Najnowsze wiadomości

16 lipca 2024 4:55

Jakie wybrać rolki?Mogłoby się wydawać, że rolki to wyłącznie zabawki dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Dziś jazdę na rolkach może uprawiać każdy, niezależnie od wieku. To doskonała alternatywa dla takich aktywności fizycznych jak bieganie czy jazda na rowerze. Regularne uprawianie wrotkarstwa doskonale wpływa na organizm – wzmacnia go, polepsza koordynację ruchową, rozwija mięśnie i pomaga w utracie zbędnych kilogramów. Jakie powinny być rolki damskie i męskie, aby spełniły swoje zadanie?

Zanim rolki pojawiły się w sklepach, prym wiodły czterokołowe wrotki. Popularne były zwłaszcza w Ameryce. Dziś już właściwie trudno dopatrzyć się osób, które poruszają się na tym sprzęcie sportowym – ich miejsce zajęły szybsze i zwrotne łyżworolki. Mnogość dostępnych modeli jednak nie ułatwia zakupu, zwłaszcza że producenci oferują różne rodzaje rolek do odmiennych aktywności. O czym pamiętać, zaopatrując się w rolki?

Rolki – na co zwrócić uwagę?

Dobór rolek powinien być przede wszystkim podyktowany tym, do jakiej jazdy będą używane. Ponadto liczą się także umiejętności. Początkujący wrotkarze wybiorą bowiem inne rolki, niż zaawansowani użytkownicy. Nie warto kupować profesjonalnych modeli, np. do wykonywania trików, jeśli planuje się jedynie jazdę po płaskim terenie. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę, kupując rolki damskie lub męskie?

a)Rodzaj rolek – rolki rekreacyjne to najlepszy wybór dla osób planujących spokojną jazdę po płaskich powierzchniach. Rolki z wymienną płozą i regulowane to dobre rozwiązanie dla dzieci. Rolki szybkościowe powinni wybrać zaawansowani wrotkarze, gdyż osiągają lepsze prędkości niż rolki rekreacyjne. Rolki agresywne pozwalają na jazdę w skateparkach, natomiast rolki freestylowe umożliwiają poruszanie się slalomem. Rolki hokejowe to profesjonalny sprzęt dla hokeistów.

b)Konstrukcja buta – powinna być dobrze dopasowana do stopy i zapewniać stabilność. Najlepiej też, jeśli wykonana jest z materiałów gwarantujących dobrą wentylację.

c)Kółka – to bardzo ważne elementy rolek. Powinny być poliuretanowe, nie plastikowe. Jeśli wybierze się duże kółka, wówczas można osiągać większe prędkości, ale kosztem stabilności. Kółka miękkie lepiej amortyzują wstrząsy i radzą sobie z dziurami, ale też szybciej ulegają zniszczeniu niż kółka twarde.

d)Łożyska – znacząco wpływają na płynność jazdy. Najczęściej w rolkach stosuje się łożyska ABEC, dodatkowo oznaczone numerami od 3 do 9. Im większa wartość, tym rolki są szybsze.

Najlepsze rolki dla początkujących

Osoby dopiero rozpoczynające przygodę z rolkami także powinny wyposażyć się w dobry sprzęt. Kiepskie rolki nie tylko szybko ulegną zniszczeniu, ale też jazda w nich nie będzie należała do komfortowych, a to z kolei może zniechęcić do regularnej aktywności. Początkujący rolkarze powinni także zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana i łokcie czy kask, aby zmniejszyć ryzyko otarć czy poważniejszych kontuzji. Na jakie rolki powinni postawić rolkarze-amatorzy?

Przede wszystkim na rolki wygodne i dopasowane do stopy, dlatego tak ważne jest przymierzenie rolek przed zakupem. Ponadto powinni wybrać modele o kółkach średniej wielkości (około 70 lub 80 cm średnicy) i raczej miękkich. Z czasem, w miarę zwiększania umiejętności jazdy, można zdecydować się wymianę kółek na nieco twardsze. Najlepsze rolki dla początkujących to takie o łożysku ABEC5 albo ABEC7.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)