnić w zależności od tego, z jakim producentem mamy do czynienia, te mają bowiem charakter umowny.

Redakcja poleca: Sportowyszal.pl

Narty sportowe to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do tych osób, które stawiają zarówno na dobry poślizg, jak i na jak najlepsze właściwości jezdne. Można brać w nich udział w zawodach, choć ciągle mamy na myśli przede wszystkim starty amatorskie. Narty rekreacyjne nie mają aż tak oryginalnych właściwości, sięga się więc po nie przede wszystkim wówczas, gdy chce się zakosztować spokojnej jazdy. Z kolei narty fitness to rynkowy debiutant. Są dostępne w sprzedaży od zaledwie kilku lat i sięgają po nie przede wszystkim te osoby, które lubią każdą postać ruchu, ale nie zamierzają konfrontować się z innymi biegaczami. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy mamy do czynienia z nartami juniorskimi. Te są skierowane przede wszystkim do młodszych narciarzy, choć mogą po nie sięgać także panie o filigranowych kształtach. Narty damskie również stanowią dziś specjalną kategorię, choć ta często przenika się z nartami sportowymi i rekreacyjnymi. Producenci stawiają przede wszystkim na ich dopasowanie konstrukcyjne do kobiecych potrzeb, starają się też osiągnąć ich optymalną twardość. Narty black country stanowią na tyle dużą kategorię, że często wyodrębnia się z niej narty typu telemark. Tu mamy do czynienia z rozwiązaniami zwracającymi na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na konstrukcyjną solidność. Nie może być jednak inaczej, skoro są one wykorzystywane przede wszystkim przez te osoby, które lubią jazdę po otwartym terenie, który przecież nie raz może nas zaskoczyć.

jakie narty biegowe

Oczywiście, podział na kategorie nie jest jedynym, jaki znajduje zastosowanie. W każdej z omówionych kategorii znajdziemy więc narty przeznaczone do biegu łyżwowego, biegania stylem klasycznym, kombi oraz narty z łuskami. Tu zresztą pojawia się kolejny problem, dopiero wiedząc, jak będziemy wykorzystywać nasze biegówki możemy bowiem zdecydować się na ich właściwą długość. Inną ciekawą cechą charakterystyczną dla narty jest to, jak się ona prowadzi. Określenie to oznacza jej zdolność do utrzymania prostego kierunku. Oczywiście, im narty są dłuższe, tym zdolność ta jest wyższa. Niestety, odbywa się to kosztem ich zwrotności, a one same stają się cięższe. Niemal każdy z czołowych producentów jest nam dziś w stanie zaproponować narty z łuskami. Najczęściej szuka się ich w kategorii fitness. Łuski to nic innego jak wyfrezowane lub wytłoczone występy w ślizgach. Podczas odbicia zacinają się one w śniegu, dzięki czemu trudniej wpaść w poślizg, co jest dobrą wiadomością zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z poczatkującymi narciarzami. Łuski przydają się jednak również osobom o sporym doświadczeniu, nie można ich przy tym nie docenić przy zmiennych warunkach śniegowych zwłaszcza, gdy temperatura wacha się w granicach 0 stopni. I te rozwiązania nie są jednak wolne od wad. Najczęściej zwraca się uwagę na to, że generują one dość duży hałas, trudno też liczyć na nie w świeżym śniegu oraz wtedy, gdy powierzchnia jest silnie oblodzona. Narty tego typu nie mogą być też smarowane klasycznym woskiem.

Jeśli decydujemy się na narty przeznaczone do biegania style łyżwowym, najlepiej, jeśli mają one długość naszego wzrostu powiększoną o dodatkowe 10 centymetrów.  Co ciekawe, długość określana na narcie jest w rzeczywistości długością ślizgu, podczas gdy ta faktyczna jest kilka centymetrów niska. Jeśli przekonuje nas przede wszystkim styl klasyczny, narta może być nawet o 30 centymetrów dłuższa niż nasz wzrost. Ta sama zasada sprawdza się również wtedy, gdy decydujemy się na narty z łuskami. Gdzieś pomiędzy nartami przeznaczonymi do stylu łyżwowego oraz tymi, które zakładają miłośnicy jazdy stylem klasycznym, znajdują się narty kombi niekiedy określane też jako uniwersalne. Ich długość również się zmienia, jeszcze przed dokonaniem zakupu warto więc zastanowić się nad tym, jaki styl biegania uprawiamy częściej. Jeśli kupujemy narty klasyczne i uniwersalne możemy też liczyć na to, że jeszcze w sklepie zostanie nam zmierzona długość strefy smarowania. Optymalna wynosi 60 lub 70 centymetrów w przypadku smarów twardych i 50 lub 60 centymetrów, gdy mamy do czynienia ze smarami płynnymi.

 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)