Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 14:48

Ubezpieczenie współdzielonego samochodu



Wielu kierowców decyduje się na współdzielenie samochodu. Warto wiedzieć, co się dzieje w kwestiach formalnych, gdy jeden z właścicieli spowoduje kolizję albo gdy kierowcy chcą ubiegać się o zniżki za ubezpieczenie.

Często zdarza się, że powodem decyzji o współdzieleniu auta jest możliwość obniżenia wysokości składki na polisę OC. Dotyczy to zwłaszcza młodych kierowców, którzy nie mogą pochwalić się jeszcze zniżkami za bezszkodową jazdę.

Niższe składki dla młodych kierowców

Koszt polisy OC w dużej mierze zależy od zniżek, które przyznał ubezpieczyciel. Dłuższa bezszkodowa jazda procentuje upustami i znacznie niższym kosztem polisy.

Młodzi kierowcy, którzy nie mogą poszczycić się jeszcze długoletnią, bezszkodową jazdą, płacą więcej – wynika to ze zwiększonego ryzyka spowodowania kolizji drogowej.

W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest współdzielenie samochodu z doświadczonym kierowcą, który już posiada zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne za bezszkodową jazdę. Dzięki temu młodzi kierowcy mogą obniżyć wysokość składki nawet o kilkaset złotych w skali roku. Jeśli jednym właścicielem auta jest młody i niedoświadczony kierowca bez zniżek, drugim natomiast kierowca posiadający wysokie zniżki, koszt polisy będzie uśredniony. W większości towarzystw ubezpieczeniowych od zniżek jednego z współwłaścicieli (np. ojca) odejmuje się zwyżki drugiego (np. 21-letniej córki), czyli np. od 60-procentowej zniżki odlicza się 30-procentową zwyżkę. Uzyskuje się w ten sposób 30-procentowy rabat w stosunku do normalnej ceny polisy.

Budowanie pozytywnej historii ubezpieczeniowej

Ogromnym walorem współwłasności jest fakt, że lata, w których samochód jest ubezpieczony w takiej formie, budują pozytywną historię ubezpieczeniową młodego kierowcy. Gdy po jakimś czasie zdecyduje się on na samodzielne użytkowanie pojazdu, składka ubezpieczeniowa będzie niższa właśnie dzięki zgromadzonym zniżkom.

Co w przypadku kolizji?

Co dzieje się, gdy jeden z właścicieli samochodu spowoduje wypadek? W takiej sytuacji konsekwencje ponoszą obaj współwłaściciele pojazdu. W przypadku spowodowania stłuczki przez jednego z właścicieli, zniżki zostaną potrącone obu osobom widniejącym w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Szansa na zachowanie zniżek

Warto wiedzieć, że w przypadku kolizji drogowej doświadczony kierowca, który posiada wysokie zniżki, wcale nie musi ich stracić. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych można wykupić opcję ochrony zniżek. Dzięki temu zniżki nie zmniejszą się po spowodowaniu szkody, a cena polisy pozostanie niezmienna. Zniżki zostaną zachowane nawet wtedy, gdy niedoświadczony współwłaściciel auta będzie sprawcą wypadku.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)