Najnowsze wiadomości

28 listopada 2023 13:22

Ekologiczna kosiarka do trawyRegularne koszenie trawnika to konieczność, jeżeli chcemy cieszyć się piękną, zieloną murawą, która zdecydowanie uatrakcyjni nasz ogród. Warto w tym celu wykorzystać sprawną kosiarkę o odpowiedniej mocy, dzięki której poradzi sobie z nawet z długą trawą. Szczególnie zalecane są tak zwane modele ekologiczne.

Mowa o urządzeniach, które nie emitują żadnych szkodliwych spalin, dlatego są w pełni bezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska. Urządzenia takie jak kosa spalinowa czy kosiarka spalinowa charakteryzują się zazwyczaj dużą mocą oraz mobilnością, dzięki której możemy z nich korzystać w dowolnym miejscu. Podczas pracy produkują one jednak sporą ilość rozmaitych związków, dlatego wiele osób rezygnuje z ich wykorzystania.

Skoro więc odrzucamy modele spalinowe, to na co możemy się zdecydować? Możliwości mamy dwie:

KOSIARKA RĘCZNA. Zdecydowanie najbardziej ekologiczne urządzenie ze wszystkich dostępnych na rynku. Nie posiada bowiem silnika, dlatego jest napędzane wyłącznie siłą naszych mięśni. Dzięki temu nie musimy martwić się żadnymi spalinami.

Podkreślić należy również fakt, że kosiarki ręczne są praktycznie bezgłośne, dlatego ich użycie nie powinno przeszkadzać ani nam ani naszym domownikom. Oczywiście znaczenie ma również wydajność takiej kosiarki. Ta natomiast uzależniona jest od rodzaju mechanizmu tnącego. Biorąc to pod uwagę, na rynku dostępne są:

- kosiarka bębnowa – jak sama nazwa wskazuje, składa się z bębna, na którym znajdują się noże tnące. Mechanizm ten umożliwia koszenie na niskim pułapie, dlatego urządzenia tego typu okażą się bardzo pomocne w tak zwanych ogrodach dekoracyjnych.

Pamiętać należy jednak o tym, że bęben jest w stanie skutecznie pracować wyłącznie na prostej nawierzchni – wszelkiego rodzaju nierówności sprawią, że trawa nie zostanie skoszona równomiernie, co oczywiście odbija się na wyglądzie trawnika.

- kosiarka rotacyjna – wyposażona jest w zestaw płaskich noży, które poruszają się wokół osi pionowej. Wszystko to sprawia, że kosiarka tego typu powinna poradzić sobie podczas koszenia na nierówność, a także na nieco bardziej zarośniętych trawnikach.

Niezależnie od rodzaju, urządzenia ręczne okażą się przydatne przede wszystkim w ogrodach niewielkich i niezbyt zarośniętych. Związane jest to z nieco ograniczoną wydajnością takiego sprzętu. Brak silnika sprawia, że tylko od nas zależy, w jaki sposób będzie koszona trawa. Opisane mechanizmy tnące nie są natomiast w stanie uporać się z większymi zaroślami. Jeżeli więc trawnik kosimy rzadziej bądź jego rozmiary są duże, powinniśmy poszukać innego modelu.

KOSIARKA ELEKTRYCZNA. Wydaje się ona receptą na wszelkie ograniczenia, z którymi musimy się liczyć podczas użytkowania modeli ręcznych. Urządzenie tego typu posiada bowiem silnik, którego moc może osiągnąć nawet wartość 2000 W. Powinien okazać się on wystarczający nie tylko podczas koszenia małych przydomowych ogródków.

Kosiarki elektryczne, pomimo zwiększonej mocy, nie są specjalnie głośne. Hałas przez nie emitowany nadal jest kilkakrotnie niższy w porównaniu do pracy modeli spalinowych. Podobnie jak kosiarki ręczne, nie emitują także szkodliwych spalin, dlatego one również okażą się dobrym wyborem dla miłośników ekologii.

Pamiętać musimy jednak o jednym dość poważnym ograniczeniu, jakim jest kabel zasilający. Jego długość decyduje o tym, na jakim obszarze będziemy pracować. Kosiarki dostępne na rynku przeważnie wyposażone są w kable o długości około 20 metrów. Oczywiście możemy zdecydować się na skorzystanie z przedłużaczy, jednak mogą one doprowadzić do zmniejszenia napięcia, co natomiast przełoży się na spadki mocy urządzenia.

Kosiarka do ogrodu, niezależnie od tego czy ręczna czy elektryczna, powinna wyróżniać się trwałą obudową, wykonaną z elementów metalowych bądź wzmacnianego tworzywa. Dzięki temu nie ulegnie ona uszkodzeniom podczas pracy. Zwrócić uwagę powinniśmy także na takie parametry jak: szerokość robocza, pojemność kosza na trawę oraz mechanizm umożliwiający regulację wysokości koszenia.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)