Najnowsze wiadomości

25 lutego 2024 18:59

Aparaty ortodontyczne dla dorosłychGdy myślimy o poprawie wyglądu naszych zębów, zwykle mamy przed oczyma przede wszystkim klasyczne aparaty ortodontyczne, dla których typowe są metalowe zamki. Okazuje się jednak, że nie są one jedynymi, z jakimi mamy do czynienia. W gabinecie stomatologicznym pojawiło się także kilka innych opcji. Jest w czym wybierać, a kluczowa wydaje się odpowiedź na pytanie o to, które rozwiązanie jest tym najlepszym.

Dorośli niezadowoleni ze swoich zębów

Niewiele osób ma to szczęście, aby idealnym uśmiechem cieszyć się od wczesnego dzieciństwa. Nie oznacza to jednak wcale, że uśmiech ten znajduje się gdzieś poza naszym zasięgiem. Wielu osobom wydaje się, że aparat to opcja sensowna przede wszystkim z punktu widzenia nastolatków, tymczasem tak naprawdę nigdy nie jest za późno na to, aby zdecydować się na jego założenie. Jeśli nadal mamy co do tego wątpliwości, rozwiać powinny je naprawdę duże kolejki, jakie można dziś zaobserwować pod gabinetami ortodontów. Lekarze zwracają zresztą uwagę na to, że trudno mówić o górnej granicy wieku w przypadku tego rodzaju zabiegów. Jeśli brak przeciwwskazań medycznych, a kości pacjenta znajdują się jeszcze w dobrym stanie, może on sięgnąć po aparat.

Pacjenci, którzy nie są już nastolatkami, decydują się na taki krok z różnych przyczyn. O terapii ortodontycznej mówi się przeważnie jako o zabiegu typowo kosmetycznym, tymczasem w praktyce prosty zgryz jest niezbędny do tego, aby mieć zdrową jamę ustną, a w pewnych przypadkach – cały organizm. Gdy zęby są ułożone w nieprawidłowy sposób, nie powoduje to jedynie kompleksów, ale i bóle głowy, ból oczu, a niekiedy nawet skrzywienie kręgosłupa. Leczenie ortodontyczne może być też jednym z etapów przygotowujących do właściwego leczenia protetycznego.

Wiele nowych możliwości

Osoby odwiedzające gabinet ortodonty zwykle interesują się aparatami ligaturowymi znanymi też jako klasyczne. Metalowe zamki będące ich znakiem rozpoznawczym, są zwykle ustabilizowane poprzez system cienkich drucików. Dzięki naciskowi, jaki jest wywierany na zęby, te stopniowo i w kontrolowany sposób przemieszczają się. Niestety, nie jest to rozwiązanie wolne od wad. Ich budowa sprawia, że są dobrze widoczne dla otoczenia. Co więcej, nie są bezawaryjne, a więc konieczne jest liczenie się z problemami takimi, jak choćby złamanie drutu. Zwykle kuszą one jednak atrakcyjną ceną, a ponieważ dostępnych jest wiele ich opcji, można znaleźć wśród nich także takie, które są znacznie bardziej estetyczne niż standardowe aparaty.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest Invisalign – nowoczesna metoda wykorzystywana w terapii wad zgryzu. Ten system ortodontyczny bazuje na ruchomych aparatach nakładkowych. Nakładki są wykonane z przezroczystego plastiku, nie mają przy tym nie tylko metalowych drutów, ale również zamków. Każdy tego typu aparat jest wykonywany indywidualnie tak, aby dopasować go do zgryzu konkretnego pacjenta. Dzięki temu pacjent czuje się bardziej komfortowo, a i samo leczenie trwa zdecydowanie krócej. Nakładki są wymieniane co około dwa tygodnie i stopniowo przesuwają zęby do pozycji uznanej za oczekiwaną.

https://cdcstomatologia.pl/protetyka/korony-zebowe-i-mosty-protetyczne

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)